Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.


Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčinou může být hormon

Vysvětlení, proč se v noci tvoří u některých dětí větší množství moči, spočívá ve sníženém vylučování adiuretického hormonu (vazopresinu), který je zodpovědný za hospodaření s vodou v organismu a má vliv i na tvorbu moči.

Jaké léky pomohou vyřešit enurézu?

Jedním z léčebných postupů při léčbě enurézy je tedy dodávání adiuretického hormonu – konkrétně desmopresinu – tělu uměle. Jedná se o syntetickou látku podobnou přirozenému hormonu vazopresinu, která snižuje množství moči vytvořené v nočních hodinách. Desmopresin se může kombinovat s tzv. enuretickým alarmem nebo s dalšími léky. Jakými?

  • Anticholinergiky (léky, které ovlivňují svalstvo močového měchýře a zvyšují jeho kapacitu) či
  • nootropiky (léky, díky nimž se dítě trpící enurézou v noci snáze probudí, aby se mohlo dojít vyprázdnit).

Jak probíhá léčba desmopresinem?

V případě, že lékař předepíše na enurézu léky s účinnou látkou desmopresin, je nutné, aby rodiče dodržovali následující pravidla:

  • Hodinu před užitím léku se dítě nesmí napít.
  • Bez tekutin musí malý pacient zůstat i 8 hodin po podání desmopresinu.

Při porušení tohoto režimu hrozí problémy se zadržováním tekutin v těle, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení či křeče.

Délka léčby závisí na odezvě dítěte na tuto terapii, obvykle je ale potřeba počítat minimálně se třemi až šesti měsíci léčby.

Podpořte léčbu vhodným režimem

Při léčbě enurézy je nezbytně důležité dodržovat také obecná režimová opatření, mezi něž patří omezení příjmu tekutin ve večerních hodinách, průběžné pití během dne i klidná atmosféra před ukládáním ke spánku.

Trestání za noční pomočování je naprosto nevhodné, může situaci dále zhoršovat a negativně se podepisuje také na psychice dítěte. Vhodnou podporou mohou být pochvaly nebo malé odměny za dodržování opatření proti pomočování.

(pak)

 

Zdroje:

http://pardubice.nempk.cz/pro-rodice-deti-enureza

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Pomočování po 4. roce věku, hlavně v noci, se odborně nazývá enuréza. Tento problém trápí mnoho dětí i jejich rodičů. Někteří možná ani nevědí, jak „mokré noci“ s potomky řešit. Poradíme!

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

Pokud se vaše dítě pomočuje, přespávání v cizím prostředí bývá problematické. Nabízíme několik tipů, jak potomka poslat na letní tábor bez větších obav. Stačí jen správná příprava a vše může proběhnout beze strachu a studu.

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image