Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.


Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Noční pomočování – normální až do pěti let

Podle České urologické společnosti ČLS JEP se považuje noční pomočování za normální u dětí až do věku pěti let. I v pozdějším věku však bývá poměrně časté. Po pátém roce věku dochází k občasnému úniku moči u 15–20 % dětí, po sedmém roce věku přibližně u 10 % dětí a v 10 letech asi u 3 % dětí. Třikrát častější je přitom noční pomočování než jeho denní epizody. Dvě třetiny dětí, které se potýkají s nežádoucím pomočováním, se pomočují právě v noci. Zhruba jedno ze sedmi dětí ve věku pěti let a jedno z 20 dětí ve věku 10 let trpí nočním pomočováním. Ve věku nad 15 let se pak setkáváme s nočním pomočováním u 1–2 % lidí a v dospělosti trpí tímto problémem asi 0,5 % populace.

80 % dětí s tímto problémem nikdy nemělo „suché období“

Asi u 20 % dětí, které trpí nočním pomočováním, se tyto obtíže začnou vyskytovat až po více než šestiměsíčním suchém intervalu (tzv. sekundární enuréza). Naprostá většina, asi 80 % z dětí, které se v noci pomočují, tento suchý interval nikdy neměla (tzv. primární enuréza).

Genetika hraje významnou roli 

Pokud ani jeden z rodičů netrpěl nočním pomočováním, je riziko výskytu tohoto problému u dítěte asi 15 %. V případě, že se jeden z rodičů pomočoval, vzrůstá tato pravděpodobnost až na 44 %. Pokud se pomočovali oba rodiče, je podle odborníků riziko nočního pomočování až 77 %.

Naděje na spontánní vyléčení? Poměrně malá

Statistiky uvádějí, že bez jakékoliv léčby se každým rokem přestane spontánně pomočovat asi 15 % z těchto dětí.

Úprava režimu

Úspěch režimových opatření je všeobecně udáván kolem 20 %. Odborníci přitom doporučují zkusit v rámci terapie nejdříve úpravu pitného režimu, a to tak, aby děti vypily 40 % celkového příjmu denních tekutin dopoledne (7:00–12:00 hod.), 40 % odpoledne (12:00–17:00 hod.) a 20 % večer (po 17:00 hod.). Vhodné je také eliminovat u dětí zácpu, ta se totiž vyskytuje u 50–75 % dětí, které se potýkají s pomočováním.

Možnosti léčby

Úspěch medikamentózní léčby i terapie nočními alarmy je srovnatelný, udává se v rozmezí 60–80 %, a to v době trvání léčby. Terapie léčivými přípravky působí rychleji, po jejím vysazením se však obtíže vrátí až u 65 % dětí. Lepší efekt byl zaznamenám při postupném vysazování léčby, kdy došlo k trvalému vyléčení až 60 % dětí. 

(tich)

 

Zdroje:

1) https://www.nzip.cz/clanek/643-nocni-pomocovani-u-deti

2) https://www.cus.cz/pro-pacienty/detska-urologie-2/nocni-pomocovani-deti/

3) https://www.cus.cz/wp-content/uploads/2018/07/09_doc_kocvara_-_enuresis_nocturna_monosymptomatica.pdf

4) https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

5) http://www.szu.cz/uploads/documents/czzp/edice/plne_znani/letaky/Pomocovani_deti.PDF

6) https://www.aafp.org/afp/2008/0815/p489.html

7) https://www.nice.org.uk/guidance/cg111/evidence/cg111-nocturnal-enuresis-the-management-of-bedwetting-in-children-and-young-people-full-guideline3

8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3348193/

9) https://www.solen.cz/pdfs/ped/2009/03/02.pdf

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Příčinou inkontinence mohou být léky

Příčinou inkontinence mohou být léky

Trpíte nekontrolovaným únikem moči nebo se v tomto směru vaše problémy zhoršují? Je možné, že za to mohou některé z přípravků, které pravidelně berete. Poraďte se s lékařem.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image