Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Ještě v páté třídě na základní škole se Martin jednou až dvakrát týdně v noci počural. Odmítal proto jezdit na jakékoliv hromadné akce spojené s nočním přespáváním. Situace se postupně začala měnit až po návštěvě specialisty.


Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Když bylo Martinovi 5 let, skoro každou noc se budil v mokré postýlce. Rodiče situaci konzultovali v rámci preventivní prohlídky u praktického dětského lékaře, který navrhl zavést režimová opatření a vyčkat. Chlapcovy obtíže se však nezlepšovaly, za celou dobu neměl jediné období bez mokrých příhod. Na následujících prohlídkách se pediatr na noční pomočování u Martina neptal a rodina jej také nezmiňovala, styděla se. Až ve 12 letech chlapce se obrátila na specializované nefrologické pracoviště.

Režimové opatření a léčba

Lékařka provedla u chlapce základní klinické a laboratorní vyšetření i ultrazvuk dolních močových cest. Vše bylo v pořádku. Při hodnocení pitné i mikční karty nenašla nic nestandardního, pouze fakt, že chlapec je zvyklý pít večer. Martinovi předepsala léky a také mu doporučila režimové opatření s tím, že pít má především dopoledne a časně odpoledne, večer tekutiny omezovat. Nefroložka také navrhla vyřadit sladké a sycené nápoje i tekutiny, které obsahují kofein a tein.

Během následujících 3 měsíců se Martin počural pouze 2× a při další kontrole za půl roku rodina uvedla, že syn byl zcela bez příhody. Chlapec přestal užívat léky a už jen dodržuje doporučený režim.

Noční pomočování u starších dětí

Podle praktické lékařky pro děti a dorost a zároveň nefroložky MUDr. Marie Kmoníčkové se s nočním pomočováním potýká zhruba 20–25 % 5–6letých dětí. S každým dalším rokem věku se obtíže spontánně upraví zhruba u 20 % z nich. „Ve věkové populaci náctiletých není tedy noční pomočování až tak frekventní. Nicméně děti, které trpí těmito obtížemi a u nichž není problém řešen, jsou poměrně výrazně hendikepovány, trpí nižším sebevědomím a mohou si nést problémy s tím spojené do dalšího života,“ konstatovala MUDr. Kmoníčková.

Úspěšnost léčby je vysoká

Příčinou nočního pomočování v této věkové kategorii bývá buď tzv. prosté noční pomočení, anebo jde o projev dysfunkce dolních močových cest. Pokud lékaři vyloučí funkční poruchu, jako se tomu například stalo u 12letého Martina, zpravidla dětem předepisují léky s obsahem hormonu vazopresinu a doporučují režimová opatření. V opačných případech je namístě volit mezi několika různými léčivy, která odpovídají zjištěné poruše.

„Pokud pacienti dodržují námi doporučená režimová opatření, eventuálně pravidelně užívají předepsanou medikaci a současně mají oporu v rodině, je úspěšnost našich léčebných opatření velmi vysoká,“ uvedla MUDr. Kmoníčková. V opačném případě často pomůžou hormonální změny v souvislosti s pubertou. Zhruba 1–2 % dospělé populace se však s nočním pomočováním potýkají i v dospělosti. Také existuje skupina jedinců, tzv. dependentních na DDAVP, kteří se dočasně zbaví obtíží vlivem léčby, ovšem při jejím vysazení se tyto problémy obnoví.

(lek)

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pozor na stres ze začátku školy – může dočasně enurézu zhoršit

Pediatři a dětští urologové řeší u svých malých pacientů problém pomočování celoročně. Září je však tradičně spojeno s nárůstem počtu návštěv, při kterých je právě tato potíž tématem číslo jedna. Příčinou bývá zahájení školy a zavádění nových návyků.

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Maminka pětiletého Vojty se obrátila na dětského lékaře, syn se totiž opětovně začal v noci pomočovat. Rodiče tím byli zaskočení, již zhruba rok totiž podobnou příhodu v noci neměl. Vojtu čekala série různých vyšetření a rodina také začala podrobně vyplňovat pitný a mikční deník.

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Ambulance dětských lékařů navštěvuje každoročně čím dál více dětí, které trápí bolesti břicha, hlavy, trpí nechutenstvím, mají potíže se spánkem nebo se počurávají ve věku, kdy by měly zvládnout moč udržet. Ačkoliv je dítě podrobně vyšetřeno, nemusí být zjištěn žádný zdravotní problém, který by potíže vysvětloval. Na vině bývá totiž velmi často psychosomatika.

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Někteří rodiče ve snaze vyřešit problém s nočním pomočováním přistupují u dětí k různým trestům. Vědci ale nyní prokázali, že jakákoliv odplata, ať už slovní, či fyzická, situaci jen zhoršuje.

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování je poměrně běžným a většinou nezávažným problémem dětského věku. Únik moči během spánku nijak neovlivňuje zdravý růst dítěte. Epizody nočního pomočování však mohou značně ovlivnit psychiku dítěte i celé rodiny. Rodiče by v žádném případě neměli vinit z pomočování svého potomka nebo sami sebe. Vědomá chyba totiž nebývá ani na jedné straně.

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image