Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku

Noční nekontrolovatelné úniky moči jsou považovány za problém u dětí starších 5 let. V tomto věku by už dítě mělo svůj močový měchýř ovládat. V opačném případě může noční pomočování negativně ovlivňovat nejen jeho psychiku, ale i spánkový rytmus.


Noční počurávání dětí ovlivňuje kvalitu jejich spánku
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Spánek má několik fází

Během spánku dochází k útlumu činnosti kůry mozkové za účelem obnovení normální funkce nervových buněk. Spánkový cyklus se skládá ze tří etap: non-REM fáze, REM fáze a bdění. Non-REM fáze je tvořena čtyřmi stadii od povrchního po nejhlubší spánek. U mladých lidí by měla tvořit téměř 70 % doby spaní. Jejím základním rysem je utlumení životních funkcí, pokles krevního tlaku a také zpomalení dýchání. Po non-REM fázi nastupuje fáze REM, pro niž jsou typické rychlé pohyby očí přes zavřená víčka, pohyby svalů či nepravidelné dýchání. V této části spánku se často dostavují živé sny, které si po probuzení lidé mohou pamatovat. Když fáze REM skončí, celý cyklus se v průběhu noci několikrát opakuje. Po spánku nastává fáze bdění. Jedná se o stav, při němž je člověk schopný vnímat a reagovat na různé podněty, které se kolem něho dějí.

Na vině může být porucha 

U některých dětí se problémy s nočním pomočováním dávají do souvislosti s obtížným probouzením ze spánku. Ačkoliv přesná příčina této tzv. poruchy budicí reakce není doposud konkrétně zjištěná, předpokládá se, že se na ní podílí více faktorů. Podle některých studií byla u dětí, které se potýkají s nočním pomočováním, zjištěna častější přítomnost pravidelných pohybů dolních končetin a takzvaná fragmentace spánku neboli jeho přerušování. Tyto projevy jsou spojeny se sníženou kvalitou spánku, s čímž souvisí i následné zhoršení výkonu a pozornosti dítěte během dne. Navíc deficit spánku může činit jedince náchylnější k rozvoji duševních onemocnění, jakými jsou úzkosti či deprese. Ze studií také vyplývá, že v těchto případech je účinná léčba hormonálním lékem, jenž snižuje množství moči. Po šestiměsíční léčbě se u dětí zlepšil denní výkon, snížila se míra poruchy pozornosti, zlepšila se také poslechová paměť a celkově se zlepšila kvalita jejich života.

Noční pomočování nijak zásadně neohrožuje zdraví dítěte a často tento problém s přibývajícím věkem postupně vymizí. Nicméně se jedná o velmi stresující záležitost, která ovlivňuje spánek dítěte, jeho psychiku a s tím velice úzce související kvalitu jeho života. Negativně samozřejmě působí i na chod celé rodiny.

Dnešní léčebné postupy směřují k regulaci tvorby moči v nočních hodinách. Samotné léčbě by však mělo předcházet pečlivé vyšetření vylučující jiné závažné onemocnění.

(graf)

Zdroje:

https://www.prolekare.cz/tema/enureza-nykturie/detail/nocni-enureza-deti-je-cas-zacit-jednat-5747

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1087079219301960

https://www.tuck.com/sleep-enuresis-bedwetting/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!