Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural

Do Tondových pěti let maminka jeho noční nehody příliš neřešila. Počurával se často, zhruba každou druhou noc, ale holt dostal plenu a jeho rodiče doufali, že problém sám s věkem odezní. Jenže pak se narodil jeho mladší bráška Ondra a maminka se raději obrátila na odborníky.


Ještě ve třetí třídě se Tonda občas v noci počural
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

„Naše praktická dětská lékařka nám doporučila, abychom omezili pití před spaním. Tonda se naposledy napil zhruba v 18 hodin a pak už jsem mu nedávala ani ovoce,“ uvedla maminka Tondy a Ondry Zuzana.

Lékařka tehdy vyslovila předpoklad, že má chlapec menší kapacitu močového měchýře. Mamince doporučila, aby jej budila na čurání vždy dvě hodiny poté, co usne. „To nám vůbec nefungovalo. Nedařilo se mi Tondu vzbudit, musela jsem ho v podstatě spícího odnést do koupelny. Tam jsem ho zkoušela znovu probudit, taky jsem například pouštěla vodu, ale přesto se jen málokdy vyčural,“ popsala Zuzana z Prahy.

Pitný a mikční deník

Rodina vyčkávala zhruba půl roku, ale situace se nezlepšila. Praktická lékařka proto odeslala čerstvě šestiletého Tondu na nefrologii. Lékařka zde provedla některá základní vyšetření a také rodinu vybavila pitným a mikčním deníkem. „Zhruba týden jsme museli zapisovat, kolik toho Tonda denně vypije, kdy a o jaký nápoj, případně polévku se jedná. Také jsme zaznamenávali, kdy a kolik toho vyčural,“ uvedla maminka.
Nefroložka poté potvrdila podezření praktické lékařky, že má Tonda sníženou kapacitu močového měchýře.

Varianty léčby nočního pomočování

Rodině navrhla několik variant řešení. Šlo o to i nadále dodržovat režimová opatření, tedy nepít po 18. hodině večerní a budit chlapce zhruba dvě hodiny po usnutí. Lékařka také zmínila variantu léčby pomocí tzv. enuretického alarmu, kdy je malý pacient buzen ihned po úniku malého množství moči. Jinou možností je i terapie pomocí medikamentů – konkrétně účinné látky desmopresinu, u které je popisováno rychlejší navození remise (ústup, vymizení příznaků). Léčbu ovšem Tondova maminka odmítla a rozhodla se vyčkávat.

S nástupem do školy se situace zlepšila

Situace se zlepšila, když bylo Tondovi sedm a nastoupil do první třídy. Nočních příhod tehdy ubylo, ovšem zcela nezmizely, zhruba jednou měsíčně se chlapec probudil v mokré posteli.

„Většinou to bylo tehdy, když se nám z nějakého důvodu nepodařilo dodržet pitný režim ve večerních hodinách anebo si dal třeba meloun,“ uvedla maminka.

Problémy zcela odezněly až o dva roky později, když byl Tonda ve třetí třídě.

Častý problém způsobený mnoha příčinami

Noční enuréza patří mezi časté problémy dětí. Podle dostupných statistik se v pěti letech počurává zhruba 15–20 % dětí, v deseti letech pak 5 % dětské populace. Ve věku nad 15 let jde o 1 až 2 % osob. Příčin noční enurézy bývá mnoho. Nejčastější je porucha probouzení při plném močovém měchýři a dále zvýšená noční tvorba moči v důsledku nedostatečného vylučování antidiuretického hormonu v noci. Relativně méně častou příčinou je snížená funkční kapacita močového měchýře během spánku, což se týkalo právě i Tondy.

Noční pomočování může být také příznakem závažnějšího onemocnění, například diabetu I. typu. Proto je vhodné obtíže po pátém roce věku dítěte vždy konzultovat s lékařem.

(lek)

Zdroj:

 

 

 

 

 

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Noční pomočování značně zatěžuje psychiku dítěte i celé rodiny. Není tedy divu, že rodiče často vyhledávají odbornou pomoc. Kromě léty prověřené klasické léčby existují i alternativní metody, které mohou zmírnit obtíže spojené se samovolným únikem moči během spánku.

Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Pomočování po 4. roce věku, hlavně v noci, se odborně nazývá enuréza. Tento problém trápí mnoho dětí i jejich rodičů. Někteří možná ani nevědí, jak „mokré noci“ s potomky řešit. Poradíme!

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Noční polyurie neboli nykturie je odborný název pro nadměrné noční močení. Během spánku tělo obvykle produkuje menší množství moči, ale zato více koncentrované. Tak vydržíme v noci spát 6–8 hodin, aniž bychom museli jít na toaletu. Co když ale tento model nefunguje?

Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Trápíte se kvůli nočním nehodám vašeho dítěte? Nic si nevyčítejte, jde o zdravotní problém, který „správnou“ výchovou neovlivníte.

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování aneb Kluci to berou hůř

Noční pomočování trápí podle odborníků dvakrát více chlapců než dívek. Jednou z příčin tohoto rozdílu může být skutečnost, že se slečny naučí svůj měchýř ovládat dříve. Co se tohoto problému týká, existují však i další odlišnosti.