Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.


Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčinou může být hormon

Vysvětlení, proč se v noci tvoří u některých dětí větší množství moči, spočívá ve sníženém vylučování adiuretického hormonu (vazopresinu), který je zodpovědný za hospodaření s vodou v organismu a má vliv i na tvorbu moči.

Jaké léky pomohou vyřešit enurézu?

Jedním z léčebných postupů při léčbě enurézy je tedy dodávání adiuretického hormonu – konkrétně desmopresinu – tělu uměle. Jedná se o syntetickou látku podobnou přirozenému hormonu vazopresinu, která snižuje množství moči vytvořené v nočních hodinách. Desmopresin se může kombinovat s tzv. enuretickým alarmem nebo s dalšími léky. Jakými?

  • Anticholinergiky (léky, které ovlivňují svalstvo močového měchýře a zvyšují jeho kapacitu) či
  • nootropiky (léky, díky nimž se dítě trpící enurézou v noci snáze probudí, aby se mohlo dojít vyprázdnit).

Jak probíhá léčba desmopresinem?

V případě, že lékař předepíše na enurézu léky s účinnou látkou desmopresin, je nutné, aby rodiče dodržovali následující pravidla:

  • Hodinu před užitím léku se dítě nesmí napít.
  • Bez tekutin musí malý pacient zůstat i 8 hodin po podání desmopresinu.

Při porušení tohoto režimu hrozí problémy se zadržováním tekutin v těle, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení či křeče.

Délka léčby závisí na odezvě dítěte na tuto terapii, obvykle je ale potřeba počítat minimálně se třemi až šesti měsíci léčby.

Podpořte léčbu vhodným režimem

Při léčbě enurézy je nezbytně důležité dodržovat také obecná režimová opatření, mezi něž patří omezení příjmu tekutin ve večerních hodinách, průběžné pití během dne i klidná atmosféra před ukládáním ke spánku.

Trestání za noční pomočování je naprosto nevhodné, může situaci dále zhoršovat a negativně se podepisuje také na psychice dítěte. Vhodnou podporou mohou být pochvaly nebo malé odměny za dodržování opatření proti pomočování.

(pak)

 

Zdroje:

http://pardubice.nempk.cz/pro-rodice-deti-enureza

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Za nočním pomočováním může být i šikana

Za nočním pomočováním může být i šikana

Jako šikanu lze označit jakékoli chování, kterým někdo dítěti opakovaně ubližuje. Nemusí se jednat pouze o fyzické útoky. Šikanou jsou také zastrašování, vydírání, ponižování či nadávky. Často se stává, že oběť šikany je agresorem (tedy tím, kdo šikanuje) nucena vykonávat různé nepříjemné úkoly.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Zápis do školky? Beze strachu i s enurézou

Naučit se zcela ovládat svůj močový měchýř, to chce čas. Některým dětem to jde rychle, jiné potřebují více trpělivosti. Zkušení profesionálové, kteří s dětmi pracují, tohle vědí. Není proto nutné ochudit v tomto směru pomalejšího potomka o zábavu s vrstevníky.

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Slyšeli jste, že vaše dítě je jenom moc líné, a kdyby se trochu snažilo, už se dávno nepočurává? Jak je to doopravdy? A jaké jsou další nejčastější mýty?

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční počůrávání (dítěte) z pohledu rodiče

Noční pomočování není problém jenom dítěte, ačkoliv se na něj zaměřuje veškerá pozornost. Rodina funguje jako živý organismus a zdravotní komplikace jednoho z jejích členů se podepíšou i na všech ostatních. Kromě toho musí rodiče ustát tlak nejenom z rodiny a okolí, ale také tlak, který na sebe kladou sami.

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image