U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.


U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V deseti letech se stále pomočuje téměř 5 % dětí

Podle různých statistik se udává, že k občasnému úniku moči dochází u 15–20 % pětiletých dětí. V deseti letech se jich pomočuje stále ještě asi 5 %. S přibývajícím věkem dochází u většiny dětí k ústupu obtíží i bez jakéhokoliv zásahu. Navzdory tomu je však vhodné léčbu nabídnout, protože úspěšným řešením enurézy zvýšíme sebevědomí dítěte. Léčba většinou probíhá v režii pediatra, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o různorodou skupinu dětí, je vhodné je rozdělit podle předpokládané příčiny pomočování.

Primární vs. sekundární enuréza

Pokud se dítě pomočuje nepřetržitě od svého narození a nehody se stávají pouze během nočního spánku, jedná se o takzvanou monosymtomatickou noční enurézu. Do této kategorie spadá téměř 80 % všech pomočujících se dětí. Jestliže se dítě pomočuje i přes den, pak se nejedná o enurézu, ale inkontinenci moči, která mívá příčinu ve zvýšené aktivitě močového měchýře. Děti, které měly suchý interval delší než šest měsíců, po němž se objevily noční nehody, trpí takzvanou sekundární enurézou. Její příčinou bývá často psychický stres, například nástup do školky, rozvod rodičů, úmrtí blízké osoby, případně narození sourozence. V případě, že se u dítěte, jež mělo suchý interval, objeví noční i denní úniky moči, pak je vhodné začít pátrat po zánětu močových cest nebo po močovém kamínku.

Monosymtomatická enuréza má více příčin

V prvních šesti letech dítěte dozrává schopnost vnímat pocit naplněného močového měchýře, zlepšuje se kontrola reflexů močení a dozrává také hormonální regulační systém produkce moči. Tento fyziologický vývoj a dozrávání funkce dolních močových cest probíhá u každého dítěte individuálně a velmi úzce souvisí s celkovým stupněm psychomotorického vývoje. Při zahájení nácviku čistoty je tak vždy nutné respektovat momentální možnosti dítěte.

Mezi možné faktory přispívající k nočnímu pomočování se řadí:

  • nedostatečná noční produkce antidiuretického hormonu, jehož cílem je snížení noční tvorby moči zhruba na poloviční množství,
  • snížená kapacita močového měchýře, případně zvýšená aktivita jeho svaloviny,
  • poruchy probouzecích mechanismů.

Jakou roli hrají geny 

Současně byla pro vznik noční enurézy prokázána genetická predispozice. Gen zodpovědný za zvýšené riziko nočního pomočování byl objeven na chromozomu číslo 13. V případě pomočování jednoho z rodičů, má dítě 50% pravděpodobnost, že se bude také pomočovat. Pokud se s enurézou potýkali oba rodiče, pravděpodobnost u dítěte stoupá až k 77 %. 

Všechny formy nočního pomočování vyžadují náležitou péči nejen lékařů, ale také rodičů. Ačkoliv noční pomočování nevede k život ohrožujícím situacím, skrytá psychologická a sociální rizika mohou v mnoha ohledech děti ohrožovat stejně jako jiná závažná onemocnění. Myslete na to při komunikaci s dítětem.

(mraf)

CZ-URO-2300001

Zdroje:

https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2014/01/02.pdf

https://www.goodnites.com/en-us/resources/bedwetting-causes/genetics-and-bedwetting

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Maminka pětiletého Vojty se obrátila na dětského lékaře, syn se totiž opětovně začal v noci pomočovat. Rodiče tím byli zaskočení, již zhruba rok totiž podobnou příhodu v noci neměl. Vojtu čekala série různých vyšetření a rodina také začala podrobně vyplňovat pitný a mikční deník.

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pomozte dětem překonat strach ze tmy, i ten může být příčinou nočního pomočování

Pokud dítě trápí noční pomočování, jehož příčinou nejsou žádné zdravotní problémy, může být viníkem strach. Konkrétně ze tmy. Rodiče často zapomínají na obavy, které mohou jejich potomka sužovat, má-li se uprostřed noci vydat sám na toaletu. Co situaci zlepší?

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.

Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční močení i pomočování mohou mít řadu příčin a svou roli při nich může sehrát i psychika.