Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.


Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Spánek má několik fází

Během spánku dochází k útlumu činnosti kůry mozkové za účelem obnovení normální funkce nervových buněk. Spánkový cyklus se skládá ze tří etap: non-REM fáze, REM fáze a bdění. Non-REM fáze je tvořena čtyřmi stadii od povrchního po nejhlubší spánek. U mladých lidí by měla tvořit téměř 70 % doby spaní. Jejím základním rysem je utlumení životních funkcí, pokles krevního tlaku a také zpomalení dýchání. Po non-REM fázi nastupuje fáze REM, pro niž jsou typické rychlé pohyby očí přes zavřená víčka, pohyby svalů či nepravidelné dýchání. V této části spánku se často dostavují živé sny, které si po probuzení lidé mohou pamatovat. Když fáze REM skončí, celý cyklus se v průběhu noci několikrát opakuje. Po spánku nastává fáze bdění. Jedná se o stav, při němž je člověk schopný vnímat a reagovat na různé podněty, které se kolem něho dějí.

Na vině může být porucha 

U některých dětí se problémy s nočním pomočováním dávají do souvislosti s obtížným probouzením ze spánku. Ačkoliv přesná příčina této tzv. poruchy budicí reakce není doposud konkrétně zjištěná, předpokládá se, že se na ní podílí více faktorů. Podle některých studií byla u dětí, které se potýkají s nočním pomočováním, zjištěna častější přítomnost pravidelných pohybů dolních končetin a takzvaná fragmentace spánku neboli jeho přerušování. Tyto projevy jsou spojeny se sníženou kvalitou spánku, s čímž souvisí i následné zhoršení výkonu a pozornosti dítěte během dne. Navíc deficit spánku může činit jedince náchylnější k rozvoji duševních onemocnění, jakými jsou úzkosti či deprese. Ze studií také vyplývá, že v těchto případech je účinná léčba hormonálním lékem, jenž snižuje množství moči. Po šestiměsíční léčbě se u dětí zlepšil denní výkon, snížila se míra poruchy pozornosti, zlepšila se také poslechová paměť a celkově se zlepšila kvalita jejich života.

Noční pomočování nijak zásadně neohrožuje zdraví dítěte a často tento problém s přibývajícím věkem postupně vymizí. Nicméně se jedná o velmi stresující záležitost, která ovlivňuje spánek dítěte, jeho psychiku a s tím velice úzce související kvalitu jeho života. Negativně samozřejmě působí i na chod celé rodiny.

Dnešní léčebné postupy směřují k regulaci tvorby moči v nočních hodinách. Samotné léčbě by však mělo předcházet pečlivé vyšetření vylučující jiné závažné onemocnění.

(graf)

Zdroje:

https://www.prolekare.cz/tema/enureza-nykturie/detail/nocni-enureza-deti-je-cas-zacit-jednat-5747

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1087079219301960

https://www.tuck.com/sleep-enuresis-bedwetting/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Stop počůrávání! K suché postýlce dopomohou léky

Problém nočního pomočování trápí stejně děti jako rodiče. I když se mnozí dospělí případnému nasazení léků brání, často je to pro všechny nejschůdnější řešení.

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Bylo by zbytečné odepírat dítěti výlety či různé aktivity s kamarády jen kvůli nočnímu pomočování. Napovíme, jak se na podobné dobrodružství správně připravit.

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!

Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!

Každému se někdy stane, že místo poklidného spánku stráví noc chozením na toaletu. Jednou za čas je to normální, ale pokud vás nadměrné močení obtěžuje opakovaně, je nutné problém řešit.

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Noční pomočování trápí 20 % pětiletých dětí. Jsou mezi nimi i ty, které přes den moč bez problémů udrží. Známe několik způsobů, jak s mokrými nocemi skoncovat. Hlavně pamatujte, že tyto obtíže musíte s dětmi řešit citlivě a zároveň systematicky.