Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.


Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Genetika jako jedna z příčin

Nejčastějším typem samovolného pomočování u dětí je takzvaná primární noční enuréza, kdy se dítěti dosud (od narození) nepodařilo zbavit nočního pomočování. Na tento typ potíží připadá téměř 80 % všech případů. Jednoznačná příčina primární noční enurézy není doposud známá, ale podle předpokladů patří mezi „viníky“ více faktorů. Roli zde pravděpodobně hrají poruchy probuzení při naplněném močovém měchýři, zvýšená noční produkce moči v důsledku hormonálních poruch během spánku a snížená kapacita močového měchýře. Také se přisuzuje vliv dědičnosti. V případě, že se pomočoval jeden rodič, je 50% pravděpodobnost, že se bude počurávat i jeho potomek. Vědci nicméně všechny tyto možné vlivy nadále zkoumají. 

Velký vliv hraje psychika

Zvláštním případem nočního pomočování dětí je sekundární noční enuréza. Jedná se o úniky moči po delším než šestiměsíčním intervalu, během kterého se dítě v noci nepomočilo. Tato situace nastává v případech, kdy je dítě vystaveno stresovým okolnostem. Mezi ty může patřit narození sourozence, rozvod či neshody rodičů, úmrtí blízké osoby, ale například i zahájení školní docházky.

Pomočování může signalizovat závažné onemocnění

Pokud se dítě pomočuje nejen v noci, ale také přes den, nejedná se o enurézu, ale inkontinenci moči. Při té většinou nedojde ke kompletnímu vyprázdnění močového měchýře, ale pouze k úniku menšího množství moči. V takovém případě bývají často přítomny další potíže, které mohou upozornit na vyvolávající příčinu. Může se jednat například o zánět močových cest, horečnaté stavy, chronickou zácpu či poruchy ve vývoji močové soustavy. V ojedinělých případech může být noční pomočování projevem závažných chorob, jakými jsou začínající cukrovka 1. typu, chronické onemocnění ledvin či neurologická onemocnění. U některých dětí může v důsledku zvětšení nosních a krčních mandlí docházet k opakovaným zástavám dechu během spánku, které jsou často doprovázené chrápáním. Tento stav je označován jako spánková apnoe a rovněž může zapříčinit noční pomočování.

Pomočování představuje významný stresující faktor jak pro samotné dítě, tak pro jeho rodiče. Navíc narušuje architekturu spánku, a ovlivňuje tak denní výkonnost daného jedince. Postižené děti mívají problémy ve škole a často trpí depresemi. Toto vše nutí odborníky k dalším výzkumům, které by přinesly nové informace o vyvolávajících příčinách, a daly tak nemocným naději na zlepšení tohoto obtěžujícího a dlouhotrvajícího problému.

(mraf)

Zdroje:

https://www.urologiepropraxi.cz/pdfs/uro/2010/05/12.pdf

https://www.hkmj.org/abstracts/v25n4/305.htm

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává

Praktické pomůcky, pokud se vaše dítě v noci počurává

Vaše dítko se v noci počurává a vás už nebaví den co den jeho mokré pyžamko a povlečení prát? Zkuste využít některé praktické pomůcky, které vám zjednoduší život.

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image