Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií

Noční polyurie neboli nykturie je odborný název pro nadměrné noční močení. Během spánku tělo obvykle produkuje menší množství moči, ale zato více koncentrované. Tak vydržíme v noci spát 6–8 hodin, aniž bychom museli jít na toaletu. Co když ale tento model nefunguje?


Nenechá vás „močák“ vyspat? Možná trpíte nykturií
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Pokud se několikrát za noc budíte kvůli potřebě na močení, můžete trpět tzv. noční polyurií. Nejenže tato porucha narušuje spánek, ale může být i příznakem jiného, právě probíhajícího onemocnění. Za polyurií čili nykturií může stát velká škála faktorů – od životního stylu po vážná onemocnění. Nejčastěji se objevuje u starších dospělých, ale zaznamenána byla u pacientů jakéhokoliv věku.

Když je viníkem jiná nemoc

Jednou z nejčastějších zdravotních příčin noční polyurie bývají močové infekce. Ty způsobují pálení při močení a pocit urgentního vykonání potřeby v průběhu dne i noci. Léčba obvykle vyžaduje nasazení antibiotik. K dalším možným příčinám patří:

  • infekce či hyperplazie prostaty,
  • prolaps (pokles) močového měchýře,
  • hyperaktivní močový měchýř,
  • nádory měchýře, prostaty či pánevní oblasti,
  • cukrovka,
  • úzkost,
  • infekce ledvin,
  • neurologická onemocnění (např. roztroušená skleróza, Parkinsonova choroba či míšní komprese).

Nykturii také často pozorujeme u osob s orgánovým selháním – typicky srdečním či jaterním.

Potíže v těhotenství

Nadměrné noční močení může být časným příznakem gravidity. Může se objevit na jeho začátku, ale typické je ke konci 3. trimestru, kdy na močový měchýř tlačí děloha.

Příznak neklidné noci

Nykturie může signalizovat i obstruktivní spánkovou apnoe. V tomto případě může nastat i tehdy, není-li měchýř naplněn. Jakmile je základní onemocnění, tedy spánková apnoe, správně léčeno, obvykle ustupuje i noční polyurie.

Dopad léků

Některé preparáty mohou mít nežádoucí účinek právě v podobě nadměrného nočního močení. Týká se to zejména diuretik (léky podporující močení) užívaných při léčbě vysokého krevního tlaku. Pokud jste přestali močit úplně nebo naopak močíte nekontrolovaně, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Nevhodný životní styl

Další běžnou příčinou nykturie je nadměrný příjem tekutin. Zejména nápoje obsahující kofein a alkohol působí močopudně a zvyšují tak tvorbu moči. 

Existuje léčba?

Někteří lidé trpící nykturií si však jen vytvořili návyk k nočnímu buzení a použití toalety. Pokud za potížemi stojí léky, může pomoci jejich užívání v dřívějších denních hodinách. Jinak může léčba noční polyurie někdy zahrnovat i medikaci – např. anticholinergní látky, které pomáhají v léčbě hyperaktivního močového měchýře. Občas lékař předepíše analoga antidiuretického hormonu, která snižují produkci moči. Jak již bylo řečeno, nykturie může být příznakem i vážnějšího onemocnění, třeba cukrovky či močové infekce. Není proto vhodné brát ji na lehkou váhu. Pokud je léčena prvotní příčina, nadměrné močení obvykle ustupuje.

Nykturie může ovlivňovat kvalitu spánku a vést ke spánkové deprivaci, únavě, spavosti a depresi. Kontaktujte tedy raději lékaře, aby vám poradil, které změny životního stylu, případně jaká medikace by vám mohly pomoci.  

(cean)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Co dítě ponižuje víc? Pleny, nebo mokré povlečení?

Noční pomočování je pro dítě velice stresující záležitost, která dokáže snižovat jeho sebevědomí a sebehodnocení. Jeho psychika je v tomto období nesmírně zranitelná, proto problém řešte nejen prakticky, ale i citlivě. Jedním ze sporných opatření mohou být i pleny.

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Radostné dítě se vám mění před očima a odmítá chodit do školy? Nezavírejte před tím oči a situaci řešte.

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image