Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.


Pomočování řešte rychle! Ničí duši
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pomočování je stav, kterým trpí až 20 % pětiletých dětí, 10 % desetiletých a 3 % patnáctiletých osob. Není-li tento problém léčen, překoná ho ročně samo asi 14 % dětí. V malém množství případů ale enuréza přetrvává až do dospělosti, kdy její důsledky dosahují mnohem větších rozměrů. 

Pošramocená psychika

Je známo, že enuréza má značný vliv na sebevědomí. Nemocným ho sráží napětí v rodině, sociální odloučení a selhání léčby. Až polovině dětí, které se pomočují, se někdo vysmívá. Enuretici se tak často cítí ponížení a zmatení. A to zejména tehdy, pokud se u nich příznaky kromě nocí objevují i ve dne. Sebevědomí u takto trpících osob je v porovnání s vrstevníky mnohem nižší. Průzkumy uvádějí, že děti na základních školách označují pomočování za jednu ze tří nejvíc stresujících životních situací (na výběr měli respondenti z 11 těžkých momentů). Enurézu předběhl jen rozvod rodičů a hlasité rodinné hádky. Děti s tímto problémem jsou navíc ve větším riziku emocionálního zneužívání, zejména pokud žijí v dysfunkční rodině. Mokré nehody nemohou většinou ovlivnit, a proto tresty jen zhoršují stav jejich sebevědomí. Pokud enuréza přetrvá do dospělosti, jsou tito dospělí ohroženi zejména depresí, trvale nízkým sebevědomím a poruchami spánku.

Problémy ve společnosti

Vyloučení z kolektivu a společných akcí je to, čeho se děti trpící pomočováním bojí nejvíce. Méně často se účastní hromadných událostí jako jsou tábory, přespávání u vrstevníků či rodinné dovolené. Enuretici mívají také obavy, že jejich pokoj zapáchá močí, a proto se bojí k sobě pozvat kamarády. To vše k odloučení z kolektivu jen přispívá a má negativní dopad na vývoj dítěte. U dospělých pacientů může pomočování ovlivnit výběr zaměstnání, pracovní výkony i účast na společenských aktivitách. 

Odklad nic neřeší

Nejen dítě, ale celá rodina bývá enurézou postižena. Rodiče se nejčastěji obávají právě psychických a sociálních dopadů na vývoj potomka. Zároveň pro ně pomočování znamená práci navíc, například s praním prádla. Pamatujte, že pokud je enuréza včas identifikována a řešena, tyto následky je možné minimalizovat. Máte-li podezření, že potomka trápí tento problém, kontaktujte proto lékaře, aby mohla být léčba zahájena co nejdříve.

(cean)

Zdroj:
www.myvmc.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování trápí podle odborníků dvakrát více chlapců než dívek. Jednou z příčin tohoto rozdílu může být skutečnost, že se slečny naučí svůj měchýř ovládat dříve. Co se tohoto problému týká, existují však i další odlišnosti.

Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?

Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?

Obezitou trpí celosvětově asi 18 % dětí ve věku 6 až 11 let, obdobná čísla platí i pro Českou republiku. Děti s nadměrnou tělesnou hmotností mají zvýšené riziko rozvoje závažných zdravotních komplikací, kterými mohou být cukrovka 2. typu, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak či obstrukční spánková apnoe. Jak souvisí obezita s noční enurézou, tedy poruchou vyprazdňování moči u dětí starších 5 let?

Jak vybrat ten správný kroužek pro dítě s pomočováním?

Jak vybrat ten správný kroužek pro dítě s pomočováním?

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. To platí i při výběru volnočasových aktivit. Nelze ovšem potomka nutit dělat něco, co ho nebaví nebo při čem se necítí dobře.

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.