Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.


Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Od jakého věku je doporučena léčba?

Podle současných názorů močový měchýř dozrává až do pátého roku života jedince. Doporučení k diagnostice a léčbě pomočování dětí se mírně různí. Lze shrnout, že mezi 5. a 6. rokem věku dítěte, které se ať už přes den, v noci, či kombinovaně počurává, by měli rodiče vzít svého potomka na vyšetření a lékař rozhodnout o jeho eventuální léčbě. V případě pouze denního pomočování je vhodné konzultovat situaci s odborníkem i dříve. 

Počurávání přes den je méně časté než noční pomočování. Denní kontinence bývá dosaženo mezi 3. a 4. rokem, noční později, obvykle mezi 5. a 7. rokem života. Při denních únicích moči málokdy dojde k úplnému pomočení, většinou jde spíše o připočurání, kdy si dítě, např. zabrané do hry, nestihne doběhnout na záchod. 

Standardně by se dítě ve věku kolem 5 let mělo denně vyčurat asi 4–8×.

Příčiny denního pomočování u dětí

  • Porucha dozrávání reflexů ovlivňujících močení. Močové cesty a reflex spojený s močením dozrávají postupně. Výjimkou není ani únik moči ještě u 15letých dětí. Chybné dozrávání reflexů může zapříčinit únik moči provázený urgentním močením.
  • Zvýšená dráždivost močového měchýře. Při zvýšené dráždivosti močového měchýře má dítě pocit náhlého nucení na močení již při malém množství moči v močovém měchýři. Příčinou mohou být:
    • emoční vlivy (náhlý strach, radost), 
    • vlivy dráždivých potravin a nápojů, zejména těch obsahujících kofein (čaj, káva, kola, čokoláda aj.).
  • Anatomické anomálie. Příčinou neschopnosti kontroly nad močením mohou být například poruchy vývoje zevního svěrače močové trubice či anomálie močovodu a jeho vyústění. Děti mohou trpět i víceméně kontinuálním únikem moči, především při kašli, fyzické námaze nebo i při pouhém vzpřímení.
  • Dlouhodobé zadržování moči. Tyto problémy mohou vyústit v tzv. paradoxní ischurii, tedy únik moči z přetékání. Ignorování potřeby na močení proto může představovat příčinu problému.
  • Zácpa. Objemná stolice v konečníku může tlačit a mechanicky dráždit spodinu močového měchýře a způsobit tak poruchy močení.
  • Infekce. Infekce močových cest může být příčinou denního i nočního úniku moči, a to i u dětí, které již dokázaly mít nad močovým měchýřem kontrolu. Obecně též jakékoliv horečnaté onemocnění může být u dětí provázeno problémy s kontinencí.
  • Diabetes (cukrovka). Zvýšená potřeba tekutin a únik moči by měly být důvodem k návštěvě lékaře, neboť příčinou může být i porucha metabolizmu cukru.
  • Psychické vlivy. Stresové události v životě dítěte mohou vést k problémům s pomočováním i u chlapců a dívek, kteří již dokázali čistotu udržet. K nejčastějším důvodům patří např. zahájení školní docházky, narození sourozence, změna kolektivu, šikana, hádky rodičů, rozvod apod. 

Kdy je vhodné konzultovat potíže s lékařem?

Stejně jako u jiných potíží i zde platí, že lékaře vyhledáme, kdykoliv si nejsme jistí, zda se ještě jedná o normální stav. V případě nočního pomočování bychom se měli obrátit na odborníka kolem 5. roku věku dítěte. V případě denního počurávání bychom měli lékaře informovat kolem 3.–4. roku našeho potomka. Vždy bychom měli věc konzultovat s lékařem při náhle vzniklém pomočování u dítěte, které již bylo zvyklé udržovat čistotu. Ihned bychom měli vyhledat odborníka také tehdy, je-li pomočování provázeno teplotou či horečkou, bolestí břicha, bolestmi při močení, zapáchající močí či močí s příměsí krve.

Pro správné určení příčiny pomočování můžete být praktickým dětským lékařem odesláni k více specialistům, např. k urologovi, nefrologovi, neurologovi, případně i k psychologovi či psychiatrovi.

(tich)

1) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2001/05/06.pdf

2) Hanousek L.: Maminko, není mi dobře. Jan Vašut, Havlíčkův Brod, 2019, str. 280–281

3) http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/letaky/Pomocovani_deti.PDF

4) http://urologie.fnol.cz/detska-urologie/pomocovani/

5) https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

6) https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/bladder-control-problems-bedwetting-children/symptoms-causes

7) https://www.cus.cz/pro-pacienty/inkontinence-u-deti/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Prázdniny dětí, které trpí enurézou, mohou být někdy trochu náročnější. Příčinou bývá strach vypravit se mimo domov. A když už na tábor či podobnou akci vyrazí, sužuje je stres z možného selhání a posměchu. Se Žlutým květem se malý enuretik ničeho bát nemusí.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image