Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?


Jak funguje náš močový systém?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Jak vypadají a fungují močové cesty, které jsou za hladký průběh odvádění moči z našeho těla zodpovědné? Může za noční nehody nějaká vývojová chyba? Nebo co za tím vězí?

Vylučovací systém zdravého jedince

Správně fungující močové cesty jsou pro člověka velmi důležité. Spolupodílí se na udržení acidobazické rovnováhy v těle. Během jednoho dne ledviny přefiltrují zhruba 180 litrů krve, ze které vytvoří průměrně 1,5 litru moči. Ta je následně vyloučena z těla ven. Vylučovací systém je tvořen z těchto součástí:

  • Ledviny – jedná se o párový orgán velikosti pěsti, který svým tvarem připomíná fazoli. Nachází se pod hrudním košem v oblasti beder. Kromě vylučování odpadních látek z těla ven se také podílí na udržování krevního tlaku a vody v těle.
  • Močovody – z každé ledviny vede jeden močovod a ten odvádí moč do močového měchýře. Jakmile je tento úkol splněn, dojde k uzavření močovodu, což brání návratu moče do ledviny. Močovody jsou tvořeny hladkou svalovinou, kterou nemůžeme vůlí kontrolovat.
  • Močový měchýř – močový měchýř je tvořen pružnou svalovinou a nachází se v podbřišku. Můžete si ho představit jako nafukovací balónek, který se s přitékající močí zvětšuje a při močení se naopak zase smršťuje. Dokáže pojmout až 1,5 litru moči. Obvykle však už při množství kolem 200 ml cítíme první signály, že bychom si měli odskočit na toaletu. Běžné množství, které dokáže jedinec udržet, aniž by mu to bylo zvlášť nepříjemné, se pohybuje mezi 400 a 700 ml moče.
  • Močová trubice – z močového měchýře vede močová trubice, kterou je moč odváděna z těla ven. U mužů končí na špičce penisu a u žen mezi malými stydkými pysky. Dalším rozdílem je, že u mužů měří močová trubice 15–20 cm, kdežto u žen se jedná o 3–5 cm.

Jak probíhá vylučování

Při naplnění močového měchýře močí o objemu zhruba 200 ml dochází k podráždění nervových zakončení, která se nachází ve stěně močového měchýře. Náš mozek se tak dozví, že by se měl močový měchýř vyprázdnit. Močová trubice je tvořena dvěma typy svalů – hladkými a příčně pruhovanými. První typ svalu, hladký, nemůžeme vůlí ovládat a pracuje nezávisle na našem rozhodnutí. Druhý typ, příčně pruhovaný, už vůlí ovládat můžeme a právě ten používáme, když se rozhodneme močení o několik minut odložit. Jakmile nastane vhodná chvíle, svěrač na toaletě uvolníme, dojde k vyprázdnění močového měchýře, který se následně smrští, a svěrače se opět stáhnou.

Odchylky od normy

Důvodů, proč se vy nebo vaše dítě v noci pomočujete, může být celá řada. Nikdo neví, co přesně za tímto problémem stojí. Pokud jde o příčiny související s problémy v močovém ústrojí, uplatňují se tyto:

  • Malý močový měchýř – je možné, že močový měchýř ještě nedorostl do takové velikosti, aby pojal veškerou moč, která je v noci vyprodukována.
  • Neschopnost poznat plný močový měchýř – dalším důvodem může být nedozrálost nervů, které nás informují o tom, že je čas se odebrat na toaletu.
  • Hormonální dysbalance – na správném vylučování se podílí hormon zvaný antidiuretický. Jestliže není produkován v dostatečném množství, nedochází k nočnímu zpomalení tvorby moči. Tyto osoby tak jí produkují více.
  • Močové infekce – ačkoliv močové infekce nehrají tak velkou roli v nočním pomočování, také mohou být příčinou. Většinou se ale přidávají další jejich příznaky, jako denní nehody, bolest při močení, krev v moči a jiné.

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Stále převlékáte mokré povlečení? S návštěvou lékaře neotálejte!

Ve věku, kdy se již většina jeho vrstevníků nepomočuje, představuje počůrávání pro dítě vážný psychosociální a někdy i zdravotní problém. Pokud potíže přetrvávají ještě po pátých narozeninách, měli by rodiče začít jednat.

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pokud dítě trápí noční pomočování, jehož příčinou nejsou žádné zdravotní problémy, může být viníkem strach. Konkrétně ze tmy. Rodiče často zapomínají na obavy, které mohou jejich potomka sužovat, má-li se uprostřed noci vydat sám na toaletu. Co situaci zlepší?

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Pokud se dítě ve školním věku dlouhodobě v noci počurává a snaha o řešení problému nepřináší kýžený výsledek, znamená to zátěž pro celou rodinu. Unavení rodiče tak mohou podlehnout beznadějným pocitům a jednat zkratovitě. Na řadu přichází křik či obviňování dítěte, nebo ještě hůř trestání potomka za něco, co nemůže ovlivnit. Jak nesnadnou situaci co nejlépe zvládnout a kde hledat podporu a pomoc, přibližuje v rozhovoru psychiatrička MUDr. Veronika Přibylová.

Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Noční mokré příhody jsou nepříjemné u všech (starších) dětí, u dívek či chlapců na prahu puberty to pochopitelně platí dvojnásob. Jak tento choulostivý problém zvládli v rodině Silvie a jejího třináctiletého syna? Kdy si chlapec začal užívat klidný a ničím nerušený spánek? Jak s ním maminka komunikovala, aby enuréza (noční pomočování) negativně neovlivnila jeho psychiku? Co napomohlo, aby chlapec navzdory nočním těžkostem úspěšně absolvoval letní tábor? A proč je tak důležité, aby si rodiče včas uvědomili, že noční pomočování není chybou dítěte?

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Počůrávání v dětském věku není jen o mokrém prostěradle

Do pěti let věku zvládne udržet moč ve dne i v noci kolem 85 % dětí. Pokud však pomočování přetrvává i po pátém roce, je na čase vyhledat odbornou pomoc. Problém jednak může značit závažnější zdravotní potíže, na straně druhé navíc bývá spojen se sociálním stresem.

S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

Oblíbená loutková postavička provází holky a kluky při návštěvě lékařů a nemocnic. Podívejte se s Vašimi dětmi na krátké video s Hurvínkem o nočním pomočování.