Jak probíhá diagnóza noční enurézy

Chystáte se k lékaři s dítětem, které se v noci pomočuje? Napovíme, co vás čeká. Není však žádný důvod k obavám, vyšetření nejsou pro malého pacienta zátěží.


Jak probíhá diagnóza noční enurézy
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nebojte se předčasně

Do šesti let má dítě na občasnou „mokrou“ nehodu nárok, jeho vývoj totiž ještě není ukončen. Řada rodičů navštěvuje lékaře dříve, obvykle v souvislosti s nástupem dítěte do mateřské školy. Ale to je opravdu brzo. V nižším věku stojí za vyšetření pouze případy, kdy byla již dosažena plná kontrola močového měchýře a po čase nastane opětovné nápadné zhoršení. Pokud je to ale v návaznosti na stres, jako je třeba narození mladšího sourozence, je to naprosto obvyklé. O vhodnosti vyšetření v případech, které nespadají do tohoto rámce, se poraďte s praktickým dětským lékařem.

Dobře snášené metody

Pokud je počůrávání skutečným problémem, je třeba vyloučit vrozenou vadu močových cest nebo poruchu funkce močového měchýře. Na stopu těchto potíží přivede lékaře i průběh komplikací. Proto je dobré vést si deník o příjmu tekutin, močení, suchých nocích a nehodách. Detailní rozhovor s lékařem je základním kamenem vyšetření. Odborník dále může doporučit následující prohlídky.

  • Ultrazvuková kontrola močového měchýře. Zcela nebolestivé a neinvazivní zobrazovací vyšetření bez použití ionizujícího záření umožňuje vyloučit strukturální vady v močových cestách.
  • Mikční cystoureterografie (MCUG). Jde o rentgenové vyšetření, před kterým je třeba zavést do močového měchýře dítěte cévku. Pomocí cévky se močový měchýř naplní kontrastní látkou (která se výrazně zobrazuje na rentgenových snímcích). Potom se sleduje, jestli tato látka nezatéká do vyšších etáží močových cest, což by znamenalo problém.
  • Urodynamické vyšetření. Mapuje funkci svalstva močového měchýře a svěračů během plnění a vyprazdňování močového měchýře. Opět se zavede cévka a močový měchýř se plní fyziologickým roztokem. Podle zvoleného režimu vyšetření se měří tlak v měchýři, průtok močovou trubicí a podobně.

Tato vyšetření jsou dobře snášena a stojí za to je podstoupit. Budete si pak jistí, že u svého dítěte nezanedbáte nějaký vážný problém.

(pez)

Zdroj: http://www.childrenshospital.org

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování trápí podle odborníků dvakrát více chlapců než dívek. Jednou z příčin tohoto rozdílu může být skutečnost, že se slečny naučí svůj měchýř ovládat dříve. Co se tohoto problému týká, existují však i další odlišnosti.

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Noční pomočování je poměrně častým problémem. Podle odhadů trpí takzvanou noční enurézou asi pětina všech dětí ve věku 5 let. Obtíže se však nevyhýbají starším ani mladším jedincům. Tento problém dokáže napáchat značné škody na psychické pohodě dítěte. Dobrá zpráva je, že potíže se dají úspěšně řešit. Je však třeba se obrnit trpělivostí a být dítěti velkou oporou.

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.