Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.


Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Většina lidí ve věku nad 60 let, ale i někteří mladší se z důvodu nucení odskočit si „na malou“ jednou nebo víckrát v noci probudí. Tomuto problému se říká nykturie. Náhlé a opakované přerušení spánku vede k problémům, jako jsou stres, podrážděnost nebo únava. To vše samozřejmě velmi ovlivňuje kvalitu života. Existuje několik příčin nykturie. Patří mezi ně mimo jiné i nadměrný přísun soli ve stravě.

Jen špetku

Jak velké množství soli je považováno za přípustné? Odborníci z Americké kardiologické asociace doporučují, aby lidé nekonzumovali denně více než 2,3 gramu sodíku. To je asi lžička soli. V ideálním případě bychom neměli přijímat více než 1,5 gramu sodíku denně. Kuchyňská sůl přitom obsahuje asi 40 % sodíku. 

Pro klidnější noci 

Japonští vědci provedli studii, která měla odhalit, jak příjem soli ovlivňuje četnost nočních návštěv toalety. Cílem bylo zjistit, zda změna stravovacích návyků může tyto potíže zmírnit. Výzkumu se zúčastnilo více než 300 dospělých Japonců. Všichni měli vysoký příjem soli a problémy se spaním. Byly jim dány pokyny, jak příjem snížit, a dietu chudou na sůl museli dodržovat po dobu 12 týdnů. Jaké byly výsledky? 

  • Více než 200 osob opravdu solení dokázalo omezit. Jejich denní spotřeba klesla z 11 na 8 gramů.
  • Omezený příjem soli vedl k tomu, že se průměrný počet nočních výprav na toaletu snížil z 2,3- na 1,4krát za noc. Také množství lidí, kteří potřebovali častěji močit během dne, poklesl. 
  • U téměř 100 účastníků studie, jejichž denní průměrný příjem soli naopak vzrostl z 9,6 na 11 gramů, došlo k nárůstu nočního vstávání kvůli močení z 2,3- na 2,7krát za noc.

Odborníci považují výsledky výzkumu za velmi důležité a užitečné. Dříve se totiž studie ohledně problémů spojených s nočním močením zaměřovaly především na množství vypité vody za den. O možných rizicích skrytých v potravě se tolik neuvažovalo. 

(hah)

Zdroj: http://www.webmd.com/sleep-disorders/news/20170326/less-salt-fewer-nighttime-bathroom-trips#1

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Noční pomočování v pubertě a dospělosti: Co za tím vězí?

Většina z nás si noční pomočování spojuje pouze s malými dětmi, které ještě nejsou školou povinné. Ve skutečnosti ovšem není tento nepříjemný problém věkově omezen. Podle studií se týká až 3 % dospívajících a až 2 % dospělých. Zároveň existují předpoklady, že výsledné číslo bude ještě větší, protože velká část lidí se o potížích stydí mluvit.

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Silná pětka pro zvládnutí nočního pomočování

Léčba nočního pomočování je velmi komplexní záležitostí. Na terapii se nejčastěji podílí odborníci z oboru dětského lékařství. Pediatři však mohou na pomoc povolat rehabilitační pracovníky, psychoterapeuty a v krajním případě i specialisty v oboru chirurgie. Cílem jejich konání je totiž šťastné a suché dítě.

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Osm mýtů a faktů o nočním počurávání

Slyšeli jste, že vaše dítě je jenom moc líné, a kdyby se trochu snažilo, už se dávno nepočurává? Jak je to doopravdy? A jaké jsou další nejčastější mýty?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Bylo by zbytečné odepírat dítěti výlety či různé aktivity s kamarády jen kvůli nočnímu pomočování. Napovíme, jak se na podobné dobrodružství správně připravit.