Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Dětské neduhy a bolístky dokážou rodiče pěkně potrápit. A co teprve když dítě onemocní. Jenže není nemoc jako nemoc. K nočnímu počurávání se většinová společnost staví jako k neschopnosti, takže se není co divit, že se rodiče stresují, jak takovou situaci utajit před okolím. Je více než zřejmé, že chtějí dítě ušetřit posměchu. Ale kromě toho je trápí také plno dalších otázek. Jaké jsou ty nejčastější?


Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Proč se moje dítě počůrává, a sousedovic ne?

Každé dítě je jiné. Jedno umí tohle, další zase ono. Bohužel na tuto otázku neexistuje žádná univerzální odpověď. Možných příčin, proč se tak děje, existuje vícero. Svou roli hraje opožděné dozrávání mozku, porucha regulace noční produkce moči, porucha funkce dolních močových cest, chybné stravovací a pitné návyky, abnormální spánkové stereotypy, genetika, stres, alergie nebo vliv léků. Nemusíte se ale bát, nejste jediní. Ve věku pěti let trápí pomočování 20 % dětí!

Jak to, že se dcera nepočurávala, a syn ano?

Ani sourozenci nebývají stejní. Stejně jako jeden může mít talent na sporty a druhý ne, tak se syn může počurávat a dcera nikoliv. Mezi čtvrtým a šestým rokem trpí enurézou stejné procentu kluků i děvčat. Později zastoupení dívek z celkového počtu enuretiků klesá a kolem 14. roku života tvoří 1/3, tudíž 2/3 jsou tvořeny chlapci.

Tatínek dcery v dětství trpěl enurézou, mám čekat, že i ona se bude počurávat?

Genetická predispozice hraje u enurézy velkou roli. Pokud se jeden z rodičů v noci pomočoval, je až 45% riziko, že se s touto situací bude potýkat i dítě. Jestliže se enuréza týkala obou rodičů, riziko se zvyšuje na 77 %. Geny pro toto onemocnění se dle DNA analýzy přenáší na dlouhém raménku 13. chromozomu.

Jak můžu dítěti pomoct zůstat přes noc v suchu?

Zaměřte se na režimová opatření, která dítě podpoří ve snaze se v noci nepočurat. Nemějte od nich ale přehnaná očekávání, většinou pomůže až samotný čas. Mezitím se ale snažte, aby většinu tekutin dítě vypilo během dopoledne a brzkého odpoledne. Navečer pití omezte. Stejně tak by se dítě mělo vyhnout slaným či pikantním jídlům a pochutinám. Redukujte i množství sladkostí, které dítě sní. Naopak do jídelníčku zařaďte vlákninu, která pomůže předcházet zácpě. Před usínáním dbejte na to, aby se dítě vymočilo.

Kdy můžu čekat, že se moje dítě přestane počurávat?

Čím je dítě starší, tím je větší šance, že enuréza vymizí. Zatímco do šesti let je noční pomočování poměrně časté, v sedmi letech se týká 10 % dětí, ve 12 letech 3 % a kolem 15 let většinou vymizí. V dospělosti se s enurézou potýká zhruba 1 % populace. Věděli jste, že i George Orwell trpěl na noční pomočování?

Kdy jít za lékařem?

Názory odborných společností se na tuto otázku liší. Zatímco v USA se doporučuje sedmý rok dítěte, v České republice se hovoří už o pátém roku života. Vhodnou dobou je tak preventivní prohlídka v pěti letech u pediatra. Nemusíte se strachovat. S lékařem proberete režimová opatření a on provede vyšetření moči. Další postup se bude odvíjet od výsledku vyšetření a věku dítěte.

Mám se bát léků na enurézu?

Pokud vám byly doporučeny léky na enurézu a vy s tímto postupem nesouzníte, proberte to s lékařem. Obecně ale není třeba mít strach. První volbou jsou léčivé přípravky, které působí podobně jako antidiuretický hormon (jde o tzv. syntetický analog tohoto hormonu), tedy látka snižující produkci moči.

Máme problém tajit před kamarády dítěte?

V dnešní době již existuje možnost speciálního spodního prádla pro jedince s těmito potížemi, které zachytí moč, a dítě tak zůstane přes noc suché. A navíc nikdo nepozná, že se jedná o speciální kalhotky či trenýrky. Není tedy nutné se o intimní problémy dělit nejenom s dětmi, ale ani s učiteli, trenéry či rodinou. Kdo by ale měl o problému vědět vždy, je praktický dětský lékař dítěte.

(rhl)

CZ-URO-2300001

Zdroje:

https://www.nocvsuchu.cz/poradna-lekare

https://dry-knight.com/faqs/

https://www.webmd.com/children/features/questions-answers

https://sancedetem.cz/problemy-s-pomocovanim

https://pardubice.rozhlas.cz/proc-se-nase-dite-jeste-v-peti-letech-pocurava-6032280

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Noční pomočování řešte. Staňte se expertem!

Noční pomočování řešte. Staňte se expertem!

Zase se vaše dítě probudilo s mokrým pyžamem? Opět jste během noci převlékali ložní prádlo? Pokud začínáte být frustrovaní, věřte, že váš potomek také. Je nejvyšší čas postavit se k této nepříjemnosti čelem.

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Dovolená s dítětem, které se v noci počurává? Jde to!

Vaše dítě má čas od času noční nehodu a vy se trápíte, jak zvládne pobyt v hotelu nebo u příbuzných? Nebo dokonce uvažujete o táboře? Situace nemusí být tak hrozná, jak se na první pohled zdá.

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Suchá postel není sen. Máme tipy, jak to s dětmi natrénovat

Noční pomočování trápí 20 % pětiletých dětí. Jsou mezi nimi i ty, které přes den moč bez problémů udrží. Známe několik způsobů, jak s mokrými nocemi skoncovat. Hlavně pamatujte, že tyto obtíže musíte s dětmi řešit citlivě a zároveň systematicky.

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Během noci uslyšíte z dětského pokoje křik a pláč. Když vstoupíte dovnitř, uvidíte svou ratolest v promáčené posteli se slzami v očích. Noční pomočování trápí až pětinu dospívajících dětí. Jak ale problém s nočními nehodami svému potomkovi vysvětlit?

Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě

Se začátkem suchých nocí se objevilo spokojenější dítě

Podle statistik trápí noční pomočování zhruba pětinu dětí starších pěti let. Že se jím skutečně trápí, dokládá příběh malé Natálky.

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Noční pomočování dovede poznamenat život celé rodiny. Přináší komplikace spojené s mokrou postelí, zanechává šrámy na duši a může se nepříznivě podepsat i na celkovém zdravotním stavu. Příběhy pacientů, kteří se s těmito obtížemi vypořádali, mohou sloužit jako motivace pro ostatní rodiny, které se ocitly v obdobné situaci.