Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa

Učení dětí k samostatnému zvládání toalety se v jednotlivých částech světa liší. Jak k „odplenkování“ přistupují v Keni, Vietnamu, Turecku či v USA?


Jak se zbavují děti plenek v různých státech světa
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nejnovější studie doporučují začít dávat chlapečky či dívky na nočník kolem 18.–24. měsíce. Do té doby se předpokládá, že dítě ještě nemá mozek natolik vyzrálý, aby bylo schopné takovou komplexní činnost, jako je močení, zvládnout samo.

Vypadá to lehce, že? Jenže není. Dítě zabrané do zkoumání světa si musí dostatečně brzo uvědomit, že má plný močový měchýř, a pak doběhnout na nočník. Předtím se ale musí vysvléct a až pak začít čůrat. Pro nás jde o běžnou každodenní činnost, u které není potřeba vůbec přemýšlet, ne tak u dětí.

Načasování i „odplenkování“ se s časem mění i v naší kotlině. Nicméně určitě vám někdo starší z okolí dával rady, že vaše dítko by mělo už kolem roku běhat bez plenek a že vy jste to taky zvládli, tak proč ne vaše drobátko! Proč naši rodiče odplenkovávali mnohem dříve, než je tomu dnes? Je to jednoduché. Neměli jednorázové pleny. A pravidelné vyváření je přece jen trochu otrava. Dnes je to mnohem pohodlnější, a tak si můžeme dovolit na děti netlačit a nechat je dospět jejich vlastním tempem. Jak je tomu v jiných částech světa a co ovlivňuje rozhodnutí tamních rodičů?

Keňa

Slyšeli jste už o bezplenkové metodě? Její myšlenka pochází od kmene Digo z Keni. Matka pozoruje své dítě a snaží se najít známky toho, že potřebuje čůrat nebo kakat. V takových případech dítě chytne do pozice, jako by sedělo na nočníku. Pokud čůrá, „posadí“ ho čelem od sebe a vydává syčivý zvuk, jestli potřebuje kakat, otočí ho čelem k sobě a mlčí. Jestliže je dítě úspěšné, dostane odměnu. Keňské děti tak zvládají být bez plenek v půlroce života. Pokud máte dost trpělivosti, můžete danou metodu vyzkoušet a uvidíte, jak budete úspěšní vy.

Vietnam

Obdobná metoda se používá i ve Vietnamu. Maminky hledají znamení toho, že se jejich děti potřebují vyprázdnit. Při akci pak vydávají pískavý zvuk. Ten pak použijí i tehdy, jestliže chtějí, aby se dítě vyčůralo nebo vykakalo na povel. Očekává se, že děti ve třičtvrtěroce již budou umět ovládat své svěrače. S jistotou lze ale říci, že kolem druhého roku to zvládají téměř všechny.

Írán

V Íránu se rodiče dělí na dvě poloviny. Jedna čeká, až dítě projeví o chození na nočník zájem, kdežto druhá již kolem roku zbaví dítě plen a v pravidelných intervalech ho vodí na nočník. Ať patří rodiče do první, či druhé skupiny, děti zvládají chodit na nočník obvykle kolem druhého roku věku.

Čína

I v Číně existují rodiče, kteří uplatňují bezplenkovou metodu. Přesto se většina kloní k tomu, že děti nechají bez plenek a koupí jim kalhoty s otvorem v rozkroku. Dítě tak může kdykoliv přidřepnout a vykonat svou potřebu, aniž by se muselo zdržovat se svlékáním.

USA

V USA zvládne být dítě bez plenek zhruba ve třech letech. Rodiče jej nechávají vyspět a až v momentě, kdy vyjádří o toaletu zájem, jej začnou učit. V poslední době se ale stala hitem bezplenková metoda.

Turecko

V Turecku se děti učí chodit na nočník obvykle mezi 18 a 24 měsíci. Vědci zjistili, že tu je přímá úměra se vzdělaností matky. Čím vyššího vzdělání dosáhla, tím později bude učit své dítě na nočník.

Velká Británie

I ve Spojeném království se odvíjí věk učení dítěte na nočník od vzdělání matky. Většina rodičů ale začíná s nácvikem po 18. měsíci věku dítěte a později. Doporučovány jsou stahovací plenky a oblečení, které dítěti nebrání vykonat potřebu.

Každá země světa se k nácviku na toaletu svých dětí staví jinak. Ale ať už je to jakkoliv, děti to dříve či později zvládnou všude. Nemusíte si tedy dělat těžkou hlavu s tím, kterou z metod vybrat, či s tím, že vaše dítko používá ještě plenky. Nakonec se to naučí každý.

CZ-URO-2300001

(rhl)

Zdroj:

https://edition.cnn.com/2017/10/31/health/potty-training-parenting-without-borders-explainer/index.html

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Naše dítě se počůrává. Jak reagovat a jak naopak ne?

Pomočování po 4. roce věku, hlavně v noci, se odborně nazývá enuréza. Tento problém trápí mnoho dětí i jejich rodičů. Někteří možná ani nevědí, jak „mokré noci“ s potomky řešit. Poradíme!

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Rodiče se styděli, že se jejich 12letý syn počurává

Ještě v páté třídě na základní škole se Martin jednou až dvakrát týdně v noci počural. Odmítal proto jezdit na jakékoliv hromadné akce spojené s nočním přespáváním. Situace se postupně začala měnit až po návštěvě specialisty.

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Netrestejte potomka za mokrou postýlku! Možná za to mohou geny

Potíže s nočním pomočováním dítěte řeší v mnoha rodinách. Ne vždy však v klidu a s pochopením. Než začnete příště zvedat hlas, zapřemýšlejte, zda se podobné nehody nestávaly kdysi i vám. Enuréza totiž může být dědičná.

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Má strava vliv na pomočování? Zřejmě ne

Pokud vašeho potomka trápí enuréza, možná uvažujete o tom, nehraje-li v tomto problému roli i jeho stravování. Napovíme, jak a čím se životospráva na enuréze opravdu podílí.

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Prázdniny dětí, které trpí enurézou, mohou být někdy trochu náročnější. Příčinou bývá strach vypravit se mimo domov. A když už na tábor či podobnou akci vyrazí, sužuje je stres z možného selhání a posměchu. Se Žlutým květem se malý enuretik ničeho bát nemusí.

Za počůrávání někdy může zácpa

Za počůrávání někdy může zácpa

U části dětí, které trpí nočním pomočováním, je příčinou potíží zácpa. Režimová opatření nebo léčba zácpy pomocí projímadel tak mohou přinést zásadní zlepšení. Jak to spolu může souviset?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image