Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny
Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.
Důvodů, proč se dítě starší pěti let v noci počůrává, může být více. Důležitou roli mohou hrát vnější faktory ve formě stresu (například rozvod rodičů, nástup do školy, narození sourozence a podobně), ale také genetika.
Nepříjemné dědictví
Opakovaně bylo vědecky dokázáno, že výskyt takzvané primární noční enurézy (nočního pomočování) je vyšší u dětí, jejichž rodiče touto poruchou trpěli také. Odborníci pátrali po konkrétním genu, jehož předání z dospělého na potomka by mohlo být za problém zodpovědné. Nalezli ho na třináctém chromozomu. Zároveň zjistili, že vlastní-li zmíněný gen jeden z rodičů, má dítě zhruba 50% pravděpodobnost, že se u něj primární noční enuréza rovněž rozvine. Pokud jsou majiteli genu otec i matka, což znamená, že se oba v dětství pomočovali, vzrůstá toto riziko až na 75 %. Další „podezřelé“ geny byly nalezeny například na chromozomech 12 a 8.
Nečekejte, jednejte!
Nočním pomočováním trpí asi 15–20 % pětiletých dětí, přičemž uvedené procento spolu s narůstajícím věkem klesá.
Mezi desetiletými dětmi se problém vyskytuje asi u 5 %.
V patnácti letech a později „mokré nehody“ postihují 1 % jedinců.
Podle odborníků se bez jakékoliv léčby přestane každým rokem pomočovat zhruba 15 % dětí. Přesto je vhodné problém řešit. Čím déle totiž trvá, tím více se může nepříznivě odrazit na křehké psychice zasaženého jedince.
Pokud se tato obtíž dotýká i vás, neváhejte požádat o radu pediatra. Rozhodně nejde o věc, o které byste se měli se zkušeným odborníkem stydět mluvit!
Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?
Tento zdravotní problém je spojován s celou řadou nepravdivých nebo mylných informací. Ty pak mohou být jednou z příčin neřešení nočního pomočování, což není pro postižené dítě dobré. Uvádíme proto vše na pravou míru.
Ještě v páté třídě na základní škole se Martin jednou až dvakrát týdně v noci počural. Odmítal proto jezdit na jakékoliv hromadné akce spojené s nočním přespáváním. Situace se postupně začala měnit až po návštěvě specialisty.
Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.
Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?
Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.
Chcete svému dítěti pomoci?
Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.