Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.


Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Je prokázáno, že nedostatečná léčba nočního pomočování u dětí může mít dopad i na kvalitu jejich života v dospělosti. Podle odborných studií se u dospělých, kteří jako děti trpěli únikem moči, objevují nejčastěji dva zdravotní problémy:

  • obtíže v oblasti dolních močových cest, například únik moči, náhlé nucení na močení, noční pomočování, časté močení aj., a
  • psychické problémy – nízké sebevědomí a sebeúcta, deprese, poruchy spánku –, a navíc mohou psychické obtíže podmiňovat i řadu příznaků tělesných.

Neléčené noční pomočování 

V roce 2011 představila Mezinárodní společnost pro kontinenci data, podle kterých neléčené pomočování v dětství přetrvává v dospělosti až v 18 % případů. Jeden z dalších průzkumů upozornil, že problémy s únikem moči byly častější u dospělých, u nichž se noční pomočování vyřešilo až po 12. roce života. Z jiné studie vyplývá, že u dětí s léčeným nočním pomočováním přetrvává tento problém v dospělosti pouze asi u 1 %.

Ohrožení duševního zdraví 

Výzkumníci na Amsterdamské univerzitě zkoumali, které životní události představují pro děti a dospívající největší stres. Noční pomočování se umístilo na třetím místě hned za rozvodem a rodičovskými spory. Další výzkum, provedený ve Švédsku, potvrdil, že děti postižené nočním pomočováním měly nižší sebevědomí. Týkalo se to zejména těch, které byly za svůj problém trestány. Psychický dopad je podmíněn nejen samotným onemocněním. Svůj podíl na malém sebevědomí a nedostatečné sebeúctě má často i napětí, které kvůli němu v rodině panuje. Polovina postižených dětí si stěžuje na urážení vrstevníky a sourozenci. Mnozí odborníci dávají do souvislosti s nočním únikem moči v dětství také deprese a poruchy spánku v dospělosti.

Nezanedbejte léčbu!

Noční pomočování je ve většině případů léčitelný zdravotní problém, a nikoliv chyba dítěte. Prvním krokem k jeho řešení a zároveň k prevenci zdravotních obtíží v budoucnosti je konzultovat tento problém s dětským lékařem, který dítě v případě potřeby odešle ke specialistovi. Včasné nastavení správné léčby je důležité nejen pro všeobecnou psychickou pohodu dítěte, ale také s ohledem na snížení rizika rozvoje dalších zdravotních problémů v dospělosti.

(tich)

 

Zdroje:

https://www.ferring.com/en/media/press-releases/bedwetting_02sep11/

http://nocturia.europeanurology.com/articles/related-articles/impact-history-childhood-nocturnal-enuresis-adult-nocturia-and-urgency

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1046/j.1464-410x.1998.00018.x

https://www.myvmc.com/lifestyles/impact-of-bed-wetting/

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Ambulance dětských lékařů navštěvuje každoročně čím dál více dětí, které trápí bolesti břicha, hlavy, trpí nechutenstvím, mají potíže se spánkem nebo se počurávají ve věku, kdy by měly zvládnout moč udržet. Ačkoliv je dítě podrobně vyšetřeno, nemusí být zjištěn žádný zdravotní problém, který by potíže vysvětloval. Na vině bývá totiž velmi často psychosomatika.

Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu

Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu

Enuresis risoria může znít jako nějaké zaklínadlo z Harryho Pottera. Ve skutečnosti jde o diagnózu, která trápí skoro 10 % mladistvých dívek. Problém spočívá v nekontrolovaných únicích moči v důsledku silného smíchu. Kdy je vhodné navštívit lékaře? A existuje vlastně účinná pomoc?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image