Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

S nočním pomočováním se v době dospívání potýká zhruba 6 % všech mladistvých. Není nutné zdůrazňovat, že v tomto věku jde o velmi nepříjemný problém. Vše se ale dá naštěstí řešit.


Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Enuréza jako závažný problém

Ve většině případů je nedostatečná kontrola nad močovým měchýřem jevem trvajícím již od dětství. Vždy je nutné zjistit vyvolávající příčinu. Tzv. primární noční enuréza je způsobena nepoměrem mezi tvorbou moči, kapacitou měchýře a probouzením ze spánku. Nelze vyloučit ani genetické vlivy. Pokud jeden z rodičů trpěl v určitém věku nočním pomočováním, jeho potomek může mít podobné problémy. Na vině bývá i nesprávný pitný režim s nadměrným příjmem kofeinu. Jsou-li obtíže dlouhodobé a přetrvávají až do puberty, jedná se zcela jistě o zanedbání léčby ze strany rodičů. Terapie by měla následovat ihned po zjištění problému. Noční pomočování totiž může vést:

  • k psychickým problémům dítěte,
  • ke ztrátě jeho sebevědomí,
  • k duševní nevyrovnanosti.

Tzv. sekundární noční enuréza vzniká náhle (předchází šest měsíců bez pomočování) a často je důsledkem mikrobiální infekce močových cest. I tento stav si vyžaduje návštěvu lékaře (urologa) a zahájení léčby antibiotiky. V tomto případě by měly epizody nočního pomočování rychle odeznít.

U léků pozor na dávky

Preparáty, které lze při řešení úniku moči doporučit, jsou všehovšudy dva. Jedná se o imipramin a desmopressin, které se vydávají na předpis. Mechanismus fungování imipraminu není přesně znám, ale účinkuje přibližně v 50 % případů. Dávkování stanoví lékař, aplikaci by měl vždy ale také kontrolovat dospělý – při nadužívání je tento lék toxický a působí negativně na oběhový systém. Desmopressin je uměle vyrobený antidiuretický hormon (ten je jinak přirozeně produkován mozkem a redukuje množství moči). Zabírá u 40–60 % pacientů.

(brbr)

Zdroj: 
www.healthychildren.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Prázdniny dětí, které trpí enurézou, mohou být někdy trochu náročnější. Příčinou bývá strach vypravit se mimo domov. A když už na tábor či podobnou akci vyrazí, sužuje je stres z možného selhání a posměchu. Se Žlutým květem se malý enuretik ničeho bát nemusí.

Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pomočování dětí starších pěti let představuje mnohem komplexnější problém než jen potřebu častější výměny lůžkovin. Jaké jsou jeho další možné nežádoucí dopady a proč je dobré se jím u vašeho dítěte začít zabývat včas?

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Během noci uslyšíte z dětského pokoje křik a pláč. Když vstoupíte dovnitř, uvidíte svou ratolest v promáčené posteli se slzami v očích. Noční pomočování trápí až pětinu dospívajících dětí. Jak ale problém s nočními nehodami svému potomkovi vysvětlit?

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image