Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.


Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Tabuizování tohoto problému více škodí než pomáhá. Nese totiž s sebou spoustu nepříjemností, ať už jde o pocity zahanbení, časté praní, nebo strach z přespávání mimo domov. Přitom se většina případů nočního pomočování dá řešit! Proto pokud se s tímto problémem potýkáte ať už vy osobně, nebo někdo z vaší rodiny, odhoďte stud a navštivte lékaře, který pomocí různých vyšetření odhalí jeho příčinu. Těch je totiž celá řada. Zjištění příčiny potíží je prvním krokem k nocím v suchu.

Příčiny nočního pomočování v pubertě a dospělosti

  • Malý močový měchýř. Tímto problémem se nemyslí reálný rozdíl ve velikosti, ale ve funkčnosti, kdy je měchýř schopen udržet menší množství moče.
  • Hormonální nerovnováha. Antidiuretický hormon (ADH) je v našem těle mimo jiné zodpovědný za snížení produkce moče. Tělo ho produkuje ve zvýšeném množství před spánkem, aby předcházelo nočním návštěvám toalety nebo právě nočnímu pomočování. Nicméně u některých lidí nedochází k jeho dostatečné produkci nebo na něj ledviny nereagují, a v obou případech tak dochází k větší tvorbě moče.
  • Hyperaktivní močový měchýř. Hladká svalovina močového měchýře je při jeho plnění relaxovaná, k jejím kontrakcím dochází až při naplnění, čímž vysílá signál o potřebě močení. Ve chvíli, kdy se svalovina stahuje v nesprávný čas a měchýř není ještě zcela naplněn, mluvíme o tzv. hyperaktivním močovém měchýři nebo také dráždivém měchýři. Ten může být způsoben řadou příčin, od infekce až po užívání močopudných látek, jako je alkohol nebo kofein. Těm byste se před spaním měli vyhnout.
  • Genetická predispozice. Studie ukázaly, že noční pomočování může být dědičné, ačkoliv se ještě nepodařilo objevit geny, jež jsou za ně zodpovědné. Pokud se jeden z rodičů jako dítě v noci pomočoval, má jeho potomek 40% riziko, že se bude také pomočovat.
  • Stres. Nadměrný stres nebo životní změny mohou způsobovat noční pomočování. To samé platí o úzkostech.
  • Obstrukce močových cest. Překážky v močových cestách mohou zhoršovat močení, případně svým tlakem způsobují časté kontrakce svaloviny močového měchýře. Oba případy mohou vést k nočnímu úniku moči. Překážky typicky tvoří močové kameny, v některých případech se může jednat i o výskyt nádoru.
  • Cukrovka. Neléčená nebo neodhalená cukrovka může být příčinou nočního pomočování. V takovém případě je totiž v krvi vysoké množství cukru, což zvyšuje tvorbu moči v ledvinách. To následně vede k častému močení, nadměrnému močení (více než tři litry za den) a nočnímu pomočování.
  • Infekce. Infekce močových cest v některých případech může také vést k nočnímu pomočování. Jejím zaléčením dojde k vyřešení potíží.
  • Anatomické odchylky. Zúžení, zahnutí nebo nesprávný tvar močových cest mohou vyvolávat potíže s močením, mimo jiné též noční pomočování.
  • Syndrom spánkové apnoe. Syndrom spánkové apnoe je onemocnění, při kterém během spánku dochází k opakovaným krátkým zástavám dechu. Podle studií až 7 % lidí s tímto problémem zažívá také noční pomočování.
  • Léčiva. I některé léky mohou být příčinou nočního pomočování. Jde například o léčivé přípravky na spaní nebo tzv. antipsychotika. Proto pokud takové léky užíváte a zároveň vás trápí noční pomočování, pobavte se o tom se svým lékařem a zkuste se domluvit na změně medikace.
  • Neurologická onemocnění. Některá onemocnění nervového systému se mohou podílet na nočním pomočování. Jedná se například o roztroušenou sklerózu nebo Parkinsonovu chorobu.

Jak je vidět, možných příčin nočního pomočování u náctiletých a dospělých je skutečně velice mnoho. Řadu z nich lze odstranit poměrně snadno, u jiných je to obtížnější, přesto obvykle jde o řešitelný problém. Proto je škoda, že se mnoho jedinců s těmito obtížemi o možnost léčby okrádá a zbytečně se potýká s horší kvalitou života. 

(jala)

Zdroje:

https://www.healthline.com/health/adult-bed-wetting

https://www.healthychildren.org/English/health-issues/conditions/genitourinary-tract/Pages/Nocturnal-Enuresis-in-Teens.aspx

https://www.nafc.org/adult-bedwetting

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Řešíte doma opakovaně „mokré nehody“? Hledejte příčinu!

Promočená postel a nešťastné dítě. To je obrázek známý mnoha rodinám. Pomočování neboli enuréza je častým, ale naštěstí spíše přechodným stavem. Pokud zmizí do 5. roku věku potomka, většinou se nejedná o závažný problém. Které děti mohou být vznikem enurézy ohroženy a proč?

Když léčba nočního počurávání selhává

Když léčba nočního počurávání selhává

Každý rodič si přeje, aby bylo jeho dítě zdravé a spokojené. Pokud jej dlouhodobě trápí noční pomočování, má to výrazný vliv na kvalitu jeho života. Ačkoliv je v dnešní době možné enurézu (pomočování) léčit, jsou případy, kdy terapie není natolik úspěšná, jak by se čekalo. Jaké mohou být příčiny těchto obtíží a co lze v takových případech dělat?

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Noční pomočování je poměrně častým problémem. Podle odhadů trpí takzvanou noční enurézou asi pětina všech dětí ve věku 5 let. Obtíže se však nevyhýbají starším ani mladším jedincům. Tento problém dokáže napáchat značné škody na psychické pohodě dítěte. Dobrá zpráva je, že potíže se dají úspěšně řešit. Je však třeba se obrnit trpělivostí a být dítěti velkou oporou.

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Noční pomočování značně zatěžuje psychiku dítěte i celé rodiny. Není tedy divu, že rodiče často vyhledávají odbornou pomoc. Kromě léty prověřené klasické léčby existují i alternativní metody, které mohou zmírnit obtíže spojené se samovolným únikem moči během spánku.