Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?


Když režimová opatření nepomůžou…
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Léky nejsou první volbou

Léčba pomočování je komplexní a komplikovanou záležitostí. Podstatné je snažit se zjistit příčinu a tu následně odstranit. Jedině tak můžete svému dítěti pomoct problém vyřešit. Na léčbě by se měla podílet nejenom rodina, dítě a pediatr, ale i další odborníci. Vhodní mohou být např. dětští psychologové, kteří pomohou dětem celou záležitost vstřebat a cítit se i nadále sebevědomě. Důležitým faktorem v léčbě jsou režimová opatření. Měli byste se zaměřit na spánkovou hygienu a svědomitě vyplňovat pitnou i mikční kartu. Na základě vyplněných dat pak můžete s lékařem lépe debatovat o dalším postupu léčby.

Jestliže režimová opatření nezabírají a skutečně jste v jejich plnění byli důslední, bude vám doporučena farmakoterapie. Je důležité si uvědomit, že nejde o první volbu v léčbě pomočování. Žádný lékař se nebude primárně snažit do vašeho dítka léky „nacpat“. Dodržování režimových opatření je hlavním krokem k řešení problému. Pokud ale i přes ně bude efekt léčby nulový nebo nízký, je nasnadě zvážit, jestli by léky nebyly dalším vhodným podpůrným pilířem v řešení celé situace. Nezapomeňte, že i po tom, co budou vašemu dítěti léky předepsány, musí nadále dodržovat všechna režimová opatření jako dosud. Samotné léky problém s pomočováním nevyřeší.

Jak to funguje?

Děti, které se počurávají, mají sníženou produkci vazopresinu. Jedná se o hormon, který je zodpovědný za snižování množství moče. Dochází tak vlastně k zahušťování moče. Jestliže tvorba vazopresinu není postačující, moč se nemůže dostatečně zahustit, a dítě tak tvoří moči až příliš. Kromě toho děti trpící pomočováním mají nedozrálou nervovou soustavu. To znamená, že jejich tělo tvoří hodně moče, ale jejich močový měchýř není schopný ve spánku zaznamenat signály, že už je naplněn. A to je důvodem, proč se dítě nakonec počurá.

Léky, které vám lékař doporučí, fungují právě na principu vazopresinu. Jelikož dětské tělo není schopno tohoto hormonu zatím vytvořit dostatek, musí mu být dodán zvnějšku. Léky se užívají před spaním, aby se moči netvořilo tolik, a nedošlo tak k pomočení.

Je možná i krátkodobá léčba

Ačkoliv někteří rodiče budou jásat, že konečně je tu něco, co jejich dětem pomůže překonat stud, jiní mohou být zdrženlivější. Výhodou těchto léků je, že je dítě nemusí užívat dlouhodobě, a tak je lze nasadit třeba před odjezdem na tábor. To by mohli ocenit právě ti z vás, kteří jednak chtějí své dítě chránit před posměšky okolí, ale zároveň nejsou lékům plně nakloněni. Léčebná kúra by měla trvat maximálně tři měsíce, po nichž následuje období, kdy se vyhodnotí stav dítěte bez léčby a rozhodne se o dalším postupu.

 

(rhl)

Zdroje:

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Během noci uslyšíte z dětského pokoje křik a pláč. Když vstoupíte dovnitř, uvidíte svou ratolest v promáčené posteli se slzami v očích. Noční pomočování trápí až pětinu dospívajících dětí. Jak ale problém s nočními nehodami svému potomkovi vysvětlit?

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Zkuste si otestovat své znalosti o nočním pomočování dětí. Kvíz není určen jen pro rodiče dětí, které mají s pomočováním problém, ale také pro všechny, kteří se chtějí o tomto tématu něco dozvědět.

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Až 2 z 10 mladých dospělých lidí trpí nepříjemným zdravotním problémem – nočním pomočováním. Tzv. enuréza obtěžuje jak mladé muže, tak dospívající ženy. Zejména pak ty jedince, kteří již měli s pomočování potíže v dětství. Řešení naštěstí existuje.

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Ambulance dětských lékařů navštěvuje každoročně čím dál více dětí, které trápí bolesti břicha, hlavy, trpí nechutenstvím, mají potíže se spánkem nebo se počurávají ve věku, kdy by měly zvládnout moč udržet. Ačkoliv je dítě podrobně vyšetřeno, nemusí být zjištěn žádný zdravotní problém, který by potíže vysvětloval. Na vině bývá totiž velmi často psychosomatika.

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image