Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Během noci uslyšíte z dětského pokoje křik a pláč. Když vstoupíte dovnitř, uvidíte svou ratolest v promáčené posteli se slzami v očích. Noční pomočování trápí až pětinu dospívajících dětí. Jak ale problém s nočními nehodami svému potomkovi vysvětlit?


Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Dejte dětem najevo, že nejsou samy

Výzkumy ukazují, že problémy s nočním pomočováním trápí asi pětinu dětí ve věku 5 let. Obtíže však nejsou vzácností ani v pozdějším věku. Epizody nočního pomočování má také asi 10 % dětí ve věku 10 let, a dokonce 3 % dětí ve věku 15 let. Je tedy pravděpodobné, že noční nehody trápí také vrstevníky vašeho dítěte. Dejte dětem najevo svou podporu a naznačte jim, že obdobné potíže trápí také mnoho jedinců jejich věku. Nebojte se o problému s nočním pomočováním hovořit. Přehlížením nepříjemné skutečnosti určitě neprospějete dětské psychice.

2. Podělte se o své zkušenosti

Tři čtvrtiny rodičů, jejichž dítě trpí nočním pomočováním, měly v dětství obdobné problémy. Pokud mezi ně patříte i vy, nebojte se o své zkušenosti podělit. I když to může být nepříjemné téma hovoru, dítěti prospěje vědomí, že jeho nejbližší měli v minulosti stejné potíže, které je nyní již netrápí.

3. Ujistěte je, že se nejedná o jejich chybu

Dítě za noční pomočování často viní samo sebe, což se zákonitě odrazí v jeho sebevědomí. Ujistěte se, že vaše dítě nesvaluje vinu na sebe. Když se dítě probudí v mokré posteli, nevyjadřujte zklamání a frustraci, ale jednejte, jako by se jednalo o běžný problém. Tím utvrdíte svého potomka, že se zase nic tak hrozného neděje.

4. Poučte celou rodinu

Sourozenci trpícího často s oblibou škádlí. Vysvětlete ostatním dětem, že jsme každý jiný a noční pomočování není důvodem k výsměchu. Vždyť se do obdobné situace také mohou někdy dostat a jim by se také určitě nelíbil výsměch a pošklebky.

5. Osvětlete problematiku

Pomozte dětem pochopit, proč je problémy s nočním pomočováním sužují. Sdělte jim, že se rozhodně nejedná o lenost nebo duševní problém. Vysvětlete jim, že pomočování je nejčastěji způsobeno nezralostí močového měchýře. Ten nedokáže tělu poslat výstražnou zprávu v případě, když je zcela naplněný. Výsledkem je únik moči do postele během spánku.

6. Zajistěte dětem pohodlí

Dbejte na to, aby se váš potomek před ulehnutím do postele vyprázdnil. Zkuste také omezit příjem tekutin ve večerních hodinách. Pokud ani jeden trik nepomůže, popřemýšlejte o plenách nebo spodním prádle s vysokou absorpční schopností. Rovnice je totiž poměrně jednoduchá: suché dítě = šťastné dítě.

7. Obraťte se o pomoc na lékaře

Posledním, ale rozhodně neméně důležitým bodem, je návštěva lékaře. Ošetřující lékař dítěte by měl znát veškeré zdravotní neduhy svého malého pacienta, tedy i problém s nočním pomočováním. Lékař vám na oplátku za vaši důvěru nabídne pomocnou ruku s řešením problému.

(holi)

Zdroj: www.goodnites.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5
Čtěte dále
Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

S nočním pomočováním se v době dospívání potýká zhruba 6 % všech mladistvých. Není nutné zdůrazňovat, že v tomto věku jde o velmi nepříjemný problém. Vše se ale dá naštěstí řešit.

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Noční počůrávání může být u dítěte spojeno s úzkostí a rozrušením. Uklidnit malého pacienta a navodit pocit bezpečí dokážou večerní rituály. Nabízíme pár tipů, díky kterým se množství „suchých nocí“ bude určitě zvyšovat.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Až 2 z 10 mladých dospělých lidí trpí nepříjemným zdravotním problémem – nočním pomočováním. Tzv. enuréza obtěžuje jak mladé muže, tak dospívající ženy. Zejména pak ty jedince, kteří již měli s pomočování potíže v dětství. Řešení naštěstí existuje.

Za počůrávání někdy může zácpa

Za počůrávání někdy může zácpa

U části dětí, které trpí nočním pomočováním, je příčinou potíží zácpa. Režimová opatření nebo léčba zácpy pomocí projímadel tak mohou přinést zásadní zlepšení. Jak to spolu může souviset?