Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?


Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zásadní věc 

Pitný režim je opravdu jedním z hlavních kroků při řešení enurézy. Může být dokonce i její příčinou, pokud dítě přes den nepije a večer se před spaním snaží dohnat celodenní deficit. Při nastavování správného pitného režimu musíte vzít v úvahu okolnosti, jako je teplota prostředí, charakter stravy v konkrétní den a fyzickou aktivitu.

Doporučený příjem tekutin u dětí najdete v této tabulce:

Věk

Pohlaví

Celkový objem/den

4–8 let

Dívky

Chlapci

1000–1400 ml

1000–1400 ml

9–13 let

Dívky

Chlapci

1200–2100 ml

1400–2300 ml

14–18 let

 

Dívky

Chlapci

1400–2500 ml

2100–3200 ml

V létě a při pohybu se můžete držet horní hranice rozmezí, ale vezměte v úvahu i preference dítěte.

Co pít a co raději ne?

Enuretikům se nedoporučuje konzumovat nápoje s obsahem kofeinu. Ten najdete, kromě kávy, také v pravém čaji, ať už je černý, zelený, nebo bílý. Dále je kofein přítomen v kakau, energetických nápojích a kolových limonádách. Že už skoro nic nezbývá? Ale ano – vhodná je voda, ovocné a bylinkové čaje, mléko a šťávy. Pozor, i některé ovocné šťávy povzbuzují tvorbu moči, například ta z černého rybízu. Nejlepší je tedy voda. Pití silně slazených nápojů nehydratuje, nepomáhá enuréze ani celkovému zdraví, proto limonády raději vynechte.

Tipy, jak to zvládnout

  • Při enuréze vám může pomoci dodržování základních zásad správného životního stylu, ale nepřehánějte to. Restrikčními dietami, kterými vyloučíte ze stravy nějakou zásadní potravinu, můžete zpomalit vývoj dítěte a způsobit mu ještě větší stres.
  • Dohlížejte na potomka, aby se vždy před spaním šel pořádně vymočit. Na tuto pravidelnost je dobré dbát i přes den.
  • Dříve, než začnete s léčbou enurézy, ověřte si, jestli dítě správně pije a močí. 
  • Zkoušejte spánek bez plenkových kalhotek, nezapomeňte ale na ochranu lůžkovin.

(pez)

Zdroj:
 www.nice.org.uk

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.

Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?

Sekundární noční pomočování: stres, nebo nemoc?

Sekundární noční enuréza vzniká v případě, že dítě mělo suchý interval delší než 6 měsíců a poté u něj došlo k návratu nočního pomočování. Příčinou těchto obtíží bývá často stres spojený s nepříjemnou životní událostí. Na vině však mohou být i více či méně závažná tělesná onemocnění.

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Pomočování je vcelku běžné, navíc se dá léčit

Enuréza je nedobrovolné pomočování se po čtvrtém až pátém roce dítěte. Může být buď noční, denní, nebo oba typy dohromady. Jde o jednu z nejčastějších a frustrujících poruch dětského období.

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování pomůžou zastavit léky. Jak fungují?

Noční pomočování (enuréza) může mít řadu důvodů. Jedním z faktorů, které se na tomto nepříjemném problému mohou podílet, je zvýšená tvorba moči v nočních hodinách. Kapacita močového měchýře pak nedostačuje objemu moči a dítě se v noci pomočí.

Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Spánkové poruchy mohou přispívat k nočnímu počurávání dětí

Dostupné studie potvrzují souvislost mezi nočním pomočováním (enurézou) dětí a spánkovými poruchami. Různé poruchy spánku přitom postihují až 30 % dětí a dospívajících, jedná se proto o nezanedbatelný zdravotní problém, na který je v případě nočního počurávání nutné myslet.

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Co víme o příčinách nočního pomočování u dětí?

Noční pomočování neboli noční enuréza bývá u dětí do pěti let zcela běžnou záležitostí. Jde o přirozený vývojový projev dozrávání močové a nervové soustavy. Pokud se však noční „nehody“ objevují u starších dětí, je na čase začít pátrat po jiných příčinách.