Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Slyšeli jste, že vaše dítě je jenom moc líné, a kdyby se trochu snažilo, už se dávno nepočurává? Jak je to doopravdy? A jaké jsou další nejčastější mýty?


Osm mýtů a faktů o nočním počurávání
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Není nic příjemného mít předškoláka, který se v noci počurává. Okolí se často snaží pomoct a předat některou z dobře míněných rad. Dost často se ale jedná o mýty, které vám z prekérní situace nepomohou. Dodržováním některých z nich byste dokonce mohli uškodit jak svému dítěti, tak i sobě.

1. Mýtus: Je to jenom lenost!

Pravda: Důvodů, proč se vaše dítě počurává, může být vícero. Pokud jste vy sami měli v dětství problémy s nočním pomočováním, je tu zvýšená pravděpodobnost, že i váš potomek bude noční enurézou trpět. Kromě genetiky se může uplatňovat snížená produkce hormonu vazopresinu, který omezuje produkci moči. Navíc tyto děti nemají ještě plně dovyvinutou nervovou soustavu, tím pádem mají větší obtíže se na signál plného močového měchýře probudit.

2. Mýtus: Tvoje dítě má psychické problémy!

Pravda: Podle nejnovějších výzkumů se děti trpící ADHD v noci častěji pomočují. Přesto většina dětí, které nedokážou zůstat v noci v suchu, žádnou poruchou chování netrpí. Dokonce i u dětí, které trpěly zároveň depresí a nočním pomočováním, se prvně léčilo právě počurávání. Díky tomu se u nich zlepšila i jejich nálada. Nelze tedy říct, že by deprese dětem bránila v tom, aby zůstaly v noci suché.

3. Mýtus: Však z toho vyroste!

Pravda: Mnoha dětem stačí dát čas, aby se jejich nervová soustava dovyvinula, a ony se pak přestanou pomočovat. Někdy je ale problém jinde a byla by škoda svého potomka zbytečně traumatizovat např. posměšky okolí, když by mohlo být léčeno. Lékaře byste měli navštívit, pokud už vaše dítě oslavilo páté narozeniny a stále se počurává. Stejně tak jestliže vaše dcera či syn již vydrželi minimálně šest měsíců zůstat v noci v suchu. 

4. Mýtus: Má malý močák!

Pravda: Někteří rodiče mohou nabýt dojmu, že jejich dítě má malý močový měchýř. A jestliže jej budou přes den „trénovat“, aby toho víc udrželo, než se vyčurá, močový měchýř se tím zvětší a ono zůstane v noci v suchu. Není tomu tak. I přes to, že dítě dokáže zadržet větší množství moči, vliv na noční pomočování tato technika nemá. Pravděpodobně proto, že dítě „neslyší“ volání svého těla, aby si došlo na záchod.

5. Mýtus: Má moc hluboký spánek!

Pravda: Děti s noční enurézou mohou mít spánek naopak mnohem méně kvalitní. Jelikož nemají dostatečnou citlivost na signály močového měchýře o jeho plnosti, nemohou se probudit a jít se vyčurat. Dokud se ale dítě nevzbudí a potřebu nevykoná, tyto signály do mozku stále přicházejí, a ovlivňují tak kvalitu spánku.

6. Mýtus: Tak ho v noci vzbuďte!

Pravda: Vzbudit dítě a doprovodit ho na toaletu může sice vyřešit problém suché postele, ale neřeší to samotnou příčinu. To, že se dítě v noci probudí a vyčurá, nepomáhá nijak s dozráním jeho nervové soustavy ani s podporou tvorby vasopresinu. Navíc si dost dětí tyto noční příhody ani nepamatuje. Tuto metodu můžete využít např. na návštěvě, když zapomenete vzít plenky, ale jako dlouhodobé řešení se nehodí.

7. Mýtus: Ve třech letech by se už počurávat neměl/a!

Pravda: Až 25 % čtyřletých dětí se počurává. V sedmi letech se tento problém týká zhruba každého desátého dítěte a ve 12 dokáže noční pomočování potrápit 2–3 % chlapců a dívek. Do pěti let je noční pomočování naprosto normální. Po pátém roce věku, jak už bylo zmíněno výše, je už vhodné zajít k lékaři.

8. Mýtus: Už mu nedávejte na noc plenky!

Pravda: Někteří se domnívají, že pokud dítěti nedáte na noc plenku, mokrem se probudí a časem pochopí, že je pohodlnější si zajít na toaletu. Pravdou ale je, že dítě zatím nemá schopnost reagovat na signály svého těla, že potřebuje močit. Touto metodou byste si akorát zadělávali na noci i dny plné stresu a dítě by se mohlo cítit méněcenné a neschopné.

(rhl)

Zdroje:

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Naučit se zcela ovládat svůj močový měchýř, to chce čas. Některým dětem to jde rychle, jiné potřebují více trpělivosti. Zkušení profesionálové, kteří s dětmi pracují, tohle vědí. Není proto nutné ochudit v tomto směru pomalejšího potomka o zábavu s vrstevníky.

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.