Šest tipů, aby dítě zvládlo noc mimo domov v suchu

Pomočování čili enuréza je problém, který se týká téměř každého pátého dítěte. Doma bývá nepříjemné, ale co teprve tehdy, když chce dítě přespat u kamaráda? Můžete mu jako rodič pomoci?


Šest tipů, aby dítě zvládlo noc mimo domov v suchu
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Dítě s enurézou přespávající mimo domov provází neustálý strach z „mokré“ postele, která navíc není jeho. To představuje velmi stresující situaci. Jak můžete potomkovi pomoci odhodit obavy?

Jak dítě psychicky podpořit

Pomáhat dítěti, aby zůstalo během noci suché, je týmová práce. Podílejí se na ní lékaři i rodina. Především rodiče by měli být potomkovi oporou a povzbuzovat ho v překonávání strachu z přenocování mimo domov. Každý rodič může pro své dítě, které trápí pomočování, udělat následující:

  1. Ukažte dítěti, že mu rozumíte. Řekněte mu, že víte a chápete, že „mokrá“ postel není jeho vina a že se z jeho strany nejedná o nějaké naschvály nebo lenost zajít si v noci na toaletu.
  2. Ujistěte potomka, že stojíte po jeho boku. Často se stává, že pomočováním už někdo v rodině trpěl nebo trpí. Možná jste se i vy sami jako malí pomočovali. Nestyďte se s tím dítěti svěřit. Určitě se mu výrazně uleví a vzroste jeho důvěra k vám.
  3. Povzbuzujte ho. Vaše dítě chce být jako ostatní děti. Chce si užít nejen spánek doma, ale i letní tábor, školní výlet nebo rodinnou dovolenou. Ubezpečte potomka o své víře, že zvládne noc v suchu i mimo domov.
  4. Poraďte se s lékařem (pediatrem). Dětský lékař poskytne nejlepší informace o problému a cenné rady ohledně nočních „bezpečnostních“ opatření. Promluvte si s ním dřív, než vaše dítě potká první noc mimo domov.
  5. Požádejte pediatra o návrhy zásahů a léčby, které dítěti pomohou zůstat celou noc v suchu i v neznámém prostředí.
  6. Promluvte si s ostatními rodiči, vedoucím tábora nebo třídním učitelem. Jedním ze způsobů, jak usnadnit dítěti přespání mimo domov a vlastní postel, je rozhovor s osobami, které s ním budou v tu dobu pobývat. Když se dítě rozhodne přenocovat u kamaráda, proberte s jeho rodiči enurézu své ratolesti. Dítě bude klidnější, když bude vědět, že jeho možný „mokrý problém“ pro ně není tajemstvím. Rozumní rodiče kamaráda jistě zachovají diskrétnost.

(hah)

Zdroj: www.webmd.com/parenting/features/bedwetting-away-from-home

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Tento zdravotní problém je spojován s celou řadou nepravdivých nebo mylných informací. Ty pak mohou být jednou z příčin neřešení nočního pomočování, což není pro postižené dítě dobré. Uvádíme proto vše na pravou míru.

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Noční počůrávání může být u dítěte spojeno s úzkostí a rozrušením. Uklidnit malého pacienta a navodit pocit bezpečí dokážou večerní rituály. Nabízíme pár tipů, díky kterým se množství „suchých nocí“ bude určitě zvyšovat.

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Do pěti let věku zvládne udržet moč ve dne i v noci kolem 85 % dětí. Pokud však pomočování přetrvává i po pátém roce, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Problém jednak může značit závažnější zdravotní potíže, na straně druhé navíc bývá spojen se sociálním stresem.

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image