Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička

Pokud se dítě ve školním věku dlouhodobě v noci počurává a snaha o řešení problému nepřináší kýžený výsledek, znamená to zátěž pro celou rodinu. Unavení rodiče tak mohou podlehnout beznadějným pocitům a jednat zkratovitě. Na řadu přichází křik či obviňování dítěte, nebo ještě hůř trestání potomka za něco, co nemůže ovlivnit. Jak nesnadnou situaci co nejlépe zvládnout a kde hledat podporu a pomoc, přibližuje v rozhovoru psychiatrička MUDr. Veronika Přibylová.


Noční počurávání dítěte není zlobení, upozorňuje psychiatrička
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Co by rodiče větších dětí, které se začnou v noci počurávat, neměli dělat?

Určitě není namístě myslet si, že se dítě počurává schválně nebo takzvaně na truc. Noční počurávání není zlobení. Chybou, kterou někteří rodiče dělají, je trestání dítěte. To může vést k rozvoji úzkostí a celkovému zhoršení problému.

Za potížemi s nočním pomočováním mohou být psychické problémy dítěte, nepohoda v rodině atd. Pro rodiče může být těžké si to přiznat. Jak se dá taková situace zvládnout?

Napjatá atmosféra v rodině spojená s hádkami, či dokonce fyzickým násilím zcela jistě na psychiku dítěte působí nepříznivě. Dítě se dokonce může stavět do pozice viníka a celou situaci si vyčítat. Výsledkem bývají úzkostné či depresivní stavy spojené v některých případech s nočním pomočováním. Pomoci může párová nebo lépe rodinná psychoterapie, která některé souvislosti osvětlí a pomůže tak k urovnání napjatých vztahů.

Jaké potíže psychického charakteru mohou být nejčastějšími spouštěči nočního pomočování u větších dětí?

Prvotní příčinou mohou být psychické potíže dítěte spojené s rozvodem rodičů, stěhováním, nástupem do školy, ztrátou blízké osoby nebo narozením sourozence. Za počurávání se pak dítě obvykle stydí, někdy se ho pokouší tajit, a to před rodiči i vrstevníky, kterým se vyhýbá. Pokud se dítě setká s výsměchem nebo zlobou okolí namísto podpory a citlivého přístupu, obvykle se enuréza ještě zesiluje.

Pokud se dítě v noci počurává a nepomáhají režimová opatření, může to být poměrně dost stresující a únavné pro celou rodinu – dospělé i sourozence dítěte. Co byste doporučila rodičům, kteří situaci nezvládají?

Jednoznačně obrátit se na odborníka. Dítě by mělo podstoupit vyšetření pediatrem a urologem, a pokud se vyloučí tělesná příčina obtíží, je namístě konzultace s dětským psychologem či psychiatrem. Zjištění skutečné příčiny počurávání rodiče obvykle uklidní a především odhalí tolik hledané řešení problému.

Není výjimkou, že dítě z nočního pomočování „nevyroste“ a potíže přetrvávají i v dospělosti. Co to může způsobit v psychickém rozpoložení člověka?

Enuréza se vyskytuje asi u půl procenta dospělých, takže můžeme říci, že jde spíše o výjimku. Dospělí se podobně jako děti za svůj problém obvykle stydí a nezřídka je omezuje v běžných aktivitách, jako je například cestování. Nepochybně má vliv i na navazování a udržení partnerských a milostných vztahů. Samotné narušení spánku a následná únava je proto pouze střípkem z mozaiky psychických potíží, které může noční pomočování u dospělého jedince navodit. Řešení je podobně jako u dětí závislé na prvotní příčině problému. V léčbě se s úspěchem uplatňují medikamenty včetně některých psychofarmak, dále režimová opatření a psychoterapie.

(Zuzana Ježková)

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Enuréza je problém, ovšem ne tak závažný, aby si kvůli němu dítě i rodiče nemohli užívat spousty krásných věcí v životě, říká psycholožka Mgr. et. Mgr. Pavla Koucká. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak se vyrovnat s posměváčky, jak zvládat probdělé noci i jak podpořit dítě, aby svůj problém nebralo jako důvod k méněcennosti.

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Počurávání u dětí do 5. roku se děje v důsledku dozrávání nervové soustavy a močového měchýře, jedná se tedy o přirozený vývoj. Pokud se však mimovolní úniky objevují i ve vyšším věku, je namístě vzít dítě na vyšetření k pediatrovi, protože se může jednat o příznak jiného závažného onemocnění.

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování je poměrně běžným a většinou nezávažným problémem dětského věku. Únik moči během spánku nijak neovlivňuje zdravý růst dítěte. Epizody nočního pomočování však mohou značně ovlivnit psychiku dítěte i celé rodiny. Rodiče by v žádném případě neměli vinit z pomočování svého potomka nebo sami sebe. Vědomá chyba totiž nebývá ani na jedné straně.

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

Pokud se vaše dítě pomočuje, přespávání v cizím prostředí bývá problematické. Nabízíme několik tipů, jak potomka poslat na letní tábor bez větších obav. Stačí jen správná příprava a vše může proběhnout beze strachu a studu.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image