Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Počurávání u dětí do 5. roku se děje v důsledku dozrávání nervové soustavy a močového měchýře, jedná se tedy o přirozený vývoj. Pokud se však mimovolní úniky objevují i ve vyšším věku, je namístě vzít dítě na vyšetření k pediatrovi, protože se může jednat o příznak jiného závažného onemocnění.


Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Infekce jako spouštěč cukrovky

Když Péťa nastoupil do školky, začal být často nemocný. Opakovaně se potýkal se záněty dýchacích cest a bylo nezbytné jej léčit pomocí antibiotik. V pěti letech se chlapci udělalo po lyžování špatně, byl bledý a unavený. Následovalo vyšetření u pediatra, který diagnostikoval další zánět dýchacích cest. Zdravotní stav Péti se však postupně zhoršoval. Během noci se dokonce začal znova počurávat, přes den měl neustále žízeň a prohlubovala se u něj únava. Při dalším vyšetření u něj odborník zjistil vysokou hladinu cukru v krvi a v moči přítomnost acetonu. U chlapce byla diagnostikována cukrovka 1. typu.

Toto onemocnění může být jednou z příčin nočního pomočování u dětí. Prvním příznakem nemoci bývá nadměrná žízeň doprovázená zvýšeným výdejem moči. Až u poloviny dětských pacientů se přidružuje sekundární noční enuréza neboli návrat nočního pomočování po předchozím suchém intervalu, který trval minimálně šest měsíců. Všechny tyto příznaky se zpravidla objevují několik týdnů před samotným stanovením diagnózy cukrovky 1. typu. Častým spouštěčem, podobně jako u malého Péti, bývá právě prodělaný zánět. Pokud není toto onemocnění rozpoznáno včas, rozvíjí se u dítěte závažný stav, který jej může ohrozit na životě.

Chrápání či změny nálady nejsou normální

Zhruba u 3 % dětské populace se vyskytuje obstrukční spánková apnoe. Tyto děti mají zbytnělé nosní mandle v kombinaci s lehkými anatomickými změnami horních dýchacích cest. V důsledku těchto změn dochází během spánku k opakovaným zástavám dechu, které trvají několik desítek sekund. Spánek je nekvalitní, dítě se opakovaně probouzí, chrápe, zrychluje se jeho srdeční činnost a také mu stoupá tlak krve. Podle některých studií bývá až v 47 % případů spánková apnoe doprovázena noční enurézou. Ráno se dítě obtížně budí, je mrzuté a může si stěžovat na bolesti hlavy. S tím souvisejí poruchy soustředění, změny nálady či podrážděnost. Léčba v tomto případě spočívá v chirurgickém odstranění zvětšené nosní mandle, což vede ve většině případů k úpravě dýchání a ústupu dalších obtíží.

Pomočování může být také příznakem infekce

Dalším spouštěčem nočního pomočování může být infekce močových cest. Pro toto onemocnění jsou typické častější návštěvy toalety, pálení či řezání při močení či úniky moči během dne. Při závažnější infekci se objevují teploty a bolesti v bedrech, případně krev v moči. Léčba spočívá v nasazení antibiotik. Při opakujících se zánětech je potřeba pátrat po příčinách jejich vzniku. U dítěte je nutné vyloučit anatomické odchylky močových cest, jakými jsou například zúžená močová trubice nebo zpětný tok moči z močového měchýře do močovodu či ledviny.

Mezi další závažné příčiny, které mohou vést k nočnímu pomočování u dětí, patří úrazy či infekce nervové soustavy, onemocnění svaloviny zajišťující vyprazdňování močového měchýře nebo epilepsie. 

Noční pomočování je častým problémem dětských pacientů, v 5 letech trápí asi 20 % dětí. Ve většině případů dochází s přibývajícím věkem k samovolné úpravě obtíží. Pokud však počurávání přetrvává i po 5. roce nebo se přidají i další potíže, je důležité vyhledat lékaře, který vypátrá příčinu a zahájí patřičnou léčbu.

(mraf)

Zdroje:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/01/06.pdf

https://www.aafp.org/afp/2014/1015/p560.html

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční močení i pomočování mohou mít řadu příčin a svou roli při nich může sehrát i psychika.

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Slyšeli jste, že vaše dítě je jenom moc líné, a kdyby se trochu snažilo, už se dávno nepočurává? Jak je to doopravdy? A jaké jsou další nejčastější mýty?

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Stále ještě pátráte po tom, proč se váš potomek v noci počůrává? Zkuste si v noci poslechnout, jak dýchá. Pokud dítě chrápe nebo špatně a přerývaně oddychuje, možná je váš problém vyřešen.

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Pokud se dítě ve školním věku dlouhodobě v noci počurává a snaha o řešení problému nepřináší kýžený výsledek, znamená to zátěž pro celou rodinu. Unavení rodiče tak mohou podlehnout beznadějným pocitům a jednat zkratovitě. Na řadu přichází křik či obviňování dítěte, nebo ještě hůř trestání potomka za něco, co nemůže ovlivnit. Jak nesnadnou situaci co nejlépe zvládnout a kde hledat podporu a pomoc, přibližuje v rozhovoru psychiatrička MUDr. Veronika Přibylová.

Příčinou inkontinence mohou být léky

Příčinou inkontinence mohou být léky

Trpíte nekontrolovaným únikem moči nebo se v tomto směru vaše problémy zhoršují? Je možné, že za to mohou některé z přípravků, které pravidelně berete. Poraďte se s lékařem.

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.