Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Noční mokré příhody jsou nepříjemné u všech (starších) dětí, u dívek či chlapců na prahu puberty to pochopitelně platí dvojnásob. Jak tento choulostivý problém zvládli v rodině Silvie a jejího třináctiletého syna? Kdy si chlapec začal užívat klidný a ničím nerušený spánek? Jak s ním maminka komunikovala, aby enuréza (noční pomočování) negativně neovlivnila jeho psychiku? Co napomohlo, aby chlapec navzdory nočním těžkostem úspěšně absolvoval letní tábor? A proč je tak důležité, aby si rodiče včas uvědomili, že noční pomočování není chybou dítěte?


Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Přechod z plenek na nočník chlapec zvládl perfektně 

„Během batolecích let nic nenasvědčovalo tomu, že by náš syn měl mít problémy s pomočováním. Plenek, které nosil přes den, se snadno zbavil a přechod na nočník zvládl perfektně už ve dvou letech. V noci se ale úniky moči nedařilo ovládnout,“ vypráví Silvie. Když se chlapec za podpory rodičů pokoušel strávit noc bez plenek, ve valné většině případů se budil s mokrým pyžamkem. Rodiče zpočátku situaci nepřikládali zvýšenou pozornost a trpělivě syna motivovali nejrůznějšími odměnami.

V pěti letech vyšetření na nefrologii

Noční nehody ale ani v dalších letech neustávaly. Rodiče se proto pokoušeli řešit situaci režimovými opatřeními – vedli syna, aby nepil těsně před spaním a vyprázdnil se před usnutím, budili ho na močení během noci. Ani tato taktika se však nesetkala s úspěchem. Proto maminka konzultovala stav s praktickou dětskou lékařkou. Ta doporučila vyčkat do chlapcových pěti let, zda se problém přirozeně neupraví. Zásadní posun bohužel nenastal.

Po pětileté zdravotní prohlídce proto dětská lékařka chlapce odeslala na vyšetření k nefrologovi. Podobný vývoj přitom není neobvyklý. Enurézou trpí v pěti letech zhruba jedno ze sedmi dětí, v deseti letech pak jedno z dvaceti. Noční pomočování je zároveň dvakrát častější u chlapců než u dívek. Rodiče by si měli uvědomit, že jejich potomci nemohou problém sami ovlivnit, a s tím vědomím je také potřeba přistupovat k řešení souvisejících těžkostí.   

Zásadní zlepšení přichází ve 13 letech

Na pokyn nefrologa rodiče se synem vyplňovali mikční kartu, do které zaznamenávali, kolik tekutin dítě za den vypilo a vydalo. Záznamy pak odevzdávali při následující návštěvě ordinace.

Lékař na nefrologii také chlapci provedl sérii vyšetření, která vyloučila závažnější poruchu močových cest. Kromě rozboru moči kontroloval i objem močového měchýře před vyprázdněním a po něm. Výsledky potvrdily, že všechny sledované hodnoty jsou v pořádku.

Jako hlavní důvod, proč syn nedokáže přestát noci v suchu, se nakonec ukázala snížená tvorba hormonu, který během spánku pomáhá moč regulovat. Specialista doporučil pokračovat v režimových opatřeních a následně chlapci předepsal farmakologickou léčbu. Mamince i jejímu synovi vysvětlil její účinky a současně oba uklidnil, že se těžkosti podaří vyřešit. Silvie dnes říká, že v případě jejího syna nastal zásadní obrat k lepšímu zejména v posledním roce. „Dnes, když je synovi 13 let, zažívá v měsíci už jen přibližně čtyři noci s nehodou. Ty zbývající úspěšně zvládne. Až teď vidíme, že se situace výrazně zlepšuje,“ popisuje. Chlapec stále dochází na nefrologii – v počátku navštěvoval ordinaci každý měsíc, teď přibližně jednou za čtvrt roku.              

Režimová opatření zaměstnala celou rodinu   

Spolu s léčbou chlapec pokračuje v dodržování většiny režimových opatření. Dvě hodiny před spaním nepije, vyhýbá se sladkým nápojům. Ještě donedávna také absolvoval pravidelná noční buzení, při kterých si došel na toaletu. Dlouhodobé vstávání během noci však do značné míry zatěžovalo celou rodinu. Nakonec se nejvíce osvědčily klasické hodinky, které měl chlapec na ruce nařízené na půlnoc. Jejich vibrování ho šetrně probudilo a sám se zašel vymočit. Rodiče pak chlapce budili na čůrání také pozdě večer, než šli spát, a brzy ráno, když vstávali do práce.    

Jak najít plenky pro školáka

Noční nehody přinesly i praktické otázky, například jak chlapci na noc zajistit pohodlí a hygienu. Pro 13letého školáka už nebylo snadné najít jednorázové plenky, které by mu během noci spolehlivě zajistily potřebný komfort. Dětské modely mu byly malé, kalhotky pro dospělé dostatečně netěsnily. Maminka nakonec při hledání řešení objevila švadlenu, která vyrábí látkové kalhotky na míru. Ty se nakonec ukázaly jako nejpraktičtější a chlapec je dodnes používá.

Děti potřebují podporu rodičů

Silvie si uvědomuje, že pomočování je především společenským problémem, že by mohlo synovi snižovat sebevědomí nebo jeho pozici v dětském kolektivu. S manželem se proto snažili chlapce podporovat a vedli ho k tomu, aby si navzdory občasným nočním příhodám užíval i samostatné pobyty mimo domov – s kamarády a spolužáky. Syn tak úspěšně absolvoval například pobyt na letním táboře nebo na horách. Plenky měl na každý den připravené v praktických sáčcích a večer si je oblékl na toaletě. Chlapec si pochopitelně nepřeje, aby o jeho zdravotních komplikacích kdokoliv věděl. Maminka proto situaci řeší tak, že vždy před odjezdem na plánovanou akci zasvětí jednoho z dospělých, kteří děti doprovázejí. Vysvětlí mu okolnosti, informuje ho o užívaných lécích i možných nehodách, ale současně poprosí o absolutní diskrétnost, která byla vždy dodržena.

„Synovi jsem od malička říkala, že se nemá za co stydět. Že se jedná o zdravotní komplikaci, která není jeho chybou a postupně se ji povede překonat. Myslím, že to zvládl velice dobře a netíží ho žádná související traumata,“ říká maminka. A dodává, že tomu napomohl i přístup v rámci rodiny, kdy se rodiče i babičky snažili, aby se noční nehody neřešily příliš často a nestaly se středobodem rodinného dění.

(nik)

Zdroj:

https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/letaky/Pomocovani_deti.PDF

CZ-URO-2200010

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Rozhovor se specialistou na téma pomočování dětí

Poslechněte si rozhovor se specialistou na pomočování dětí. Host MUDr. Zdeněk Dítě mluví o tom, jak pomoci starším dětem s vyřešením problému nočního pomočování.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Víte o enuréze opravdu všechno?

Víte o enuréze opravdu všechno?

Nedobrovolný odchod moči v průběhu noci u jedinců starších 5 let bývá velmi citlivým tématem. Nejen pro děti, ale i pro rodiče. Mnoho okolností provázejících pomočování je však často zkresleno či nesprávně pochopeno. Která tvrzení jsou pravdivá a co lze odkázat mezi mýty?

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Snažíte-li se řešit problém zvaný enuréza, určitě už jste slyšeli o různých metodách. Moderní medicína důsledně dbá na to, aby všechny užívané postupy měly prokázaný účinek. U noční enurézy je lékem s objektivně prokázaným účinkem desmopresin. Nabízíme pár ohlasů na tento lék.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.