Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?


Když režimová opatření nepomůžou…
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Léky nejsou první volbou

Léčba pomočování je komplexní a komplikovanou záležitostí. Podstatné je snažit se zjistit příčinu a tu následně odstranit. Jedině tak můžete svému dítěti pomoct problém vyřešit. Na léčbě by se měla podílet nejenom rodina, dítě a pediatr, ale i další odborníci. Vhodní mohou být např. dětští psychologové, kteří pomohou dětem celou záležitost vstřebat a cítit se i nadále sebevědomě. Důležitým faktorem v léčbě jsou režimová opatření. Měli byste se zaměřit na spánkovou hygienu a svědomitě vyplňovat pitnou i mikční kartu. Na základě vyplněných dat pak můžete s lékařem lépe debatovat o dalším postupu léčby.

Jestliže režimová opatření nezabírají a skutečně jste v jejich plnění byli důslední, bude vám doporučena farmakoterapie. Je důležité si uvědomit, že nejde o první volbu v léčbě pomočování. Žádný lékař se nebude primárně snažit do vašeho dítka léky „nacpat“. Dodržování režimových opatření je hlavním krokem k řešení problému. Pokud ale i přes ně bude efekt léčby nulový nebo nízký, je nasnadě zvážit, jestli by léky nebyly dalším vhodným podpůrným pilířem v řešení celé situace. Nezapomeňte, že i po tom, co budou vašemu dítěti léky předepsány, musí nadále dodržovat všechna režimová opatření jako dosud. Samotné léky problém s pomočováním nevyřeší.

Jak to funguje?

Děti, které se počurávají, mají sníženou produkci vazopresinu. Jedná se o hormon, který je zodpovědný za snižování množství moče. Dochází tak vlastně k zahušťování moče. Jestliže tvorba vazopresinu není postačující, moč se nemůže dostatečně zahustit, a dítě tak tvoří moči až příliš. Kromě toho děti trpící pomočováním mají nedozrálou nervovou soustavu. To znamená, že jejich tělo tvoří hodně moče, ale jejich močový měchýř není schopný ve spánku zaznamenat signály, že už je naplněn. A to je důvodem, proč se dítě nakonec počurá.

Léky, které vám lékař doporučí, fungují právě na principu vazopresinu. Jelikož dětské tělo není schopno tohoto hormonu zatím vytvořit dostatek, musí mu být dodán zvnějšku. Léky se užívají před spaním, aby se moči netvořilo tolik, a nedošlo tak k pomočení.

Je možná i krátkodobá léčba

Ačkoliv někteří rodiče budou jásat, že konečně je tu něco, co jejich dětem pomůže překonat stud, jiní mohou být zdrženlivější. Výhodou těchto léků je, že je dítě nemusí užívat dlouhodobě, a tak je lze nasadit třeba před odjezdem na tábor. To by mohli ocenit právě ti z vás, kteří jednak chtějí své dítě chránit před posměšky okolí, ale zároveň nejsou lékům plně nakloněni. Léčebná kúra by měla trvat maximálně tři měsíce, po nichž následuje období, kdy se vyhodnotí stav dítěte bez léčby a rozhodne se o dalším postupu.

 

(rhl)

Zdroje:

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Přestože se problém nočního pomočování týká především menších dětí, v malém procentu přetrvává až do období dospívání nebo i déle. Čím si mohou dospívající sami pomoci, aby co nejdříve začali trávit noci v suchu?

Noční pomočování u dětí – častý příznak s mnoha příčinami

Noční pomočování u dětí – častý příznak s mnoha příčinami

Noční pomočování je jednou z nejčastějších potíží v dětském věku. V 5 letech se v noci pomočuje až pětina dětí. U většiny z nich dochází každým rokem k ústupu obtíží. Pokud se vaše dítě ve věku 5 let pomočuje, nemusíte propadat panice, je ale rozhodně namístě vyhledat lékaře!

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Zkuste doplnit klasickou léčbu alternativou

Noční pomočování značně zatěžuje psychiku dítěte i celé rodiny. Není tedy divu, že rodiče často vyhledávají odbornou pomoc. Kromě léty prověřené klasické léčby existují i alternativní metody, které mohou zmírnit obtíže spojené se samovolným únikem moči během spánku.

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.