Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.


Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Enurézou trpí 15 % pětiletých a 5–10 % sedmiletých dětí a dle některých studií až u 2 % jedinců přetrvává do dospělosti. Ve většině případů není tato nemoc psychického původu, ale způsobuje ji:

  • nadměrná tvorba moči během noci,
  • menší objem močového měchýře,
  • ztížená budicí reakce.

Noční pomočování může ale velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte. To pak hůře zvládá běžné denní činnosti, těžko se prosazuje v dětském kolektivu a je ochuzeno o příjemné společenské aktivity, jako je přespávání u kamarádů nebo školní výlety.

Léčba existuje

Téměř polovina rodičů pětiletých nebo starších dětí, které se v noci pomočují, nevyhledá lékařskou pomoc. Domnívají se totiž, že z toho jejich potomek vyroste. To ale není pravidlem – pokud se enuréza neléčí, nemusí sama vymizet. K přehlížení nemoci přitom není důvod, existuje totiž dostupná, účinná a bezpečná léčba. Lékařka Hana Flögelová z nefrologické ambulance Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci říká: „Díky správné diagnóze a úspěšné léčbě pomočování můžeme dítě zbavit velké zátěže. Zvýšíme mu sebevědomí a podpoříme jeho denní aktivity, což se v neposlední řadě promítne i do školních výsledků.“

Čas jednat!

Mezinárodní společnost pro dětskou kontinenci a Evropská společnost pro dětskou urologii (ESPU) oznámily, že na 26. kongresu ESPU v Praze bude vyhlášen Světový den nočního pomočování. Sloganem roku 2015 se stala výzva „Je čas jednat“, protože v oblasti diagnostiky a léčby dětí s tímto častým zdravotním problémem lze udělat více. Světový den nočního pomočování letos připadne na 17. října, ovšem od roku 2016 se bude připomínat v květnu.

Vše podstatné na dosah ruky

Každá země účastnící se této aktivity (a jde o více než 60 států světa) má své prostředky, jak dětem s enurézou pomoci. Podrobné informace o tomto pro mnohé palčivém tématu lze najít především na stránkách http://www.worldbedwettingday.com/ nebo Facebooku https://www.facebook.com/WorldBedwettingDay/.

Světový den nočního pomočování je výbornou příležitostí, jak zvýšit povědomí o tomto problému, aby se dětem i rodinám dostalo potřebné péče. Mohou se dozvědět mimo jiné:  

  • od jakého věku se noční pomočování považuje za patologické,
  • jaká režimová opatření mohou vyzkoušet rodiče sami a kdy je třeba obrátit se na praktického dětského lékaře,
  • jak odlišit děti s jednoduchým nočním pomočováním od jedinců s denními příznaky dysfunkce močového měchýře.

Seznam referenčních center (dětské nefrologické ambulance) s telefonními kontakty najdete na www.nocvsuchu.cz/referencni-centra.

(hel)

Zdroje: 
www.facebook.com
www.worldbedwettingday.com
https://plus.google.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.

Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu

Hlavně žádná legrace aneb když moč uniká při smíchu

Enuresis risoria může znít jako nějaké zaklínadlo z Harryho Pottera. Ve skutečnosti jde o diagnózu, která trápí skoro 10 % mladistvých dívek. Problém spočívá v nekontrolovaných únicích moči v důsledku silného smíchu. Kdy je vhodné navštívit lékaře? A existuje vlastně účinná pomoc?

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování: nehledejte viníka, hledejte řešení

Noční pomočování je poměrně běžným a většinou nezávažným problémem dětského věku. Únik moči během spánku nijak neovlivňuje zdravý růst dítěte. Epizody nočního pomočování však mohou značně ovlivnit psychiku dítěte i celé rodiny. Rodiče by v žádném případě neměli vinit z pomočování svého potomka nebo sami sebe. Vědomá chyba totiž nebývá ani na jedné straně.

Za nočním pomočováním může být i šikana

Za nočním pomočováním může být i šikana

Jako šikanu lze označit jakékoli chování, kterým někdo dítěti opakovaně ubližuje. Nemusí se jednat pouze o fyzické útoky. Šikanou jsou také zastrašování, vydírání, ponižování či nadávky. Často se stává, že oběť šikany je agresorem (tedy tím, kdo šikanuje) nucena vykonávat různé nepříjemné úkoly.

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Jak být dítěti oporou, pokud se v noci počůrává

Být dítěti oporou může být někdy složité. Jak rozptýlit jeho obavy, pomoct mu postavit se posměškům spolužáků a na co nezapomenout?

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Stále ještě pátráte po tom, proč se váš potomek v noci počůrává? Zkuste si v noci poslechnout, jak dýchá. Pokud dítě chrápe nebo špatně a přerývaně oddychuje, možná je váš problém vyřešen.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image