Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.


Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tlak okolí

U malých dětí mívá okolí pro tento typ problémů pochopení, ne tak ale u těch starších. Můžete se setkat s odsuzujícími pohledy, ale i s jedovatými poznámkami. Budete muset řešit, jak se k celé situaci postavit, jakmile vaše dítě bude chtít jet na tábor nebo na školu v přírodě nebo bude chtít přespat u kamarádů. Budete řešit, jak uchránit dítě a jak se s pocity vzteku vyrovnat vy sami.

Tlak rodiny

Jelikož rodina nám většinou společně s přáteli bývá nejblíž, má také potřebu se k mnoha věcem vyjadřovat. Dávat nám rady a všemožné postupy, co máme vyzkoušet. Nebojí se také kritizovat, co jsme měli udělat lépe. Anebo nám objasnit, proč se naše dítě počůrává. Snadno si tak můžeme připadat jako ti nejvíc neschopní rodiče. A ve vztazích, v nichž by se nám mělo dostat podpory a pochopení, se tak cítíme jen ponížení a naštvaní.

Vlastní představy

Kromě tlaku okolí řešíte i vlastní představy o sobě samém. Jak jste si mysleli, že to rodičovství zvládnete lépe. Nebo jak je možné, že když jste si načetli tolik knížek, byli na tolika kurzech a seminářích, využili všechny rady, kdo vám co dal a co jste našli, tak nakonec nejste schopni motivovat vaše dítě, aby bylo v noci v suchu. Je důležité si uvědomit, že dítě žije vlastní život. Není to váš projekt. Někdy uděláte to nejlepší, co můžete, ale výsledek bude jiný, než jste čekali. Zaměřte se raději na to, jaký vztah s dítětem máte a jak se s vámi cítí a celou situaci zvládá. Věřit lékařům a případně vyzkoušet medikaci není selhání vaše ani dítěte.

Strach o budoucnost dítěte

Vyskytnout se může i strach z toho, jak se dítě začlení do kolektivu. Potěšit vás může, že v dospělosti se s enurézou potýká jen zhruba 1 % osob. Přesto se mohou vtírat myšlenky na to, co když půjde zrovna o vaše dítě. Jak se sebevědomě začlení do společnosti? Jak si najde partnera? Zbytečně nepředbíhejte. Vyzkoušet můžete dovednost tzv. mindfulness, která vás více vrátí do prožívání tady a teď. Případně může pomoct vědomí, že enuréza je řešitelná léky, a tím pádem nejde o nic nepřekonatelného. Pomoct vyzrát na tyto obavy může právě psychoterapie.

Komplikace pro chod celé rodiny

Noční pomočování dítěte se promítne do fungování rodiny. Zvlášť jestli máte dětí více a jsou spolu v pokojíku. Tam je pak namístě zvážit, jak upravit prostor, abyste zbytečně nezasahovali do spánku ostatních dětí. Při cestování přibalte dítěti s sebou nepromokavé prostěradlo. Pokud to jde, nebraňte se překlenout dané období medikací. Pak se nemusíte trápit kvůli tomu, že ostatní členy domácnosti omezujete. Tyto pocity by pak, a úplně zbytečně, dopadaly i na hlavu vašeho dítěte.

Jak řešit enurézu (nejen) s okolím

Většina rodičů, jejichž dítě se počůrává, často řeší, jak o problému komunikovat s okolím. Nejvhodnějším řešením je, když bude vaše dítě vědět, že je nemocné a s tím se pojí určitá omezení nebo i medikace. Ani vy se nenechte zviklat názory, že jde pouze o lenost. Vaše dítě se nachází „v první linii“ a musí si být vědomo toho, že za ním někdo stojí. Stejně tak se snažte vysvětlovat celou situaci i širší rodině.

Vhodné je to i u vedoucích táborů, učitelů na školách v přírodě, trenérů nebo rodičů, u nichž bude dítě přespávat. Pokud by došlo k nehodě, mohou pak informovat a poučit ostatní děti a předejít tak zesměšňování vašeho syna nebo dcery. S případnými poznámkami a nemístnými pohledy bohužel neuděláte nic. Některým rodičům nejlépe funguje tyto projevy přehlížet, jiným zase celou situaci objasnit. Mnoho posměváčků se pak chytne za nos a třeba se i omluví.

Vyrovnávat se s vlastními pocity selhání je mnohem horší. Někomu pomůže sport nebo meditace. Velmi vhodná je také psychoterapie. Ta vám pomůže objasnit vaše pohnutky, zapracujete na vlastním sebevědomí, dodá vám sílu čelit problémům dál a být nejenom vyrovnanější, ale také i nadále oporou pro vaše dítě. Na rozdíl od předchozích funkčních metod řešení jde terapie do hloubky, a tím pádem může být i účinnější. 

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě

Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě

Podle statistik trápí noční pomočování zhruba pětinu dětí starších pěti let. Že se jím skutečně trápí, dokládá příběh malé Natálky.

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

S nočním pomočováním se v době dospívání potýká zhruba 6 % všech mladistvých. Není nutné zdůrazňovat, že v tomto věku jde o velmi nepříjemný problém. Vše se ale dá naštěstí řešit.

Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává

Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává

Vaše dítko se v noci počurává a vás už nebaví den co den jeho mokré pyžamko a povlečení prát? Zkuste využít některé praktické pomůcky, které vám zjednoduší život.

Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Trápíte se kvůli nočním nehodám vašeho dítěte? Nic si nevyčítejte, jde o zdravotní problém, který „správnou“ výchovou neovlivníte.