V nočním pomočování bývá „namočena“ celá rodina

Enuréza neboli noční pomočování dítěte staršího 5 let zdaleka není jen otázkou mokrého pyžámka a lůžkovin. Jde o komplexní problém s mnohem širšími důsledky, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak zatěžuje celou rodinu a proč je vhodné jej co nejdříve řešit?


V nočním pomočování bývá „namočena“ celá rodina
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Trpí i rodiče a sourozenci

Nekontrolovatelné počůrávání může mít neblahý vliv na psychický vývoj samotného dítěte. Bývá spojeno s nižším sebevědomím, sebeúctou, straněním se společných akcí s vrstevníky až sociálním vyloučením. V některých případech může vyústit i v rozvoj úzkostných či depresivních příznaků a představovat trauma, které si s sebou dítě nese až do dospělosti. Psychické důsledky enurézy se však netýkají pouze samotného dítěte. Dlouhodobě obtížnou situací mohou trpět i ostatní členové rodiny, ať už jde o rodiče, či sourozence.

Stud, hněv, bezmoc, …

Řada rodičů dětí, které se v noci počurávají, je z problému nešťastná. Mísí se v nich různé negativní emoce a myšlenky, jako je pocit bezmoci, zloby, vlastní viny nebo studu. Někteří rodiče vnímají problém jako vlastní selhání a hledají chybu ve výchově. V důsledku frustrace, kterou prožívají, se někdy mohou uchýlit k nešťastnému pokusu o řešení situace, tedy k trestání. To obvykle problém jen zhorší a vzniká tak pověstný bludný kruh. Dítě se počůrává ještě častěji, frustrace rodičů se stupňuje, atmosféra v rodině houstne. Překážkou v úspěšném opuštění tohoto bludného kruhu se pak mohou stát pocity studu. Ty dospělým někdy brání svěřit se odborníkovi (pediatrovi) a dozvědět se potřebné a často i úlevné informace o problematice enurézy.

Dlouhodobé nevyspání neprospívá práci ani škole

Další zátěží, kterou s sebou noční počůrávání dítěte nese, je chronické nevyspání rodičů a někdy i sourozenců, pokud sdílejí jeden pokoj. Opakované noční převlékání dítěte a lůžkovin, které narušuje kontinuitu spánku, a snižuje tak jeho kvalitu, může vyústit v problémy během následujícího dne. Nevyspání u dospělých často vede k podrážděnosti, sníženému pracovnímu výkonu nebo poruše soustředění. U sourozenců se taková situace v extrémním případě může odrazit ve zhoršení školního prospěchu, ale i vztahu s „problematickým“ bratrem či sestrou.

Hluboko do peněženky

Opomenout nelze ani nemalé finanční dopady enurézy, ať už jde o náklady na prací prostředky, vodu a energie související s častějším praním, nebo i výdaje za nové lůžkoviny, podložky či matrace. Podle jedné studie mohou takové náklady v 1 rodině představovat až 1000 amerických dolarů ročně.

Méně fotek do rodinného alba

Jak již bylo řečeno, dítě samotné se mnohdy za svůj problém stydí. Obává se zejména pomočení před svými vrstevníky nebo šíření zápachu, který je s obtížemi spojen. Může tak mít tendence se vyhýbat hromadným akcím, jakou jsou tábory, pyžamové večírky, školy v přírodě a podobně. Ze strachu ze „společensky nepřijatelných“ situací mohou i rodiče dítěte rezignovat například na hromadné rodinné dovolené. Potřeba sdružovat se, mít společné rodinné zážitky a vzpomínky je přitom důležitá jak pro děti, tak dospělé.

Neblahé dopady enurézy dítěte na celou jeho rodinu představují jen další z mnoha důvodů, proč je vhodné se k situaci postavit aktivněji, nebagatelizovat ji a začít ji řešit co nejdříve. S odhalením příčiny problému a zahájením vhodné léčby pomůže dětský lékař, který by měl o pomočování zcela jistě vědět.

(veri)

Zdroj: https://www.myvmc.com/lifestyles/impact-of-bed-wetting/#c5

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Když za počuráváním se stojí psychosomatika

Ambulance dětských lékařů navštěvuje každoročně čím dál více dětí, které trápí bolesti břicha, hlavy, trpí nechutenstvím, mají potíže se spánkem nebo se počurávají ve věku, kdy by měly zvládnout moč udržet. Ačkoliv je dítě podrobně vyšetřeno, nemusí být zjištěn žádný zdravotní problém, který by potíže vysvětloval. Na vině bývá totiž velmi často psychosomatika.

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Odborníci radí: Za noční pomočování dítě netrestejte!

Někteří rodiče ve snaze vyřešit problém s nočním pomočováním přistupují u dětí k různým trestům. Vědci ale nyní prokázali, že jakákoliv odplata, ať už slovní, či fyzická, situaci jen zhoršuje.

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Noční pomočování dětí: vyvracíme nejčastější mýty!

Tento zdravotní problém je spojován s celou řadou nepravdivých nebo mylných informací. Ty pak mohou být jednou z příčin neřešení nočního pomočování, což není pro postižené dítě dobré. Uvádíme proto vše na pravou míru.

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

I s nočním pomočováním lze absolvovat letní tábor

Tábory jsou místem, kam se děti většinou těší. Je tam legrace, účastníci se mezi sebou poznávají a vznikají nová přátelství. Malí enuretici ale mohou mít strach kvůli svému hendikepu na takovou výpravu vyrazit. Poradíme, jak zařídit, aby si i oni mohli podobnou akci v pohodě užít.

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Za počůrávání někdy může zácpa

Za počůrávání někdy může zácpa

U části dětí, které trpí nočním pomočováním, je příčinou potíží zácpa. Režimová opatření nebo léčba zácpy pomocí projímadel tak mohou přinést zásadní zlepšení. Jak to spolu může souviset?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image