Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Do pěti let věku zvládne udržet moč ve dne i v noci kolem 85 % dětí. Pokud však pomočování přetrvává i po pátém roce, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Problém jednak může značit závažnější zdravotní potíže, na straně druhé navíc bývá spojen se sociálním stresem.


Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Stres, nebo málo hormonu?

Na vzniku nechtěného úniku moči u dětí se podílí celá řada faktorů. Mezi ty nejčastější patří porucha regulace noční produkce moči, zvýšená aktivita močového měchýře, opožděné dozrávání reflexů řídících funkci močových cest, stres, genetika, alergie, zánět či některé léky. Určení správné příčiny pomočování je zásadní pro následný léčebný postup. V léčbě se uplatňuje úprava pitného režimu před usnutím, nastavení pravidelného spánkového režimu, léčba zácpy či dodržování dietních opatření. Svoje místo mají i takzvané enuretické alarmy. Existují také léky snižující produkci moči během spánku, jejich podávání je však určeno jen pro některé dětské pacienty.

Pomočováním trpí psychika a sebevědomí

Včasná léčba je nesmírně důležitá. Děti s přetrvávajícím pomočováním nejsou většinou ohroženy zdravotně, ale trpí jejich duševní zdraví. Psychické důsledky nočního pomočování zasahují do celého vývoje osobnosti a obecně platí, že čím déle porucha trvá, tím hlubší zásah do sebevědomí se odehraje. Vedle toho, že postižené děti trpí sociální deprivací a izolují se od svých vrstevníků, trápí je navíc chronické nevyspání, a jsou proto často nevýkonné. U starších dětí je pomočování doprovázeno pocity viny, hanby a ztrátou sebeúcty. Děti bývají mezi svými vrstevníky terčem posměchu. Jejich strach z případného odhalení je vyčleňuje z výletů spojených s nočním pobytem. Děti navíc často nechtějí nebo neumí o svém problému s nikým hovořit, přičemž pociťují rozpaky také před svými sourozenci a rodiči. V neposlední řadě může noční pomočování představovat také ekonomický problém z důvodu častého praní prádla.

Buďte připraveni

V případě, že se dítě chystá na spánek mimo domov, je vhodné jej dopředu připravit. S dítětem celou situaci pečlivě proberte. Otevřená diskuse může snížit strach a úzkost, které mu noční pomočování přináší. S lékařem proberte možnosti léčby. Enuretické alarmy nejsou dostatečně diskrétní, a k těmto účelům se proto nehodí. Vhodná je medikamentózní léčba, je však důležité zahájit léčbu již před samotným odjezdem, aby byla správně nastavená dávka léků a aby se dítě cítilo bezpečněji a sebevědomě v důsledku fungující léčby. Rozeberte s dítětem také situace, jak postupovat v případě, že k úniku moči dojde – přibalte dítěti igelitovou tašku na počurané prádlo, vlhčené ubrousky pro úklid, náhradní pyžamo a spodní prádlo. Velkými pomocníky jsou také speciální plenkové kalhotky, nepropustné spodní prádlo či nepromokavé podložky chránící matraci. O pomočování vašeho dítěte diskrétně informujte také osobu, která se o vaše dítě bude starat – vedoucího tábora či rodiče kamaráda. Nezapomínejte dítěti připomenout také režimová opatření – omezení tekutin před ulehnutím, omezení nápojů s obsahem kofeinu či návštěva toalety před ulehnutím

Léčba a podpora pomáhají

Podle průzkumů řadí pomočované děti svůj problém na třetí příčku nejzávažnějších situací, které je mohou potkat. Přední příčky zaujímají rozvod rodičů či jejich hádky. Včasný začátek léčby umožní předejít psychickým traumatům dříve, než začnou ovlivňovat chování dítěte v kolektivu. To potvrzují i současné výzkumy. Z nich je zřejmé zlepšení dětského emočního a psychického stavu po léčbě, a to bez ohledu na její způsob a výsledek. Zdá se, že podstatným prvkem v léčebném procesu je také zvýšená pozornost, zájem a podpora ze strany rodiny.

Značná část rodičů považuje noční pomočování za společenský problém, stydí se za něj nebo jej zlehčují a odmítají se jím vážně zabývat. Někdy se rodiče dokonce uchylují k fyzickým trestům nebo dítě obviňují ze zlobení. Přitom jde o zdravotní problém, který není možné ovlivnit vůlí. Ačkoliv příčiny pomočování nejsou psychického rázu, jeho důsledkem mohou být psychické problémy. Je tedy velice důležité problém nebagatelizovat a vyhledat včas lékaře.

(mraf)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Noční pomočování u dětí – častý příznak s mnoha příčinami

Noční pomočování u dětí – častý příznak s mnoha příčinami

Noční pomočování je jednou z nejčastějších potíží v dětském věku. V 5 letech se v noci pomočuje až pětina dětí. U většiny z nich dochází každým rokem k ústupu obtíží. Pokud se vaše dítě ve věku 5 let pomočuje, nemusíte propadat panice, je ale rozhodně namístě vyhledat lékaře!

Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Noční polyurie neboli nykturie je odborný název pro nadměrné noční močení. Během spánku tělo obvykle produkuje menší množství moči, ale zato více koncentrované. Tak vydržíme v noci spát 6–8 hodin, aniž bychom museli jít na toaletu. Co když ale tento model nefunguje?

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.