Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.


Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Lékaře kontaktujte v těchto případech dětského pomočování:

  1. U potomka pozorujete příznaky infekce močových cest nebo ledvin. Mezi ty patří:
    • bolesti břicha či zad,
    • zvýšená teplota nebo horečka,
    • růžová moč,
    • častější močení,
    • naříkání či stížnosti na bolest při močení.
  2. Dítěti jsou 4 roky a víc a k nočnímu pomočování se přidá i nechtěný odchod stolice. Příčinou obou patálií může být déletrvající zácpa, která blokuje normální průchod natrávené potravy střevem.
  3. Ratolest se po zahájení domácí léčby počůrává častěji než předtím.
  4. Máte dceru starší 5 let či syna staršího 6 let, kteří zatím neměli kontrolu nad močením po dobu delší než 3 měsíce ani po pokusech s domácí léčbou.
  5. Počůrávání vede k potížím ve škole a narušuje rodinné vztahy a navazování přátelství.
  6. Dítě sice mělo kontrolu nad svým močovým měchýřem po dobu delší 3 měsíců, ale po určitém čase se epizody počůrávání vrátily a vracejí se opakovaně.
  7. Potomek se sice „jen“ pomočuje a nemá žádné další obtíže, ale metody domácí léčby nefungují. Lékař vám může doporučit jiné postupy.

Zabraňte narušení běžného života

Pečlivé sledování stavu dítěte bez léčebných zásahů je vhodné, pokud počůrávání zatím nezasahuje do běžného života ve škole, rodině a do kamarádských vztahů. Mnoho dětí totiž dosáhne plné kontroly nad svým močovým měchýřem i bez léčby.

Jen sledovat a nic nedělat však není nejlepší strategií, když se „mokré“ příhody objeví poté, co už dítě jistou kontrolu nad močením mělo. V tom případě se zaměřte na případné stresory v životě potomka, které mohou být příčinou „mokrých“ epizod. Podaří-li se tyto spouštěče odstranit, může zmizet i pomočování. Při neúspěchu veškerých snah nastává vhodná doba obrátit se na odborníky.

(cera)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Pokud vás trápí časté noční močení a potřeba vás nutí vstávat víc než jednou za 6–8 hodin, možná trpíte nykturií. Příčin, které za tímto problémem stojí, může být několik. Některé je nutné léčit, v případě jiných stačí změna režimu.

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.

Za počůrávání někdy může zácpa

Za počůrávání někdy může zácpa

U části dětí, které trpí nočním pomočováním, je příčinou potíží zácpa. Režimová opatření nebo léčba zácpy pomocí projímadel tak mohou přinést zásadní zlepšení. Jak to spolu může souviset?