Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?


Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Jak počůrávání vlastní, tak svého dítěte není nic, co byste chtěli probírat s přáteli. A rozhodně to není něco, co se hodí do světa úspěchu na sociálních sítích. A to i přesto, že se lidé v poslední době snaží být více autentičtí a ukazovat i své trable. Pomočování je běžné u 20 % pětiletých dětí, u 5 % desetiletých a u 1–2 % starších 15 let. Nejde tedy o malá čísla, přesto zůstává pachuť toho, že byste se měli za svůj problém stydět. Může duševní zdraví a stres ovlivnit, jestli se budete počůrávat? A naopak – jak ovlivní počůrávání vaši psychiku?

„Ty ostudo!“

Počůrávání u dětí do pěti let je normální. A u chlapečků zvlášť. Uvádí se, že se jich pomočování týká dokonce 2–3× častěji než holčiček. Přestože do pěti let nevydrží přes noc v suchu každé páté dítě, může váš potomek slyšet mnohé z potupných urážek a „dobře míněných rad“. Mějte však na paměti, že nic z toho mu nepomůže, ba naopak!

Dítě se nepočůrává naschvál!

Někteří lidé si myslí, že když dítě pořádně potrestají nebo mu připomenou, jaká je to hanba, že tak velký kluk nebo velká holčička nevydrží přes noc v suchu, že mu tím pomohou jeho problém překonat. Bohužel, nic z toho nezabírá. Není v dětských silách se nad sebou zamyslet a rozhodnout se, že další noc žádná nehoda nenastane. Tyto poznámky mohou v dětech vzbudit pocity méněcennosti, zahanbení nebo studu. Také mohou cítit, že nejsou hodny lásky. Nic z toho nejsou pocity, které by chtěl milující rodič svému dítěti předat.

Dejte dítěti najevo lásku

I přes to, že vás může trápit množství pomočených prostěradel a pyžam, počet nocí, kdy musíte vstát a všechno převléknout, nezapomeňte, že vaše dítě to trápí také. Připomeňte si, že ono za to nemůže, a dbejte na důsledné dodržovaní režimových opatření. Pokud to nepomůže, vyzkoušejte léčbu léky.

Přesto všechno vaše dítě potřebuje cítit vaši lásku. Potřebuje vědět, že je přijímáno. Díky tomu si může budovat své sebevědomí i přes své „nedostatky“. To mu v budoucnu pomůže pochopit, kým přesně je. Bude se mít rádo, i když se mu zrovna nebude dařit. A nejenom že bude lépe chápat sebe samé, ale také bude mít větší soucit s ostatními. Nezapomeňte tedy, že svým laskavým přístupem ke svému dítěti formujete jeho osobnost a jeho nahlížení na sebe.

Nalomená psychika a stres

Většina holčiček či kluků, kteří se v noci pomočují, nemá žádný emocionální problém. Pokud se však dítě, které již vydrželo v noci v suchu, najednou začne pomočovat, zpozorněte a pátrejte po příčině. Nejčastěji jde o výraznou změnu v jeho životě – příchod nového sourozence, stěhování, rozvod rodičů, nástup do školky nebo školy a mnohé další. Kdyby se u dítěte začaly projevovat změny ve stravovacím nebo spánkovém režimu, kdyby začalo být více podrážděné či dlouhodobě smutné, navštivte lékaře. Je možné, že by se mohlo jednat o závažnější psychický problém. Včasné řešení zajistí nižší emocionální dopad na psychiku dítěte.

Pomočování u dospělých

Ačkoliv se pomočená postel týká především dětí, nevyhýbá se ani dospělým. I u nich se může stát, že se traumatická nebo stresová záležitost stane spouštěčem pomočování. Dokonce tento problém může přetrvávat, i když se budou cítit psychicky dobře. A stejně jako děti, tak i dospělí se v důsledku tohoto problému mohou cítit velmi nepatřičně. Aby zabránili pocitům studu, úzkosti nebo zahanbení, raději se akcím s přespáváním začnou vyhýbat. Dokonce se mohou za svůj „hendikep“ tak moc stydět, že se budou bránit navazovat partnerské nebo i přátelské vztahy.

Vyhledejte psychoterapeuta

Psychoterapie dnes již není sprosté slovo, a proto se nestyďte pomočování a věci s ním spojené řešit na sezení. Může být obtížné tuto část sebe přijmout namísto věčného boje, ale dobrý terapeut by vám měl dokázat pomoci. Byla by škoda se obírat o příležitosti, které vám život nabízí, a také o vztahy. A to jen kvůli tomu, že každý jsme nějaký.

(rhl)

Zdroje:

https://www.solen.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/genitourinary-tract/Pages/Nocturnal-Enuresis-in-Teens.aspx

https://www.aacap.org/AACAP/Families_and_Youth/Facts_for_Families/FFF-Guide/Bedwetting-018.aspx

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?

Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vyplatí se o nočním pomočování dítěte s okolím mluvit, anebo je lepší držet informace pod pokličkou? A když už se rozhodnete mluvit, co je důležité zmínit?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.