Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?

Ačkoliv je dětská enuréza (tedy počurávání během dne či noci po pátém roce věku) považována za typické psychosomatické onemocnění, odborníci se na tyto obtíže někdy dívají z jiného úhlu. Jak připomínají psychologové, pediatři mnohdy tuto problematiku v psychosomatickém kontextu neřeší a dítě je léčeno pouze v okruhu pediatr–urolog–neurolog. Cílem úspěšné léčby je však mimo jiné zlepšit sebevědomí dítěte, jehož ztráta je téměř vždy důsledkem nepříjemných epizod úniku moči, ať už v rodině, či ve školním kolektivu. Má tedy smysl navštívit s dítětem psychologa?


Příběh Petra aneb má smysl léčit noční pomočování dítěte s psychologem?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Komplexní léčba je základem úspěchu na celý život

Pomočování trápí přibližně 15–20 % pětiletých a 5 % desetiletých dětí. V 1–2 % se ale vyskytuje i u lidí nad 15 let věku. Dětská enuréza je přitom dle některých vědeckých studií považována za rizikový faktor rozvoje poruch močového měchýře v dospělosti. Léčbu enurézy v dětském věku bychom proto neměli podceňovat, neboť může mít dopad na kvalitu života v dospělosti. Často lze přitom v dětském i v dospělém věku vysledovat při rozvoji enurézy, resp. inkontinence moči, souvislost s psychickým stresem. Návštěva psychologa proto může mít smysl a v komplexním přístupu k léčbě potíží má rozhodně své místo v dětství i v dospělosti. Dokazuje to příběh dnes už skoro 30letého Petra. 

V šesti letech se objevily první potíže 

Když bylo Petrovi šest let a měl nastoupit do školy, začal mít problémy s pomočováním. Matka s ním proto navštívila praktického dětského lékaře, Petr dostal na měsíc léky, a jak uvedl, vše se zdálo být úplně v pořádku.

Nástup do školy je považován za možný zdroj psychického stresu, který může u dítěte, jež se již nepomočovalo, vyvolat enurézu. Mezi další časté příčiny opětovného počurávání patří rozvod rodičů. Petr si ve svém dnes již dospělém věku ovšem neuvědomuje, že by ho tehdy významně trápil stres. Nikdo se však v jeho dětství případnými psychickými příčinami počurávání nezabýval. 

Lékaři uvažovali o epilepsii, ale…

V dospělosti se problémy s nočním pomočováním vrátily. Zprvu se objevovaly asi jednou za dva měsíce, později každý týden. K lékařskému vyšetření se Petr rozhodl zhruba po třech letech obtíží, protože pomočování začalo vadit jeho partnerce. V téměř 30 letech byl odeslán nejprve na urologické, následně na neurologické vyšetření. Enuréza nastupující v dospělém věku je některými odborníky považována za varovný příznak, za kterým se může skrývat i vážné urologické onemocnění. V případě Petra však bylo urologické vyšetření v normě, lékaři proto začali zvažovat diagnózu epilepsie. Petr byl odeslán k video-EEG monitoraci mozkové aktivity. Toto vyšetření ale epilepsii nepotvrdilo. 

Možnou příčinou psychické problémy z dětství?

Zkušená neuroložka se začala více zabývat psychosomatickým kontextem Petrova případu. Ukázalo se, že celé dětství vyrůstal pouze s matkou, otec pracoval v zahraničí. Mužský vzor v rodině tak prakticky chyběl. Vztah s otcem má dodnes komplikovaný, navzájem spolu soupeří. Rozvoji obtíží v dospělosti předcházel rozvod rodičů a také diagnóza onkologického onemocnění matky, která v důsledku nemoci později zemřela.  

Psychologická péče je namístě

V rámci aktuální léčby lékařka Petrovi doporučila úpravu denního režimu. Šlo jednak o příjem tekutin – Petr byl zvyklý vypít až tři sklenice vody před spaním. Pacient si má také nastavit budík vždy po 1,5 hodině spánku (tedy přibližně po prvním spánkovém cyklu) a dojít si na záchod. Jako velmi vhodné řešení Petrova problému se jeví také návštěva psychologické poradny, a to nejlépe společně s partnerkou. Je samozřejmě otázkou, zda by případná péče psychologa již v dětském věku pomohla předejít Petrovým obtížím v dospělosti. Jistě by však vzhledem k okolnostem jeho dětství mohla odhalit některé jeho problémy, nastavit mu zdravé sebevědomí a možná tím předejít jeho současným obtížím. 

(tich)

1) https://www.psychosom.cz/archiv/54-archiv/397-kazuistika-4-2012-buskova-neurolog

2) https://www.novinky.cz/zena/deti/clanek/za-pomocovanim-deti-stoji-i-problemy-rodicu-68897

3) http://lekarske.slovniky.cz/pojem/enureza

4) http://www.cmhcd.cz/stopstigma/o-dusevnich-nemocech/psychologie-deti-a-mladistvych-do-18-let/psychosomaticke-poruchy-v-detstvi-enureza-enkop/

5) https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/nau.21195

6) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

7) https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2011/01/08.pdf

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování je poměrně běžným a většinou nezávažným problémem dětského věku. Únik moči během spánku nijak neovlivňuje zdravý růst dítěte. Epizody nočního pomočování však mohou značně ovlivnit psychiku dítěte i celé rodiny. Rodiče by v žádném případě neměli vinit z pomočování svého potomka nebo sami sebe. Vědomá chyba totiž nebývá ani na jedné straně.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image