Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte

Pomočování dětí starších pěti let představuje mnohem komplexnější problém než jen potřebu častější výměny lůžkovin. Jaké jsou jeho další možné nežádoucí dopady a proč je dobré se jím u vašeho dítěte začít zabývat včas?


Pět důvodů, proč řešit pomočování vašeho dítěte
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

1. Dopady na psychiku dítěte

Zkušenosti ukazují, že opakované pomočování může nepříznivě ovlivnit psychiku dítěte, zejména pak jeho sebehodnocení. Jednou z příčin je napětí v rodině, které roste neřešením problému s přibývajícím věkem dítěte. Velmi nepříjemné jsou pro dítě také pocity zahanbení a studu, které zažívá, pokud se o problému dozvědí jeho vrstevníci a začnou se dítěti vysmívat. Situace může v extrémním případě vygradovat až k šikaně.

2. Sociální vyloučení

Poškozující je pro dítě také sociální vyčlenění, ke kterému může v důsledku pomočování docházet. Pakliže je důvodem, proč se dítě neúčastní školy v přírodě, táborů nebo přespávání u kamarádů, je namístě jednat. Izolace totiž brání dítěti v přirozeném společenském vývoji.

3. Hlouběji do kapsy

Nemalý dopad má opakované pomočování také na peněženku rodičů dítěte. Náklady na časté praní lůžkovin a oblečení, případně pořizování absorpčních pomůcek nejsou tak zanedbatelné, jak by se mohlo na první pohled zdát.

4. Neklidní rodiče

Pomočování u dítěte může nepříznivě ovlivnit i duševní rozpoložení jeho rodičů, kteří nezřídka zažívají pocity vlastní nedostatečnosti ve výchově, obavy a nejistoty do budoucna, nebo dokonce vinu. Zatíženi jsou i opakovaným nočním vstáváním a převlékáním mokré postele, což může narušit kvalitu jejich spánku. V nejhorším případě se bezradní rodiče uchylují k fyzickým trestům, které většinou celý problém jen zhorší.

5. Zdravotní komplikace

V některých případech se za pomočováním dítěte může schovávat zdravotní problém, který je třeba řešit. Příkladem může být zánět močových cest. Skutečnou příčinu je schopen odhalit pouze dětský lékař, a proto by návštěva u něj neměla být zbytečně odkládána.

(veri)

 

Zdroje:

https://www.myvmc.com/lifestyles/impact-of-bed-wetting/

https://chealth.canoe.com/healthfeature/gethealthfeature/the-impact-of-bedwetting-on-your-child

 

 

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vyplatí se o nočním pomočování dítěte s okolím mluvit, anebo je lepší držet informace pod pokličkou? A když už se rozhodnete mluvit, co je důležité zmínit?

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční pomočování u dětí: do kolika let se jedná o běžný jev?

Noční enuréza označuje mimovolný únik celého objemu močového měchýře ve spánku. Potíže primárního nočního pomočování se týkají zejména dětí, mohou ale přetrvávat až do dospělosti. Dokdy lze tento problém brát jako nezávažný a kdy už je nutné vyhledat odborníka?

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Pokud se dítě ve školním věku dlouhodobě v noci počurává a snaha o řešení problému nepřináší kýžený výsledek, znamená to zátěž pro celou rodinu. Unavení rodiče tak mohou podlehnout beznadějným pocitům a jednat zkratovitě. Na řadu přichází křik či obviňování dítěte, nebo ještě hůř trestání potomka za něco, co nemůže ovlivnit. Jak nesnadnou situaci co nejlépe zvládnout a kde hledat podporu a pomoc, přibližuje v rozhovoru psychiatrička MUDr. Veronika Přibylová.

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.