Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.


Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Okolo věku 4 let se pomočuje 25 % dětí, po osmnáctém roce pak kolem 2 % populace. Enuréza bývá častější u mužů než u žen. V období dospívání se však tento poměr obrací a po sedmnáctém roce věku je pomočování častější u dívek.

Co za „mokré nehody“ může? 

Ze studií vyplývá, že pomočování může být dědičné. V 75 % případů se jeden z rodičů dítěte také pomočoval. Noční enuréza je brána jako zdravotní nebo psychologický problém. Dotyčný má ale často komplexní lékařská vyšetření v normě. Psychické potíže (např. rodinné problémy) má 10 % pacientů. Většina lidí trpících enurézou (90 %) však nemá ani anatomické, ani psychologické problémy. U některých jedinců bývá příčinou pomočování i neobvykle hluboký spánek. 

Možnosti léčby

  • Alarm. K dispozici jsou různé typy behaviorální léčby (založené na psychologických teoriích učení, zejména na podmiňování), která se považuje za nejefektivnější. Patří sem poplachové alarmy. Spustí se jako reakce na první kapku moči, čímž se posiluje reflex a dítě se vzbudí.
  • Léky. Nejčastěji je používán nosní sprej obsahující antidiuretický hormon. Existují však i další preparáty, ovšem od 80. let nedošlo k objevení novějšího účinného léčiva.
  • Alternativní léčba. Byla zkoušena řada alternativních způsobů, jako je homeopatie, reflexologie, akupunktura či hypnóza. Jejich účinnost se ale neprokázala.
  • Psychoterapie. Zabírá pouze tehdy, je-li příčinou pomočování psychický problém.

Enuréza může představovat pro rodiče i děti značný problém. Je důležité vědět, že se toto onemocnění dá léčit. Proto neotálejte s návštěvou lékaře – vaše dítě se může zbytečně cítit ponížené a vy bezmocní.

(dzit)

Zdroj: http://www.bedwettingtherapy.com/category/how-to-stop-bedwetting

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Dětské pomočování. 7 situací, které by měl řešit lékař

Počůrávání je u malých dětí poměrně běžná potíž. Existují však situace a stavy, kdy je nutné zpozornět a raději zajít s dítětem k lékaři.

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Rozhodně v tom není samo

Noční pomočování je považováno za normální až do pěti let věku dítěte. Ani později však není výjimkou. Možná se budete divit, kolik rodin se s těmito problémy potýká.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

Za nočním pomočováním může být i šikana

Za nočním pomočováním může být i šikana

Jako šikanu lze označit jakékoli chování, kterým někdo dítěti opakovaně ubližuje. Nemusí se jednat pouze o fyzické útoky. Šikanou jsou také zastrašování, vydírání, ponižování či nadávky. Často se stává, že oběť šikany je agresorem (tedy tím, kdo šikanuje) nucena vykonávat různé nepříjemné úkoly.

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?