Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že by jejich chlapec či holčička měli již při nástupu do školky ovládat svůj močový měchýř a neměli se během spánku počůrávat. I přesto, že se to mnoha dětem v tomto věku daří, není výjimkou, že jiní potřebují pleny do pěti či sedmi let. Jak těmto dětem pomoci a situaci zlepšit?


Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Po pátém roce kontaktujte lékaře

Pokud počůrávání přetrvává u dítěte staršího pěti let, je namístě navštívit dětského lékaře a konzultovat co dál. Vyšetření u lékaře není pro dítě bolestivé, spočívá především v detailním rozboru obtíží a až poté přichází na řadu série testů a vyšetření. Ačkoliv noční pomočování s přibývajícím věkem většinou samo odezní, může vyšetření u lékaře odhalit jiné závažné onemocnění, a proto by pomočování dětí nemělo být bráno na lehkou váhu. Navíc pokud rodiče tento problém ignorují, může dítě postupně začít trpět depresemi nebo nízkým sebevědomím a také se může postupně izolovat od svých vrstevníků.

Režimová opatření mohou pomoci

Ke zlepšení situace mohou přispět některá režimová opatření. Problém nočního pomočování je u dětí často navozen nedostatečným příjmem tekutin během dne, což dohánějí v podvečer. Dvě hodiny před večerkou je vhodné omezit příjem všech tekutin. Také pozor na polévky či šťavnaté ovoce, sladké a sycené nápoje a také ty, které obsahují kofein.

Další opatření by mělo spočívat v zavedení pravidelného mikčního režimu, tedy jakéhosi rozvrhu, podle kterého se dítě bude zkoušet vyčůrat i přesto, že nepociťuje nutkání. Samozřejmostí je návštěva toalety těsně před ulehnutím. Holčičky i kluci by měli mít na toaletu dostatek času. Kontroverzní názory panují v souvislosti s metodou nočního buzení. Na jednu stranu může přinést rodině úlevu a vyřešit mokrou postýlku, na druhou však může dojít k narušení spánkového rytmu dítěte, navíc z dlouhodobého hlediska tento přístup nevede k vyřešení problému.

Dítě za noční počůrávání netrestejte

Své děti rozhodně za nechtěné úniky moči netrestejte. Noční počůrávání se nedá ovlivnit vůlí ani se nejedná o projev zlobení. Fyzické či psychické tresty vedou pouze ke zhoršení celé situace. V dítěti mohou prohlubovat pocity viny a neschopnosti. Naopak zcela zásadní je v této situaci laskavý a trpělivý přístup ze strany rodiče.

Další pomocná opatření

Rodiče někdy brání dítěti v čůrání s představou, že se tak zvýší kapacita jeho močového měchýře. Tyto metody však nejsou všeobecně doporučovány a naopak mohou vést k dalším obtížím. Je vhodné zajistit dítěti během noci snadný přístup na toaletu či nechat nočník vedle postele. Důležité je předcházet zácpě, která se na pomočování může spolupodílet.

Je potřeba mít na paměti, že noční pomočování není chyba dítěte ani rodičů. Pokud jej nedoprovází další obtíže, není v naprosté většině případů počůrávání součástí jiného onemocnění

(mraf)

Zdroje:

https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

https://www.intechopen.com/online-first/advances-in-treatment-of-nocturnal-enuresis-in-children

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Noční pomočování značně zatěžuje psychiku dítěte i celé rodiny. Není tedy divu, že rodiče často vyhledávají odbornou pomoc. Kromě léty prověřené klasické léčby existují i alternativní metody, které mohou zmírnit obtíže spojené se samovolným únikem moči během spánku.

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pokud dítě trápí noční pomočování, jehož příčinou nejsou žádné zdravotní problémy, může být viníkem strach. Konkrétně ze tmy. Rodiče často zapomínají na obavy, které mohou jejich potomka sužovat, má-li se uprostřed noci vydat sám na toaletu. Co situaci zlepší?

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Noční pomočování dovede poznamenat život celé rodiny. Přináší komplikace spojené s mokrou postelí, zanechává šrámy na duši a může se nepříznivě podepsat i na celkovém zdravotním stavu. Příběhy pacientů, kteří se s těmito obtížemi vypořádali, mohou sloužit jako motivace pro ostatní rodiny, které se ocitly v obdobné situaci.

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Ještě v páté třídě na základní škole se Martin jednou až dvakrát týdně v noci počural. Odmítal proto jezdit na jakékoliv hromadné akce spojené s nočním přespáváním. Situace se postupně začala měnit až po návštěvě specialisty.

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.