Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.


Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Lékaře kontaktujte v těchto případech dětského pomočování:

  1. U potomka pozorujete příznaky infekce močových cest nebo ledvin. Mezi ty patří:
    • bolesti břicha či zad,
    • zvýšená teplota nebo horečka,
    • růžová moč,
    • častější močení,
    • naříkání či stížnosti na bolest při močení.
  2. Dítěti jsou 4 roky a víc a k nočnímu pomočování se přidá i nechtěný odchod stolice. Příčinou obou patálií může být déletrvající zácpa, která blokuje normální průchod natrávené potravy střevem.
  3. Ratolest se po zahájení domácí léčby počůrává častěji než předtím.
  4. Máte dceru starší 5 let či syna staršího 6 let, kteří zatím neměli kontrolu nad močením po dobu delší než 3 měsíce ani po pokusech s domácí léčbou.
  5. Počůrávání vede k potížím ve škole a narušuje rodinné vztahy a navazování přátelství.
  6. Dítě sice mělo kontrolu nad svým močovým měchýřem po dobu delší 3 měsíců, ale po určitém čase se epizody počůrávání vrátily a vracejí se opakovaně.
  7. Potomek se sice „jen“ pomočuje a nemá žádné další obtíže, ale metody domácí léčby nefungují. Lékař vám může doporučit jiné postupy.

Zabraňte narušení běžného života

Pečlivé sledování stavu dítěte bez léčebných zásahů je vhodné, pokud počůrávání zatím nezasahuje do běžného života ve škole, rodině a do kamarádských vztahů. Mnoho dětí totiž dosáhne plné kontroly nad svým močovým měchýřem i bez léčby.

Jen sledovat a nic nedělat však není nejlepší strategií, když se „mokré“ příhody objeví poté, co už dítě jistou kontrolu nad močením mělo. V tom případě se zaměřte na případné stresory v životě potomka, které mohou být příčinou „mokrých“ epizod. Podaří-li se tyto spouštěče odstranit, může zmizet i pomočování. Při neúspěchu veškerých snah nastává vhodná doba obrátit se na odborníky.

(cera)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Špatné školní výsledky? Pozor na zhoršení enurézy!

Konec ledna a června prožívají děti školního věku různě. Pro někoho jde o období úlevy a radosti z hezkého vysvědčení, mnoho jedinců však cítí jen stres. Kdo nemá známky podle svých představ nebo podle přání rodičů, žije v úzkosti. Je-li neúspěšným studentem enuretik, může nastat problém.

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

S Hurvínkem za lékařem: Noční pomočování

Oblíbená loutková postavička provází holky a kluky při návštěvě lékařů a nemocnic. Podívejte se s Vašimi dětmi na krátké video s Hurvínkem o nočním pomočování.

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.

Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává

Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává

Vaše dítko se v noci počurává a vás už nebaví den co den jeho mokré pyžamko a povlečení prát? Zkuste využít některé praktické pomůcky, které vám zjednoduší život.

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.