V nočním pomočování bývá „namočena“ celá rodina

Enuréza neboli noční pomočování dítěte staršího 5 let zdaleka není jen otázkou mokrého pyžámka a lůžkovin. Jde o komplexní problém s mnohem širšími důsledky, než by se mohlo na první pohled zdát. Jak zatěžuje celou rodinu a proč je vhodné jej co nejdříve řešit?


V nočním pomočování bývá „namočena“ celá rodina
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Trpí i rodiče a sourozenci

Nekontrolovatelné počůrávání může mít neblahý vliv na psychický vývoj samotného dítěte. Bývá spojeno s nižším sebevědomím, sebeúctou, straněním se společných akcí s vrstevníky až sociálním vyloučením. V některých případech může vyústit i v rozvoj úzkostných či depresivních příznaků a představovat trauma, které si s sebou dítě nese až do dospělosti. Psychické důsledky enurézy se však netýkají pouze samotného dítěte. Dlouhodobě obtížnou situací mohou trpět i ostatní členové rodiny, ať už jde o rodiče, či sourozence.

Stud, hněv, bezmoc, …

Řada rodičů dětí, které se v noci počurávají, je z problému nešťastná. Mísí se v nich různé negativní emoce a myšlenky, jako je pocit bezmoci, zloby, vlastní viny nebo studu. Někteří rodiče vnímají problém jako vlastní selhání a hledají chybu ve výchově. V důsledku frustrace, kterou prožívají, se někdy mohou uchýlit k nešťastnému pokusu o řešení situace, tedy k trestání. To obvykle problém jen zhorší a vzniká tak pověstný bludný kruh. Dítě se počůrává ještě častěji, frustrace rodičů se stupňuje, atmosféra v rodině houstne. Překážkou v úspěšném opuštění tohoto bludného kruhu se pak mohou stát pocity studu. Ty dospělým někdy brání svěřit se odborníkovi (pediatrovi) a dozvědět se potřebné a často i úlevné informace o problematice enurézy.

Dlouhodobé nevyspání neprospívá práci ani škole

Další zátěží, kterou s sebou noční počůrávání dítěte nese, je chronické nevyspání rodičů a někdy i sourozenců, pokud sdílejí jeden pokoj. Opakované noční převlékání dítěte a lůžkovin, které narušuje kontinuitu spánku, a snižuje tak jeho kvalitu, může vyústit v problémy během následujícího dne. Nevyspání u dospělých často vede k podrážděnosti, sníženému pracovnímu výkonu nebo poruše soustředění. U sourozenců se taková situace v extrémním případě může odrazit ve zhoršení školního prospěchu, ale i vztahu s „problematickým“ bratrem či sestrou.

Hluboko do peněženky

Opomenout nelze ani nemalé finanční dopady enurézy, ať už jde o náklady na prací prostředky, vodu a energie související s častějším praním, nebo i výdaje za nové lůžkoviny, podložky či matrace. Podle jedné studie mohou takové náklady v 1 rodině představovat až 1000 amerických dolarů ročně.

Méně fotek do rodinného alba

Jak již bylo řečeno, dítě samotné se mnohdy za svůj problém stydí. Obává se zejména pomočení před svými vrstevníky nebo šíření zápachu, který je s obtížemi spojen. Může tak mít tendence se vyhýbat hromadným akcím, jakou jsou tábory, pyžamové večírky, školy v přírodě a podobně. Ze strachu ze „společensky nepřijatelných“ situací mohou i rodiče dítěte rezignovat například na hromadné rodinné dovolené. Potřeba sdružovat se, mít společné rodinné zážitky a vzpomínky je přitom důležitá jak pro děti, tak dospělé.

Neblahé dopady enurézy dítěte na celou jeho rodinu představují jen další z mnoha důvodů, proč je vhodné se k situaci postavit aktivněji, nebagatelizovat ji a začít ji řešit co nejdříve. S odhalením příčiny problému a zahájením vhodné léčby pomůže dětský lékař, který by měl o pomočování zcela jistě vědět.

(veri)

Zdroj: https://www.myvmc.com/lifestyles/impact-of-bed-wetting/#c5

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Přestaňme z nočního pomočování dělat tabu!

Trápíte se kvůli nočním nehodám vašeho dítěte? Nic si nevyčítejte, jde o zdravotní problém, který „správnou“ výchovou neovlivníte.

Když režimová opatření nepomůžou…

Když režimová opatření nepomůžou…

Vašemu dítěti je více než pět let a stále nevydrží v noci v suchu. Na radu lékařů jste zavedli veškerá možná režimová opatření, ať už se jedná o režim spánkový, pitný, nebo režim močení – vše máte v malíku. Přesto výsledek žádný. Co teď? Jsou léky řešením, nebo se jim máme raději vyhnout?

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Noční pomočování ze stresu – známe souvislosti i doporučené kroky

Zhoršily se u potomka potíže s nočním pomočováním, přestože jste v této oblasti udělali již dříve velký pokrok? Řešíte opět „mokré nehody“, i když už jste enurézu úplně odbourali? Jednou z možných příčin návratu těchto obtíží může být stres.

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.

Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!

Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!

Každému se někdy stane, že místo poklidného spánku stráví noc chozením na toaletu. Jednou za čas je to normální, ale pokud vás nadměrné močení obtěžuje opakovaně, je nutné problém řešit.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image