Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?


Jak funguje náš močový systém?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Jak vypadají a fungují močové cesty, které jsou za hladký průběh odvádění moči z našeho těla zodpovědné? Může za noční nehody nějaká vývojová chyba? Nebo co za tím vězí?

Vylučovací systém zdravého jedince

Správně fungující močové cesty jsou pro člověka velmi důležité. Spolupodílí se na udržení acidobazické rovnováhy v těle. Během jednoho dne ledviny přefiltrují zhruba 180 litrů krve, ze které vytvoří průměrně 1,5 litru moči. Ta je následně vyloučena z těla ven. Vylučovací systém je tvořen z těchto součástí:

  • Ledviny – jedná se o párový orgán velikosti pěsti, který svým tvarem připomíná fazoli. Nachází se pod hrudním košem v oblasti beder. Kromě vylučování odpadních látek z těla ven se také podílí na udržování krevního tlaku a vody v těle.
  • Močovody – z každé ledviny vede jeden močovod a ten odvádí moč do močového měchýře. Jakmile je tento úkol splněn, dojde k uzavření močovodu, což brání návratu moče do ledviny. Močovody jsou tvořeny hladkou svalovinou, kterou nemůžeme vůlí kontrolovat.
  • Močový měchýř – močový měchýř je tvořen pružnou svalovinou a nachází se v podbřišku. Můžete si ho představit jako nafukovací balónek, který se s přitékající močí zvětšuje a při močení se naopak zase smršťuje. Dokáže pojmout až 1,5 litru moči. Obvykle však už při množství kolem 200 ml cítíme první signály, že bychom si měli odskočit na toaletu. Běžné množství, které dokáže jedinec udržet, aniž by mu to bylo zvlášť nepříjemné, se pohybuje mezi 400 a 700 ml moče.
  • Močová trubice – z močového měchýře vede močová trubice, kterou je moč odváděna z těla ven. U mužů končí na špičce penisu a u žen mezi malými stydkými pysky. Dalším rozdílem je, že u mužů měří močová trubice 15–20 cm, kdežto u žen se jedná o 3–5 cm.

Jak probíhá vylučování

Při naplnění močového měchýře močí o objemu zhruba 200 ml dochází k podráždění nervových zakončení, která se nachází ve stěně močového měchýře. Náš mozek se tak dozví, že by se měl močový měchýř vyprázdnit. Močová trubice je tvořena dvěma typy svalů – hladkými a příčně pruhovanými. První typ svalu, hladký, nemůžeme vůlí ovládat a pracuje nezávisle na našem rozhodnutí. Druhý typ, příčně pruhovaný, už vůlí ovládat můžeme a právě ten používáme, když se rozhodneme močení o několik minut odložit. Jakmile nastane vhodná chvíle, svěrač na toaletě uvolníme, dojde k vyprázdnění močového měchýře, který se následně smrští, a svěrače se opět stáhnou.

Odchylky od normy

Důvodů, proč se vy nebo vaše dítě v noci pomočujete, může být celá řada. Nikdo neví, co přesně za tímto problémem stojí. Pokud jde o příčiny související s problémy v močovém ústrojí, uplatňují se tyto:

  • Malý močový měchýř – je možné, že močový měchýř ještě nedorostl do takové velikosti, aby pojal veškerou moč, která je v noci vyprodukována.
  • Neschopnost poznat plný močový měchýř – dalším důvodem může být nedozrálost nervů, které nás informují o tom, že je čas se odebrat na toaletu.
  • Hormonální dysbalance – na správném vylučování se podílí hormon zvaný antidiuretický. Jestliže není produkován v dostatečném množství, nedochází k nočnímu zpomalení tvorby moči. Tyto osoby tak jí produkují více.
  • Močové infekce – ačkoliv močové infekce nehrají tak velkou roli v nočním pomočování, také mohou být příčinou. Většinou se ale přidávají další jejich příznaky, jako denní nehody, bolest při močení, krev v moči a jiné.

(rhl)

Zdroje:

CZ-nonP-2200001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Noční mokré příhody jsou nepříjemné u všech (starších) dětí, u dívek či chlapců na prahu puberty to pochopitelně platí dvojnásob. Jak tento choulostivý problém zvládli v rodině Silvie a jejího třináctiletého syna? Kdy si chlapec začal užívat klidný a ničím nerušený spánek? Jak s ním maminka komunikovala, aby enuréza (noční pomočování) negativně neovlivnila jeho psychiku? Co napomohlo, aby chlapec navzdory nočním těžkostem úspěšně absolvoval letní tábor? A proč je tak důležité, aby si rodiče včas uvědomili, že noční pomočování není chybou dítěte?

Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?

Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?

Sekundární noční enuréza vzniká v případě, že dítě mělo suchý interval delší než 6 měsíců a poté u něj došlo k návratu nočního pomočování. Příčinou těchto obtíží bývá často stres spojený s nepříjemnou životní událostí. Na vině však mohou být i více či méně závažná tělesná onemocnění.

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Cukrovka 1. typu je celoživotní onemocnění, při kterém se inzulín v těle tvoří v nedostatečném množství. Hlavní funkce tohoto hormonu spočívá v hospodaření s krevním cukrem. Nemoc se většinou projeví buď v raném dětství, anebo v dospívání a jediná léčebná možnost spočívá v aplikaci inzulínu. Jak se cukrovka u dětí může projevovat?

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

Oblíbená loutková postavička provází holky a kluky při návštěvě lékařů a nemocnic. Podívejte se s Vašimi dětmi na krátké video s Hurvínkem o nočním pomočování.

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.