Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.


Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V první řadě je potřeba říci, že stres a pocity úzkosti s nočním pomočováním souvisejí. I děti mohou v různých chvílích čelit psychické zátěži a právě ta přispívá ke zhoršení enurézy. K situacím, které mohou být pro malé dítě stresující, patří:

  • stěhování,
  • narození sourozence,
  • změna pedagoga ve školce,
  • rozvod rodičů,
  • neshody a napětí v rodině.

Stres stojící v pozadí škodí 

Není pravdou, že se děti v noci pomočují z lenosti. Některé jsou k tomuto problému náchylnější, protože svou roli u enurézy hraje dědičnost i velikost močového měchýře. Pokud se přidá stres, mokrá postel na sebe nenechá dlouho čekat. Přestože emoční napětí samo o sobě nebývá spouštěčem nočního pomočování, může výrazně ovlivnit návyky, lépe řečeno zlozvyky, které k enuréze přispívají. O jaké chování se jedná?

  • Mlsání nezdravých pochutin s vysokým obsahem soli vedoucí k zadržování tekutin a k zatěžování močového měchýře.
  • Roztěkanost, kvůli které se dítě zapomene vymočit těsně před spaním.
  • Zahánění nervozity či rozrušení jídlem v pozdních večerních hodinách, což je automaticky doprovázeno i pitím.

Pozor na špatný spánek

Pokud je malé dítě v psychické nepohodě, snadno se naruší jeho spánkový režim. Špatná kvalita odpočinku mnohdy vede ke spánkové deprivaci (tedy k nedostatku spánku). Po několika nocích nekvalitního odpočinku může dítě usnout nezvykle tvrdě a nemusí se mu podařit vzbudit se na toaletu. Pokud se v takové situaci pomočí, potřebuje od rodičů především podporu. Trestat a stresovat potomka kvůli mokré posteli by celou rodinu dostalo do začarovaného kruhu. Jaká podpora je nejdůležitější?

  • Ubezpečte dítě, že noční pomočování není jeho chyba ani selhání.
  • V žádném případě malého enuretika netrestejte ani neobviňujte.
  • Uklidňujte ho, že „mokré nehody“ postihují mnoho dalších dětí.
  • Odměňujte potomka za dodržování opatření proti pomočování spíš než za suchou noc samotnou.

Vsaďte na pohodu 

Pokud už nějaká metoda na boj s nočním pomočováním v minulosti fungovala, klidně ji vyzkoušejte znovu. To, že se dítě opět budí v mokré posteli, neznamená selhání nebo neúspěch dané metody. Je ale nutné si uvědomit, že enuréza se mohla zhoršit vlivem různých nepříjemných nebo zatěžujících situací. Nejdůležitější je proto dítě před takovými jevy ochránit, případně mu je zkusit přiměřeně vysvětlit. Tím výrazně přispějete k odbourání příčin nočního pomočování.

(pak)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Na preventivní prohlídce u praktického dětského lékaře v sedmi letech dívčina maminka uvedla, že se její dcera zhruba třikrát až čtyřikrát týdně v noci pomočuje. Problémy se zhoršují, když je dívka nemocná, unavená či ve stresu. Bez plen přes den je přitom od dvou a půl roku věku. Rodiče dříve obtíže neřešili, protože nevěřili, že nějaké řešení existuje. Také se za dceřiny nehody trochu styděli.

Vše, co vás zajímá o nočním pomočování dětí

Vše, co vás zajímá o nočním pomočování dětí

Jste rozladění a vyčerpaní, současně však máte veliké obavy o zdraví vašeho dítěte, které již několikátým rokem navštěvuje školku, ale stále se po ránu probouzí počurané? Nebojte se, nejste v tom sami, podle některých dat se s nočním pomočováním potýká téměř 20 % dětí předškolního věku.

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Ještě v páté třídě na základní škole se Martin jednou až dvakrát týdně v noci počural. Odmítal proto jezdit na jakékoliv hromadné akce spojené s nočním přespáváním. Situace se postupně začala měnit až po návštěvě specialisty.

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že by jejich chlapec či holčička měli již při nástupu do školky ovládat svůj močový měchýř a neměli se během spánku počůrávat. I přesto, že se to mnoha dětem v tomto věku daří, není výjimkou, že jiní potřebují pleny do pěti či sedmi let. Jak těmto dětem pomoci a situaci zlepšit?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image