Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky

Noční pomočování znamená ztrátu kontroly nad močovým měchýřem v průběhu spánku. Odborně se tento jev nazývá enuréza. Jde o velmi citlivý problém, který trápí děti i dospělé. Napovíme, jak ho lze řešit.


Mokré probuzení? Změňte denní režim nebo zkuste léky
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Aby sucho zvítězilo 

Pomoci s počůráváním může změna životního stylu. Velkou roli hraje zejména snížení příjmu tekutin. Je vhodné omezit množství vody či jiných nápojů několik hodin před spaním. Doporučuje se vypít odpovídající objem tekutin ještě před večeří. Tak zajistíte, že močový měchýř bude relativně prázdný a riziko „mokré nehody“ poklesne. Mezi nápoje absolutně nevhodné patří ty obsahující kofein či alkohol. Tyto látky totiž měchýř dráždí a působí močopudně. To znamená, že zvyšují produkci moči a nutí člověka k častější potřebě. 

Nastavení strategie

Mezi režimová opatření patří i tzv. mikční plán, respektive deník. Slouží k vypracování pravidelného rozvrhu močení, například každé 1–2 hodiny. Vedení mikčního deníku může pomoci s nastavením mikčního plánu, případně posloužit lékaři k diagnóze jiného onemocnění. Součástí strategie by mělo být i pravidelné použití toalety těsně před spaním tak, aby byl měchýř zcela prázdný. 

Nebezpečný nápor na nervy

Pomočování se také často objevuje, když jedinec prochází stresovým obdobím. Může jít o konflikty ve škole, v práci i v rodině. Zejména citlivé jsou ke stresu děti. U nich může být spouštěčem počůrávání též narození sourozence, stěhování či jiná změna v pravidelném denním režimu. 

Co může pomoci

Změny v denním režimu však někdy nestačí a je nutné začít brát léky. Nejprve je ale potřeba navštívit odborníka, který dotyčného vyšetří a doporučí vhodnou léčbu. Preparátů používaných v terapii enurézy je mnoho. Volba závisí na základním onemocnění, jehož je enuréza příznakem. K lékům, které lze v případě pomočování nasadit, patří například:

  • antibiotika (v případě infekce močového ústrojí),
  • anticholinergní léky (jsou používané v terapii tzv. dráždivého měchýře),
  • analoga antidiuretického hormonu (zpomalují tvorbu moči),
  • blokátory tvorby dihydrotestosteronu (omezují otok prostaty).

Při léčbě pomočování je také důležitá důkladná léčba a kontrola chronických onemocnění, například cukrovky či spánkové apnoe. Ty totiž mohou obtíže s enurézou nepříznivě ovlivnit.

(cean)

Zdroj:
www.healthline.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Dostupné studie potvrzují souvislost mezi nočním pomočováním (enurézou) dětí a spánkovými poruchami. Různé poruchy spánku přitom postihují až 30 % dětí a dospívajících, jedná se proto o nezanedbatelný zdravotní problém, na který je v případě nočního počurávání nutné myslet.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Vaše dítě má čas od času noční nehodu a vy se trápíte, jak zvládne pobyt v hotelu nebo u příbuzných? Nebo dokonce uvažujete o táboře? Situace nemusí být tak hrozná, jak se na první pohled zdá.

Jak probíhá diagnóza noční enurézy

Jak probíhá diagnóza noční enurézy

Chystáte se k lékaři s dítětem, které se v noci pomočuje? Napovíme, co vás čeká. Není však žádný důvod k obavám, vyšetření nejsou pro malého pacienta zátěží.

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image