Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Problém nočního pomočování trápí stejně děti jako rodiče. I když se mnozí dospělí případnému nasazení léků brání, často je to pro všechny nejschůdnější řešení.


Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčin nočního pomočování u dětí je celá řada. Na vině mohou být mimo jiné narušené budicí reakce spícího dítěte, které se ani při plném močovém měchýři neprobudí, nebo zvýšená tvorba moči během noci vyvolaná nedostatečným uvolňováním hormonu vazopresinu. A právě malým pacientům s těmito problémy může prospět užívání léků s obsahem látky, která je vazopresinu podobná.

  • Funkcí vazopresinu (antidiuretického hormonu), který se přirozeně vytváří v mozku každého z nás, je mimo jiné řízení vylučování vody ledvinami.
  • V případě, že tělo potřebuje zadržet vody více, vzroste hladina vazopresinu, a ledviny tak vytváří méně moči.
  • Během noci množství tohoto hormonu v krvi přirozeně roste, proto nemáme potřebu místo spánku cestovat na toaletu za účelem močení.
  • Důsledkem nedostatečné produkce vazopresinu je častější potřeba močení, která může být u dětí provázena nočním počůráváním.

Pomocník nejen na tábory

Lékař může vašemu potomkovi doporučit užívání tablet, jejichž účinek v organismu je velmi podobný přirozeně se tvořícímu vazopresinu. Tyto léky mohou být využity mimo jiné pro snížení četnosti nočního pomočování u dětí, které trpí primární noční enurézou. Zejména pak u jedinců, u kterých se během noci tvoří více moči, než je běžné. Podmínkou jejich užívání je dodržování určitých režimových opatření, především omezení příjmu tekutin před spaním a během noci. Zmíněné léky mohou být podávány po různě dlouhou dobu, kterou doporučí lékař. Zvláště účinné jsou v případě, že dítě čeká přespání u kamaráda nebo jiná společenská akce spojená s nocováním v cizím prostředí.

Pokud je váš potomek starší pěti let a stále ještě se během noci počůrává, poraďte se s pediatrem. Ten provede potřebná vyšetření a doporučí nejvhodnější způsob léčby.

(veri)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Cukrovka 1. typu je celoživotní onemocnění, při kterém se inzulín v těle tvoří v nedostatečném množství. Hlavní funkce tohoto hormonu spočívá v hospodaření s krevním cukrem. Nemoc se většinou projeví buď v raném dětství, anebo v dospívání a jediná léčebná možnost spočívá v aplikaci inzulínu. Jak se cukrovka u dětí může projevovat?

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.

Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pomočování dětí starších pěti let představuje mnohem komplexnější problém než jen potřebu častější výměny lůžkovin. Jaké jsou jeho další možné nežádoucí dopady a proč je dobré se jím u vašeho dítěte začít zabývat včas?