Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Noční polyurie neboli nykturie je odborný název pro nadměrné noční močení. Během spánku tělo obvykle produkuje menší množství moči, ale zato více koncentrované. Tak vydržíme v noci spát 6–8 hodin, aniž bychom museli jít na toaletu. Co když ale tento model nefunguje?


Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pokud se několikrát za noc budíte kvůli potřebě na močení, můžete trpět tzv. noční polyurií. Nejenže tato porucha narušuje spánek, ale může být i příznakem jiného, právě probíhajícího onemocnění. Za polyurií čili nykturií může stát velká škála faktorů – od životního stylu po vážná onemocnění. Nejčastěji se objevuje u starších dospělých, ale zaznamenána byla u pacientů jakéhokoliv věku.

Když je viníkem jiná nemoc

Jednou z nejčastějších zdravotních příčin noční polyurie bývají močové infekce. Ty způsobují pálení při močení a pocit urgentního vykonání potřeby v průběhu dne i noci. Léčba obvykle vyžaduje nasazení antibiotik. K dalším možným příčinám patří:

  • infekce či hyperplazie prostaty,
  • prolaps (pokles) močového měchýře,
  • hyperaktivní močový měchýř,
  • nádory měchýře, prostaty či pánevní oblasti,
  • cukrovka,
  • úzkost,
  • infekce ledvin,
  • neurologická onemocnění (např. roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba či míšní komprese).

Nykturii také často pozorujeme u osob s orgánovým selháním – typicky srdečním či jaterním.

Potíže v těhotenství

Nadměrné noční močení může být časným příznakem gravidity. Může se objevit na jeho začátku, ale typické je ke konci 3. trimestru, kdy na močový měchýř tlačí děloha.

Příznak neklidné noci

Nykturie může signalizovat i obstruktivní spánkovou apnoe. V tomto případě může nastat i tehdy, není-li měchýř naplněn. Jakmile je základní onemocnění, tedy spánková apnoe, správně léčeno, obvykle ustupuje i noční polyurie.

Dopad léků

Některé preparáty mohou mít nežádoucí účinek právě v podobě nadměrného nočního močení. Týká se to zejména diuretik (léky podporující močení) užívaných při léčbě vysokého krevního tlaku. Pokud jste přestali močit úplně nebo naopak močíte nekontrolovaně, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Nevhodný životní styl

Další běžnou příčinou nykturie je nadměrný příjem tekutin. Zejména nápoje obsahující kofein a alkohol působí močopudně a zvyšují tak tvorbu moči. 

Existuje léčba?

Někteří lidé trpící nykturií si však jen vytvořili návyk k nočnímu buzení a použití toalety. Pokud za potížemi stojí léky, může pomoci jejich užívání v dřívějších denních hodinách. Jinak může léčba noční polyurie někdy zahrnovat i medikaci – např. anticholinergní látky, které pomáhají v léčbě hyperaktivního močového měchýře. Občas lékař předepíše analoga antidiuretického hormonu, která snižují produkci moči. Jak již bylo řečeno, nykturie může být příznakem i vážnějšího onemocnění, třeba cukrovky či močové infekce. Není proto vhodné brát ji na lehkou váhu. Pokud je léčena prvotní příčina, nadměrné močení obvykle ustupuje.

Nykturie může ovlivňovat kvalitu spánku a vést ke spánkové deprivaci, únavě, spavosti a depresi. Kontaktujte tedy raději lékaře, aby vám poradil, které změny životního stylu, případně jaká medikace by vám mohly pomoci.  

(cean)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Žlutý květ malé enuretiky vítá!

Prázdniny dětí, které trpí enurézou, mohou být někdy trochu náročnější. Příčinou bývá strach vypravit se mimo domov. A když už na tábor či podobnou akci vyrazí, sužuje je stres z možného selhání a posměchu. Se Žlutým květem se malý enuretik ničeho bát nemusí.

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Nikolka se i v sedmi letech několikrát týdně v noci počurávala

Na preventivní prohlídce u praktického dětského lékaře v sedmi letech dívčina maminka uvedla, že se její dcera zhruba třikrát až čtyřikrát týdně v noci pomočuje. Problémy se zhoršují, když je dívka nemocná, unavená či ve stresu. Bez plen přes den je přitom od dvou a půl roku věku. Rodiče dříve obtíže neřešili, protože nevěřili, že nějaké řešení existuje. Také se za dceřiny nehody trochu styděli.

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Bylo by zbytečné odepírat dítěti výlety či různé aktivity s kamarády jen kvůli nočnímu pomočování. Napovíme, jak se na podobné dobrodružství správně připravit.

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image