Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že by jejich chlapec či holčička měli již při nástupu do školky ovládat svůj močový měchýř a neměli se během spánku počůrávat. I přesto, že se to mnoha dětem v tomto věku daří, není výjimkou, že jiní potřebují pleny do pěti či sedmi let. Jak těmto dětem pomoci a situaci zlepšit?


Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Po pátém roce kontaktujte lékaře

Pokud počůrávání přetrvává u dítěte staršího pěti let, je namístě navštívit dětského lékaře a konzultovat co dál. Vyšetření u lékaře není pro dítě bolestivé, spočívá především v detailním rozboru obtíží a až poté přichází na řadu série testů a vyšetření. Ačkoliv noční pomočování s přibývajícím věkem většinou samo odezní, může vyšetření u lékaře odhalit jiné závažné onemocnění, a proto by pomočování dětí nemělo být bráno na lehkou váhu. Navíc pokud rodiče tento problém ignorují, může dítě postupně začít trpět depresemi nebo nízkým sebevědomím a také se může postupně izolovat od svých vrstevníků.

Režimová opatření mohou pomoci

Ke zlepšení situace mohou přispět některá režimová opatření. Problém nočního pomočování je u dětí často navozen nedostatečným příjmem tekutin během dne, což dohánějí v podvečer. Dvě hodiny před večerkou je vhodné omezit příjem všech tekutin. Také pozor na polévky či šťavnaté ovoce, sladké a sycené nápoje a také ty, které obsahují kofein.

Další opatření by mělo spočívat v zavedení pravidelného mikčního režimu, tedy jakéhosi rozvrhu, podle kterého se dítě bude zkoušet vyčůrat i přesto, že nepociťuje nutkání. Samozřejmostí je návštěva toalety těsně před ulehnutím. Holčičky i kluci by měli mít na toaletu dostatek času. Kontroverzní názory panují v souvislosti s metodou nočního buzení. Na jednu stranu může přinést rodině úlevu a vyřešit mokrou postýlku, na druhou však může dojít k narušení spánkového rytmu dítěte, navíc z dlouhodobého hlediska tento přístup nevede k vyřešení problému.

Dítě za noční počůrávání netrestejte

Své děti rozhodně za nechtěné úniky moči netrestejte. Noční počůrávání se nedá ovlivnit vůlí ani se nejedná o projev zlobení. Fyzické či psychické tresty vedou pouze ke zhoršení celé situace. V dítěti mohou prohlubovat pocity viny a neschopnosti. Naopak zcela zásadní je v této situaci laskavý a trpělivý přístup ze strany rodiče.

Další pomocná opatření

Rodiče někdy brání dítěti v čůrání s představou, že se tak zvýší kapacita jeho močového měchýře. Tyto metody však nejsou všeobecně doporučovány a naopak mohou vést k dalším obtížím. Je vhodné zajistit dítěti během noci snadný přístup na toaletu či nechat nočník vedle postele. Důležité je předcházet zácpě, která se na pomočování může spolupodílet.

Je potřeba mít na paměti, že noční pomočování není chyba dítěte ani rodičů. Pokud jej nedoprovází další obtíže, není v naprosté většině případů počůrávání součástí jiného onemocnění

(mraf)

Zdroje:

https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

https://www.intechopen.com/online-first/advances-in-treatment-of-nocturnal-enuresis-in-children

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Promočená postel a nešťastné dítě. To je obrázek známý mnoha rodinám. Pomočování neboli enuréza je častým, ale naštěstí spíše přechodným stavem. Pokud zmizí do 5. roku věku potomka, většinou se nejedná o závažný problém. Které děti mohou být vznikem enurézy ohroženy a proč?

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Enuréza je problém, ovšem ne tak závažný, aby si kvůli němu dítě i rodiče nemohli užívat spousty krásných věcí v životě, říká psycholožka Mgr. et. Mgr. Pavla Koucká. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak se vyrovnat s posměváčky, jak zvládat probdělé noci i jak podpořit dítě, aby svůj problém nebralo jako důvod k méněcennosti.

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Na preventivní prohlídce u praktického dětského lékaře v sedmi letech dívčina maminka uvedla, že se její dcera zhruba třikrát až čtyřikrát týdně v noci pomočuje. Problémy se zhoršují, když je dívka nemocná, unavená či ve stresu. Bez plen přes den je přitom od dvou a půl roku věku. Rodiče dříve obtíže neřešili, protože nevěřili, že nějaké řešení existuje. Také se za dceřiny nehody trochu styděli.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image