Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.


Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Enurézou trpí 15 % pětiletých a 5–10 % sedmiletých dětí a dle některých studií až u 2 % jedinců přetrvává do dospělosti. Ve většině případů není tato nemoc psychického původu, ale způsobuje ji:

  • nadměrná tvorba moči během noci,
  • menší objem močového měchýře,
  • ztížená budicí reakce.

Noční pomočování může ale velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte. To pak hůře zvládá běžné denní činnosti, těžko se prosazuje v dětském kolektivu a je ochuzeno o příjemné společenské aktivity, jako je přespávání u kamarádů nebo školní výlety.

Léčba existuje

Téměř polovina rodičů pětiletých nebo starších dětí, které se v noci pomočují, nevyhledá lékařskou pomoc. Domnívají se totiž, že z toho jejich potomek vyroste. To ale není pravidlem – pokud se enuréza neléčí, nemusí sama vymizet. K přehlížení nemoci přitom není důvod, existuje totiž dostupná, účinná a bezpečná léčba. Lékařka Hana Flögelová z nefrologické ambulance Dětské kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci říká: „Díky správné diagnóze a úspěšné léčbě pomočování můžeme dítě zbavit velké zátěže. Zvýšíme mu sebevědomí a podpoříme jeho denní aktivity, což se v neposlední řadě promítne i do školních výsledků.“

Čas jednat!

Mezinárodní společnost pro dětskou kontinenci a Evropská společnost pro dětskou urologii (ESPU) oznámily, že na 26. kongresu ESPU v Praze bude vyhlášen Světový den nočního pomočování. Sloganem roku 2015 se stala výzva „Je čas jednat“, protože v oblasti diagnostiky a léčby dětí s tímto častým zdravotním problémem lze udělat více. Světový den nočního pomočování letos připadne na 17. října, ovšem od roku 2016 se bude připomínat v květnu.

Vše podstatné na dosah ruky

Každá země účastnící se této aktivity (a jde o více než 60 států světa) má své prostředky, jak dětem s enurézou pomoci. Podrobné informace o tomto pro mnohé palčivém tématu lze najít především na stránkách http://www.worldbedwettingday.com/ nebo Facebooku https://www.facebook.com/WorldBedwettingDay/.

Světový den nočního pomočování je výbornou příležitostí, jak zvýšit povědomí o tomto problému, aby se dětem i rodinám dostalo potřebné péče. Mohou se dozvědět mimo jiné:  

  • od jakého věku se noční pomočování považuje za patologické,
  • jaká režimová opatření mohou vyzkoušet rodiče sami a kdy je třeba obrátit se na praktického dětského lékaře,
  • jak odlišit děti s jednoduchým nočním pomočováním od jedinců s denními příznaky dysfunkce močového měchýře.

Seznam referenčních center (dětské nefrologické ambulance) s telefonními kontakty najdete na www.nocvsuchu.cz/referencni-centra.

(hel)

Zdroje: 
www.facebook.com
www.worldbedwettingday.com
https://plus.google.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 2
Čtěte dále
Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Pomočování řešte rychle! Ničí duši

Enuréza je stresujícím faktorem nejen v životě dítěte. Jistou míru zátěže pociťuje celá rodina. Doufat, že se potíže vyřeší časem, se přitom nevyplácí. Následky mohou být celoživotní.

Jde „mokrým nocím“ vůbec zabránit?

Jde „mokrým nocím“ vůbec zabránit?

Pomočování má na psychiku dětí daleko větší dopad, než si většina dospělých uvědomuje. Je proto zásadní pokusit se problém vyřešit. Nejdůležitějšími figurami ve hře jsou pečlivý lékař a pohodový rodič.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Jak můžete pomoci svému dítěti, které se stále počůrává?

Mnoho rodičů se mylně domnívá, že by jejich chlapec či holčička měli již při nástupu do školky ovládat svůj močový měchýř a neměli se během spánku počůrávat. I přesto, že se to mnoha dětem v tomto věku daří, není výjimkou, že jiní potřebují pleny do pěti či sedmi let. Jak těmto dětem pomoci a situaci zlepšit?

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image