U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.


U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

V deseti letech se stále pomočuje téměř 5 % dětí

Podle různých statistik se udává, že k občasnému úniku moči dochází u 15–20 % pětiletých dětí. V deseti letech se jich pomočuje stále ještě asi 5 %. S přibývajícím věkem dochází u většiny dětí k ústupu obtíží i bez jakéhokoliv zásahu. Navzdory tomu je však vhodné léčbu nabídnout, protože úspěšným řešením enurézy zvýšíme sebevědomí dítěte. Léčba většinou probíhá v režii pediatra, ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o různorodou skupinu dětí, je vhodné je rozdělit podle předpokládané příčiny pomočování.

Primární vs. sekundární enuréza

Pokud se dítě pomočuje nepřetržitě od svého narození a nehody se stávají pouze během nočního spánku, jedná se o takzvanou monosymtomatickou noční enurézu. Do této kategorie spadá téměř 80 % všech pomočujících se dětí. Jestliže se dítě pomočuje i přes den, pak se nejedná o enurézu, ale inkontinenci moči, která mívá příčinu ve zvýšené aktivitě močového měchýře. Děti, které měly suchý interval delší než šest měsíců, po němž se objevily noční nehody, trpí takzvanou sekundární enurézou. Její příčinou bývá často psychický stres, například nástup do školky, rozvod rodičů, úmrtí blízké osoby, případně narození sourozence. V případě, že se u dítěte, jež mělo suchý interval, objeví noční i denní úniky moči, pak je vhodné začít pátrat po zánětu močových cest nebo po močovém kamínku.

Monosymtomatická enuréza má více příčin

V prvních šesti letech dítěte dozrává schopnost vnímat pocit naplněného močového měchýře, zlepšuje se kontrola reflexů močení a dozrává také hormonální regulační systém produkce moči. Tento fyziologický vývoj a dozrávání funkce dolních močových cest probíhá u každého dítěte individuálně a velmi úzce souvisí s celkovým stupněm psychomotorického vývoje. Při zahájení nácviku čistoty je tak vždy nutné respektovat momentální možnosti dítěte.

Mezi možné faktory přispívající k nočnímu pomočování se řadí:

  • nedostatečná noční produkce antidiuretického hormonu, jehož cílem je snížení noční tvorby moči zhruba na poloviční množství,
  • snížená kapacita močového měchýře, případně zvýšená aktivita jeho svaloviny,
  • poruchy probouzecích mechanismů.

Jakou roli hrají geny 

Současně byla pro vznik noční enurézy prokázána genetická predispozice. Gen zodpovědný za zvýšené riziko nočního pomočování byl objeven na chromozomu číslo 13. V případě pomočování jednoho z rodičů, má dítě 50% pravděpodobnost, že se bude také pomočovat. Pokud se s enurézou potýkali oba rodiče, pravděpodobnost u dítěte stoupá až k 77 %. 

Všechny formy nočního pomočování vyžadují náležitou péči nejen lékařů, ale také rodičů. Ačkoliv noční pomočování nevede k život ohrožujícím situacím, skrytá psychologická a sociální rizika mohou v mnoha ohledech děti ohrožovat stejně jako jiná závažná onemocnění. Myslete na to při komunikaci s dítětem.

(mraf)

CZ-URO-2300001

Zdroje:

https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2014/01/02.pdf

https://www.goodnites.com/en-us/resources/bedwetting-causes/genetics-and-bedwetting

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Z veselého školáka hromádka neštěstí

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Radostné dítě se vám mění před očima a odmítá chodit do školy? Nezavírejte před tím oči a situaci řešte.

Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Noční mokré příhody jsou nepříjemné u všech (starších) dětí, u dívek či chlapců na prahu puberty to pochopitelně platí dvojnásob. Jak tento choulostivý problém zvládli v rodině Silvie a jejího třináctiletého syna? Kdy si chlapec začal užívat klidný a ničím nerušený spánek? Jak s ním maminka komunikovala, aby enuréza (noční pomočování) negativně neovlivnila jeho psychiku? Co napomohlo, aby chlapec navzdory nočním těžkostem úspěšně absolvoval letní tábor? A proč je tak důležité, aby si rodiče včas uvědomili, že noční pomočování není chybou dítěte?

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Zkuste si otestovat své znalosti o nočním pomočování dětí. Kvíz není určen jen pro rodiče dětí, které mají s pomočováním problém, ale také pro všechny, kteří se chtějí o tomto tématu něco dozvědět.

Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Trápíte se kvůli nočním nehodám vašeho dítěte? Nic si nevyčítejte, jde o zdravotní problém, který „správnou“ výchovou neovlivníte.

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Dítě, které trpí nočním pomočováním, může být v navazování vztahů s vrstevníky stydlivé a plaché. Rodiče však mohou hodně pomoci – nejen vstřícností, ale i nenásilným tréninkem.

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image