Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny
Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.
Důvodů, proč se dítě starší pěti let v noci počůrává, může být více. Důležitou roli mohou hrát vnější faktory ve formě stresu (například rozvod rodičů, nástup do školy, narození sourozence a podobně), ale také genetika.
Nepříjemné dědictví
Opakovaně bylo vědecky dokázáno, že výskyt takzvané primární noční enurézy (nočního pomočování) je vyšší u dětí, jejichž rodiče touto poruchou trpěli také. Odborníci pátrali po konkrétním genu, jehož předání z dospělého na potomka by mohlo být za problém zodpovědné. Nalezli ho na třináctém chromozomu. Zároveň zjistili, že vlastní-li zmíněný gen jeden z rodičů, má dítě zhruba 50% pravděpodobnost, že se u něj primární noční enuréza rovněž rozvine. Pokud jsou majiteli genu otec i matka, což znamená, že se oba v dětství pomočovali, vzrůstá toto riziko až na 75 %. Další „podezřelé“ geny byly nalezeny například na chromozomech 12 a 8.
Nečekejte, jednejte!
Nočním pomočováním trpí asi 15–20 % pětiletých dětí, přičemž uvedené procento spolu s narůstajícím věkem klesá.
Mezi desetiletými dětmi se problém vyskytuje asi u 5 %.
V patnácti letech a později „mokré nehody“ postihují 1 % jedinců.
Podle odborníků se bez jakékoliv léčby přestane každým rokem pomočovat zhruba 15 % dětí. Přesto je vhodné problém řešit. Čím déle totiž trvá, tím více se může nepříznivě odrazit na křehké psychice zasaženého jedince.
Pokud se tato obtíž dotýká i vás, neváhejte požádat o radu pediatra. Rozhodně nejde o věc, o které byste se měli se zkušeným odborníkem stydět mluvit!
Až 2 z 10 mladých dospělých lidí trpí nepříjemným zdravotním problémem – nočním pomočováním. Tzv. enuréza obtěžuje jak mladé muže, tak dospívající ženy. Zejména pak ty jedince, kteří již měli s pomočování potíže v dětství. Řešení naštěstí existuje.
Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.
V pátek 28. září si můžete užít jedinečné zábavně-osvětové odpoledne nazvané UROlogické kroky ke zdraví. Na své si přijdou všichni návštěvníci bez rozdílu věku.
Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.
Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.
Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.