Když léčba nočního počurávání selhává

Každý rodič si přeje, aby bylo jeho dítě zdravé a spokojené. Pokud jej dlouhodobě trápí noční pomočování, má to výrazný vliv na kvalitu jeho života. Ačkoliv je v dnešní době možné enurézu (pomočování) léčit, jsou případy, kdy terapie není natolik úspěšná, jak by se čekalo. Jaké mohou být příčiny těchto obtíží a co lze v takových případech dělat?


Když léčba nočního počurávání selhává
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Osmiletý Šimon je šikovný a společenský kluk, u kterého na první pohled nepoznáte, že by jej trápily jakékoliv potíže. S nočním pomočováním mu velice pomohlo chápavé okolí a rodina, zejména maminka – lékařka. První variantou léčby, kterou jim odborník po základním vyšetření doporučil, byla režimová opatření. Ta však nezabránila nočním nehodám, proto se rodina po nějaké době na lékaře obrátila znovu a chlapec dostal tabletovou léčbu. Díky ní se situace značně zlepšila a společně dostali enurézu pod kontrolu.

Většina rodin, které řeší zdravotní problém nočního pomočování, se potýká s celou řadou každodenních nepříjemností. Léčebný proces je dlouhodobý a to s sebou přináší riziko jeho selhání. Čím chroničtější je onemocnění, tím složitější je dodržet všechna léčebná opatření. Zabránit rozvoji depresí, problémům ve škole a následně v zaměstnání je obrovskou motivací ke správnému vyšetření a léčbě dětských pacientů s enurézou. Někdy se však může stát, že je efekt terapie malý.

Nejčastější příčiny selhání nastavené léčby

  1. Nedostatečná spolupráce pacienta. Zde hraje hlavní roli čas. Léčebná opatření vedoucí ke zmírnění pomočování se projeví většinou až s delším časovým odstupem, zejména ta režimového charakteru. Ochota ke spolupráci se bohužel snižuje nejen v rámci dodržování režimových opatření, ale také při medikamentózní terapii. Situaci může dále zhoršovat přidružené onemocnění, např. ADHD (porucha chování s hyperaktivitou). K zachování co nejvyšší míry spolupráce je důležité všemi cestami motivovat pacienta a jeho rodinu a opakovaně vše pečlivě a citlivě vysvětlovat. U dětských pacientů zvláště dobře pomáhá, pokud si v kalendáři zaznamenávají tzv. suché a mokré noci barevně či různými obrázky. Oblíbený obrázek tak může sloužit jako malá odměna za každou suchou noc. 
  2. Špatně nebo neúplně diagnostikované onemocnění. U všech dětí, které na nastavenou léčbu nereagují tak, jak je obvyklé, je velice důležité, aby lékař zkontroloval všechna dosud provedená vyšetření. Specialista, který o dítě s enurézou pečuje, někdy vychází z vyšetření, která byla provedena již dříve a u jiných lékařů. V některých případech se tak odhalí přehlédnutá nebo opomenutá onemocnění. Může se jednat o onemocnění močových cest, chronickou zácpu či psychologicko-psychiatrická onemocnění, například již výše zmíněné ADHD. V této fázi je namístě také pečlivě zopakovat vytvoření pitné a mikční karty, které poskytnou informace o pitném režimu dítěte a o tvorbě moči přes den a v noci. 
  3. Nesprávně prováděná léčba. Také léčba může být chybně nastavena, v tom případě je nutné zkontrolovat, zda léčebný postup přesně odpovídá aktuálním lékařským doporučením. Někdy však pacient doporučení špatně pochopí. Pak je namístě, aby mu lékař terapeutický postup pečlivě vysvětlil. V některých případech je potřeba také výraznější dohled rodičů.

Jak postupovat, pokud není léčba úspěšná?

V první řadě se doporučuje znovu zkusit léčbu enuretickým alarmem, pokud se nepoužíval zcela správně. Terapie alarmem by měla být minimálně tříměsíční a vyžaduje opravdu dobrou součinnost celé rodiny. Tato metoda je totiž náročná na důslednost a dlouhodobost. Příznivý efekt se však dostaví u 80 % pacientů po dvou až třech měsících používání.

Když lékař zjistí, že u dítěte dochází ke zvýšené tvorbě moči během noci (tzv. noční polyurii), přidá do terapie hormonální léky, které tvorbu moči sníží. K noční polyurii přispívají také některé další faktory, jsou to např. obezita, malý příjem tekutin přes den a zvýšený příjem soli a bílkovin ve večerních hodinách. 

Pokud není ani tento přístup úspěšný, může lékař zvolit kombinovanou léčbu, navíc s tzv. anticholinergiky, které rovněž tlumí aktivitu hyperaktivního močového měchýře. Tyto léky se však nesmí podávat dětem, které trpí dlouhodobou zácpou anebo u nich po vymočení zůstává v močovém měchýři větší množství moči.

Jako poslední varianta léčby – při neúspěchu výše popsaných postupů – se podávají léky ze skupiny antidepresiv. K poměrně úspěšné léčbě enurézy se používají již dlouho, avšak přesný mechanismus jejich účinku není známý. Zvlášť u těchto léků je potřeba, aby na jejich užívání dohlíželi rodiče dítěte.

Ačkoliv je léčba nočního pomočování komplikovaná a zdlouhavá, nemusí pacienti a jejich rodiny i díky neustále pokračujícímu vědeckému výzkumu ztrácet naději na vyléčení, či alespoň podstatné zlepšení potíží.

(paf)

Zdroje

https://zena-in.cz/clanek/pribeh-renaty-me-dite-se-v-noci-pocurava

Drlík M., Heráček J., Kočárek J. Enuréza rezistentní na léčbu. Urol. pro praxi. 2017; 18 (4): 154–7.

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Víte o enuréze opravdu všechno?

Víte o enuréze opravdu všechno?

Nedobrovolný odchod moči v průběhu noci u jedinců starších 5 let bývá velmi citlivým tématem. Nejen pro děti, ale i pro rodiče. Mnoho okolností provázejících pomočování je však často zkresleno či nesprávně pochopeno. Která tvrzení jsou pravdivá a co lze odkázat mezi mýty?

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image