Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?


Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Zásadní věc 

Pitný režim je opravdu jedním z hlavních kroků při řešení enurézy. Může být dokonce i její příčinou, pokud dítě přes den nepije a večer se před spaním snaží dohnat celodenní deficit. Při nastavování správného pitného režimu musíte vzít v úvahu okolnosti, jako je teplota prostředí, charakter stravy v konkrétní den a fyzickou aktivitu.

Doporučený příjem tekutin u dětí najdete v této tabulce:

Věk

Pohlaví

Celkový objem/den

4–8 let

Dívky

Chlapci

1000–1400 ml

1000–1400 ml

9–13 let

Dívky

Chlapci

1200–2100 ml

1400–2300 ml

14–18 let

 

Dívky

Chlapci

1400–2500 ml

2100–3200 ml

V létě a při pohybu se můžete držet horní hranice rozmezí, ale vezměte v úvahu i preference dítěte.

Co pít a co raději ne?

Enuretikům se nedoporučuje konzumovat nápoje s obsahem kofeinu. Ten najdete, kromě kávy, také v pravém čaji, ať už je černý, zelený, nebo bílý. Dále je kofein přítomen v kakau, energetických nápojích a kolových limonádách. Že už skoro nic nezbývá? Ale ano – vhodná je voda, ovocné a bylinkové čaje, mléko a šťávy. Pozor, i některé ovocné šťávy povzbuzují tvorbu moči, například ta z černého rybízu. Nejlepší je tedy voda. Pití silně slazených nápojů nehydratuje, nepomáhá enuréze ani celkovému zdraví, proto limonády raději vynechte.

Tipy, jak to zvládnout

  • Při enuréze vám může pomoci dodržování základních zásad správného životního stylu, ale nepřehánějte to. Restrikčními dietami, kterými vyloučíte ze stravy nějakou zásadní potravinu, můžete zpomalit vývoj dítěte a způsobit mu ještě větší stres.
  • Dohlížejte na potomka, aby se vždy před spaním šel pořádně vymočit. Na tuto pravidelnost je dobré dbát i přes den.
  • Dříve, než začnete s léčbou enurézy, ověřte si, jestli dítě správně pije a močí. 
  • Zkoušejte spánek bez plenkových kalhotek, nezapomeňte ale na ochranu lůžkovin.

(pez)

Zdroj:
 www.nice.org.uk

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Náhlý návrat pomočování – co za tím může být?

Zvládal už váš potomek bez potíží vyměšování ve dne i v noci a najednou převlékáte postel ob den? Zkuste se zamyslet nejen nad celkovým zdravotním stavem dítěte, ale zvažte i nároky na psychiku. Jisté nemoci nebo stres se mohou projevit právě tzv. sekundární enurézou.

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Účinkuje desmopresin? Recenze napoví

Snažíte-li se řešit problém zvaný enuréza, určitě už jste slyšeli o různých metodách. Moderní medicína důsledně dbá na to, aby všechny užívané postupy měly prokázaný účinek. U noční enurézy je lékem s objektivně prokázaným účinkem desmopresin. Nabízíme pár ohlasů na tento lék.

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU

Rozhovor s MUDr. Zdeňkem Dítětem, FEAPU na téma noční pomočování dětí v pořadu Sama doma můžete zhlédnout zde.