Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.


Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Většina lidí ve věku nad 60 let, ale i někteří mladší se z důvodu nucení odskočit si „na malou“ jednou nebo víckrát v noci probudí. Tomuto problému se říká nykturie. Náhlé a opakované přerušení spánku vede k problémům, jako jsou stres, podrážděnost nebo únava. To vše samozřejmě velmi ovlivňuje kvalitu života. Existuje několik příčin nykturie. Patří mezi ně mimo jiné i nadměrný přísun soli ve stravě.

Jen špetku

Jak velké množství soli je považováno za přípustné? Odborníci z Americké kardiologické asociace doporučují, aby lidé nekonzumovali denně více než 2,3 gramu sodíku. To je asi lžička soli. V ideálním případě bychom neměli přijímat více než 1,5 gramu sodíku denně. Kuchyňská sůl přitom obsahuje asi 40 % sodíku. 

Pro klidnější noci 

Japonští vědci provedli studii, která měla odhalit, jak příjem soli ovlivňuje četnost nočních návštěv toalety. Cílem bylo zjistit, zda změna stravovacích návyků může tyto potíže zmírnit. Výzkumu se zúčastnilo více než 300 dospělých Japonců. Všichni měli vysoký příjem soli a problémy se spaním. Byly jim dány pokyny, jak příjem snížit, a dietu chudou na sůl museli dodržovat po dobu 12 týdnů. Jaké byly výsledky? 

  • Více než 200 osob opravdu solení dokázalo omezit. Jejich denní spotřeba klesla z 11 na 8 gramů.
  • Omezený příjem soli vedl k tomu, že se průměrný počet nočních výprav na toaletu snížil z 2,3- na 1,4krát za noc. Také množství lidí, kteří potřebovali častěji močit během dne, poklesl. 
  • U téměř 100 účastníků studie, jejichž denní průměrný příjem soli naopak vzrostl z 9,6 na 11 gramů, došlo k nárůstu nočního vstávání kvůli močení z 2,3- na 2,7krát za noc.

Odborníci považují výsledky výzkumu za velmi důležité a užitečné. Dříve se totiž studie ohledně problémů spojených s nočním močením zaměřovaly především na množství vypité vody za den. O možných rizicích skrytých v potravě se tolik neuvažovalo. 

(hah)

Zdroj: http://www.webmd.com/sleep-disorders/news/20170326/less-salt-fewer-nighttime-bathroom-trips#1

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Dětské neduhy a bolístky dokážou rodiče pěkně potrápit. A co teprve když dítě onemocní. Jenže není nemoc jako nemoc. K nočnímu počurávání se většinová společnost staví jako k neschopnosti, takže se není co divit, že se rodiče stresují, jak takovou situaci utajit před okolím. Je více než zřejmé, že chtějí dítě ušetřit posměchu. Ale kromě toho je trápí také plno dalších otázek. Jaké jsou ty nejčastější?

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vyplatí se o nočním pomočování dítěte s okolím mluvit, anebo je lepší držet informace pod pokličkou? A když už se rozhodnete mluvit, co je důležité zmínit?

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Noční počůrávání může být u dítěte spojeno s úzkostí a rozrušením. Uklidnit malého pacienta a navodit pocit bezpečí dokážou večerní rituály. Nabízíme pár tipů, díky kterým se množství „suchých nocí“ bude určitě zvyšovat.

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Noční pomočování se vrátilo, co může být příčinou?

Maminka pětiletého Vojty se obrátila na dětského lékaře, syn se totiž opětovně začal v noci pomočovat. Rodiče tím byli zaskočení, již zhruba rok totiž podobnou příhodu v noci neměl. Vojtu čekala série různých vyšetření a rodina také začala podrobně vyplňovat pitný a mikční deník.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image