Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?


Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nejnovější studie doporučují začít dávat chlapečky či dívky na nočník kolem 18.–24. měsíce. Do té doby se předpokládá, že dítě ještě nemá mozek natolik vyzrálý, aby bylo schopné takovou komplexní činnost, jako je močení, zvládnout samo.

Vypadá to lehce, že? Jenže není. Dítě zabrané do zkoumání světa si musí dostatečně brzo uvědomit, že má plný močový měchýř, a pak doběhnout na nočník. Předtím se ale musí vysvléct a až pak začít čůrat. Pro nás jde o běžnou každodenní činnost, u které není potřeba vůbec přemýšlet, ne tak u dětí.

Načasování i „odplenkování“ se s časem mění i v naší kotlině. Nicméně určitě vám někdo starší z okolí dával rady, že vaše dítko by mělo už kolem roku běhat bez plenek a že vy jste to taky zvládli, tak proč ne vaše drobátko! Proč naši rodiče odplenkovávali mnohem dříve, než je tomu dnes? Je to jednoduché. Neměli jednorázové pleny. A pravidelné vyváření je přece jen trochu otrava. Dnes je to mnohem pohodlnější, a tak si můžeme dovolit na děti netlačit a nechat je dospět jejich vlastním tempem. Jak je tomu v jiných částech světa a co ovlivňuje rozhodnutí tamních rodičů?

Keňa

Slyšeli jste už o bezplenkové metodě? Její myšlenka pochází od kmene Digo z Keni. Matka pozoruje své dítě a snaží se najít známky toho, že potřebuje čůrat nebo kakat. V takových případech dítě chytne do pozice, jako by sedělo na nočníku. Pokud čůrá, „posadí“ ho čelem od sebe a vydává syčivý zvuk, jestli potřebuje kakat, otočí ho čelem k sobě a mlčí. Jestliže je dítě úspěšné, dostane odměnu. Keňské děti tak zvládají být bez plenek v půlroce života. Pokud máte dost trpělivosti, můžete danou metodu vyzkoušet a uvidíte, jak budete úspěšní vy.

Vietnam

Obdobná metoda se používá i ve Vietnamu. Maminky hledají znamení toho, že se jejich děti potřebují vyprázdnit. Při akci pak vydávají pískavý zvuk. Ten pak použijí i tehdy, jestliže chtějí, aby se dítě vyčůralo nebo vykakalo na povel. Očekává se, že děti ve třičtvrtěroce již budou umět ovládat své svěrače. S jistotou lze ale říci, že kolem druhého roku to zvládají téměř všechny.

Írán

V Íránu se rodiče dělí na dvě poloviny. Jedna čeká, až dítě projeví o chození na nočník zájem, kdežto druhá již kolem roku zbaví dítě plen a v pravidelných intervalech ho vodí na nočník. Ať patří rodiče do první, či druhé skupiny, děti zvládají chodit na nočník obvykle kolem druhého roku věku.

Čína

I v Číně existují rodiče, kteří uplatňují bezplenkovou metodu. Přesto se většina kloní k tomu, že děti nechají bez plenek a koupí jim kalhoty s otvorem v rozkroku. Dítě tak může kdykoliv přidřepnout a vykonat svou potřebu, aniž by se muselo zdržovat se svlékáním.

USA

V USA zvládne být dítě bez plenek zhruba ve třech letech. Rodiče jej nechávají vyspět a až v momentě, kdy vyjádří o toaletu zájem, jej začnou učit. V poslední době se ale stala hitem bezplenková metoda.

Turecko

V Turecku se děti učí chodit na nočník obvykle mezi 18 a 24 měsíci. Vědci zjistili, že tu je přímá úměra se vzdělaností matky. Čím vyššího vzdělání dosáhla, tím později bude učit své dítě na nočník.

Velká Británie

I ve Spojeném království se odvíjí věk učení dítěte na nočník od vzdělání matky. Většina rodičů ale začíná s nácvikem po 18. měsíci věku dítěte a později. Doporučovány jsou stahovací plenky a oblečení, které dítěti nebrání vykonat potřebu.

Každá země světa se k nácviku na toaletu svých dětí staví jinak. Ale ať už je to jakkoliv, děti to dříve či později zvládnou všude. Nemusíte si tedy dělat těžkou hlavu s tím, kterou z metod vybrat, či s tím, že vaše dítko používá ještě plenky. Nakonec se to naučí každý.

CZ-URO-2300001

(rhl)

Zdroj:

https://edition.cnn.com/2017/10/31/health/potty-training-parenting-without-borders-explainer/index.html

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Vaše dítě má čas od času noční nehodu a vy se trápíte, jak zvládne pobyt v hotelu nebo u příbuzných? Nebo dokonce uvažujete o táboře? Situace nemusí být tak hrozná, jak se na první pohled zdá.

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Enuréza netrápí jen malé děti, ale i téměř dospělé

Až 2 z 10 mladých dospělých lidí trpí nepříjemným zdravotním problémem – nočním pomočováním. Tzv. enuréza obtěžuje jak mladé muže, tak dospívající ženy. Zejména pak ty jedince, kteří již měli s pomočování potíže v dětství. Řešení naštěstí existuje.

Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Dostupné studie potvrzují souvislost mezi nočním pomočováním (enurézou) dětí a spánkovými poruchami. Různé poruchy spánku přitom postihují až 30 % dětí a dospívajících, jedná se proto o nezanedbatelný zdravotní problém, na který je v případě nočního počurávání nutné myslet.

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Prázdniny dětí, které trpí enurézou, mohou být někdy trochu náročnější. Příčinou bývá strach vypravit se mimo domov. A když už na tábor či podobnou akci vyrazí, sužuje je stres z možného selhání a posměchu. Se Žlutým květem se malý enuretik ničeho bát nemusí.

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Noční pomočování je pro dítě velice stresující záležitost, která dokáže snižovat jeho sebevědomí a sebehodnocení. Jeho psychika je v tomto období nesmírně zranitelná, proto problém řešte nejen prakticky, ale i citlivě. Jedním ze sporných opatření mohou být i pleny.