Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.


Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Od jakého věku je doporučena léčba?

Podle současných názorů močový měchýř dozrává až do pátého roku života jedince. Doporučení k diagnostice a léčbě pomočování dětí se mírně různí. Lze shrnout, že mezi 5. a 6. rokem věku dítěte, které se ať už přes den, v noci, či kombinovaně počurává, by měli rodiče vzít svého potomka na vyšetření a lékař rozhodnout o jeho eventuální léčbě. V případě pouze denního pomočování je vhodné konzultovat situaci s odborníkem i dříve. 

Počurávání přes den je méně časté než noční pomočování. Denní kontinence bývá dosaženo mezi 3. a 4. rokem, noční později, obvykle mezi 5. a 7. rokem života. Při denních únicích moči málokdy dojde k úplnému pomočení, většinou jde spíše o připočurání, kdy si dítě, např. zabrané do hry, nestihne doběhnout na záchod. 

Standardně by se dítě ve věku kolem 5 let mělo denně vyčurat asi 4–8×.

Příčiny denního pomočování u dětí

  • Porucha dozrávání reflexů ovlivňujících močení. Močové cesty a reflex spojený s močením dozrávají postupně. Výjimkou není ani únik moči ještě u 15letých dětí. Chybné dozrávání reflexů může zapříčinit únik moči provázený urgentním močením.
  • Zvýšená dráždivost močového měchýře. Při zvýšené dráždivosti močového měchýře má dítě pocit náhlého nucení na močení již při malém množství moči v močovém měchýři. Příčinou mohou být:
    • emoční vlivy (náhlý strach, radost), 
    • vlivy dráždivých potravin a nápojů, zejména těch obsahujících kofein (čaj, káva, kola, čokoláda aj.).
  • Anatomické anomálie. Příčinou neschopnosti kontroly nad močením mohou být například poruchy vývoje zevního svěrače močové trubice či anomálie močovodu a jeho vyústění. Děti mohou trpět i víceméně kontinuálním únikem moči, především při kašli, fyzické námaze nebo i při pouhém vzpřímení.
  • Dlouhodobé zadržování moči. Tyto problémy mohou vyústit v tzv. paradoxní ischurii, tedy únik moči z přetékání. Ignorování potřeby na močení proto může představovat příčinu problému.
  • Zácpa. Objemná stolice v konečníku může tlačit a mechanicky dráždit spodinu močového měchýře a způsobit tak poruchy močení.
  • Infekce. Infekce močových cest může být příčinou denního i nočního úniku moči, a to i u dětí, které již dokázaly mít nad močovým měchýřem kontrolu. Obecně též jakékoliv horečnaté onemocnění může být u dětí provázeno problémy s kontinencí.
  • Diabetes (cukrovka). Zvýšená potřeba tekutin a únik moči by měly být důvodem k návštěvě lékaře, neboť příčinou může být i porucha metabolizmu cukru.
  • Psychické vlivy. Stresové události v životě dítěte mohou vést k problémům s pomočováním i u chlapců a dívek, kteří již dokázali čistotu udržet. K nejčastějším důvodům patří např. zahájení školní docházky, narození sourozence, změna kolektivu, šikana, hádky rodičů, rozvod apod. 

Kdy je vhodné konzultovat potíže s lékařem?

Stejně jako u jiných potíží i zde platí, že lékaře vyhledáme, kdykoliv si nejsme jistí, zda se ještě jedná o normální stav. V případě nočního pomočování bychom se měli obrátit na odborníka kolem 5. roku věku dítěte. V případě denního počurávání bychom měli lékaře informovat kolem 3.–4. roku našeho potomka. Vždy bychom měli věc konzultovat s lékařem při náhle vzniklém pomočování u dítěte, které již bylo zvyklé udržovat čistotu. Ihned bychom měli vyhledat odborníka také tehdy, je-li pomočování provázeno teplotou či horečkou, bolestí břicha, bolestmi při močení, zapáchající močí či močí s příměsí krve.

Pro správné určení příčiny pomočování můžete být praktickým dětským lékařem odesláni k více specialistům, např. k urologovi, nefrologovi, neurologovi, případně i k psychologovi či psychiatrovi.

(tich)

1) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2001/05/06.pdf

2) Hanousek L.: Maminko, není mi dobře. Jan Vašut, Havlíčkův Brod, 2019, str. 280–281

3) http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/letaky/Pomocovani_deti.PDF

4) http://urologie.fnol.cz/detska-urologie/pomocovani/

5) https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

6) https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/bladder-control-problems-bedwetting-children/symptoms-causes

7) https://www.cus.cz/pro-pacienty/inkontinence-u-deti/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
První školní den jako spouštěč pomočování

První školní den jako spouštěč pomočování

Opětovné zasednutí do lavic po dvou měsících prázdnin nebývá pro většinu školáků zrovna nejpříjemnější záležitostí. U některých z nich může stres prvních dní před tabulí způsobit častější „mokré nehody“.

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

Pokud se vaše dítě pomočuje, přespávání v cizím prostředí bývá problematické. Nabízíme několik tipů, jak potomka poslat na letní tábor bez větších obav. Stačí jen správná příprava a vše může proběhnout beze strachu a studu.

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image