Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!

Každému se někdy stane, že místo poklidného spánku stráví noc chozením na toaletu. Jednou za čas je to normální, ale pokud vás nadměrné močení obtěžuje opakovaně, je nutné problém řešit.


Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nykturie je časté noční močení u dospělých. Normálně je funkce ledvin uzpůsobena tak, aby se v noci vytvářelo menší množství koncentrovanější moči, což umožňuje 6–8 hodin nerušeného spánku. Pokud se člověk pravidelně během noci budí kvůli močení, je možné, že trpí nykturií.

Možní viníci 

Příčin opakovaného nočního močení u dospělých je celá řada. Záleží na životním stylu i případných nemocích. Za nykturií může stát: 

  • nadměrné pití vody, kávy i alkoholu,
  • užívání některých léků,
  • infekce nebo zvětšení prostaty,
  • nádor močového měchýře, prostaty či jiných orgánů malé pánve,
  • diabetes,
  • úzkost,
  • těhotenství,
  • syndrom spánkové apnoe (blokáda dýchacích cest během odpočinku),
  • zánět ledvin,
  • otékání dolních končetin
  • neurologické onemocnění (roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba aj.).

Poraďte se s odborníky

Nejčastěji se nykturie objevuje mezi staršími dospělými, ale vypuknout může v kterémkoli věku. Když přijdete k lékaři se stížností na časté noční močení, jeho prvotním úkolem bude zjistit, jak vážná je příčina vašich obtíží. Některá vyšetření provede sám, kvůli jiným možná budete muset navštívit specialisty – urologa, gynekologa, neurologa apod. Následná léčba pak závisí na mnoha aspektech. 

  1. Pokud je noční močení způsobeno léky, je možné užívat je dříve než před spaním.
  2. Je-li příčinou nemoc, její léčení může být řešením samo o sobě.
  3. Často bývá vhodným krokem terapie, která je cílená přímo na snížení množství moči vytvářené v noci. Účinné jsou i léky ke zmírnění aktivity močového měchýře.

Změna životosprávy může pomoci

V žádném případě není dobrou prevencí režim „suché odpoledne, suchý večer“. Ale je jasné, že pití velkého množství vody před spaním věci neprospěje. Dobré je vyloučit alkohol a kávu, pomoci může i omezení příjmu čokolády, kořeněných jídel a umělých sladidel. Udržovat pánevní dno v kondici vám pak prospěje z více hledisek. Rozhodně však boj o klidné noci nevzdávejte – řešení se najde vždy!

(pez)

Zdroj: www.healthline.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 10
Čtěte dále
Jak zvládnout pomočování na letním táboře

Jak zvládnout pomočování na letním táboře

Tato většinou hlavní prázdninová aktivita bývá pro dítě vždy velkým zážitkem a nejrůznější vzpomínky mu zůstávají až do dospělosti. Jak zařídit, aby se dítko s nočním pomočováním těšilo na tábor i příští rok?

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?