Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.


Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Rodiče hledají všemožné cesty, jak v případě potíží dětem pomoci. Než se ale rozhodnete udělat změny ve stravování potomků trpících enurézou, pamatujte, že výsledky jsou nejisté. Dítě může být navíc touto změnou vystaveno zbytečnému stresu, kterým se problém ještě zhorší. Odborníci jsou ohledně vlivu stravy na enurézu opatrní – důkazů podporujících vinu specifických potravin na „mokrých příhodách“ je totiž málo.

Dva mýty…

  1. Kořeněná jídla. Je faktem, že tento typ stravy může dráždit močový měchýř. U některých pacientů, například těch s chronickými záněty močových cest či močovou inkontinencí, není doporučována. Nejsou ale známé důkazy dokládající, že kořeněná jídla mají vliv na dětskou enurézu. 

  2. Citrusy. Pomeranče nebo citróny, podobně jako kořeněná jídla, mohou na močový měchýř působit dráždivě. Ale ani zde výzkumy neukazují souvislost mezi pomočováním u dětí a konzumací citrusových plodin. Vzácně se na enuréze mohou podílet u jedinců, kteří trpí alergií na citrusy.

… a dvě pravdy

  1. Kofein. Tato látka působí močopudně a zvyšuje tak tvorbu moči. Je proto vhodné nápoje obsahující kofein vynechat nejen večer, ale i v odpoledních hodinách. Jedná se kromě kávy též o kolové a energetické produkty nebo čaje. Pozor si dejte též na čokoládu, která obsahuje látky velmi podobné kofeinu.

  2. Omezování tekutin před spaním. Příčinou enurézy není přeplněný močový měchýř. Omezení pití před ulehnutím má ale smysl. Zpozdí se totiž plnění měchýře a epizoda pomočení tak může být oddálena. Tento čas navíc zvyšuje šanci, že se dítě před nehodou probudí.

Hledání pravdy 

Každé dítě je jiné. Proto byste měli s potomkem pracovat a snažit se zjistit, po kterých nápojích a potravinách se potíže dostavují nejčastěji. Pomoci k tomu může například vedení deníku, kam se zaznamenávají „mokré epizody“. Snáze se pak identifikují spouštěče enurézy.

Pokud máte jakékoliv otázky týkající se pomočování vašeho dítěte, obraťte se na lékaře.

(cean)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Na preventivní prohlídce u praktického dětského lékaře v sedmi letech dívčina maminka uvedla, že se její dcera zhruba třikrát až čtyřikrát týdně v noci pomočuje. Problémy se zhoršují, když je dívka nemocná, unavená či ve stresu. Bez plen přes den je přitom od dvou a půl roku věku. Rodiče dříve obtíže neřešili, protože nevěřili, že nějaké řešení existuje. Také se za dceřiny nehody trochu styděli.

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.