Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Dětské neduhy a bolístky dokážou rodiče pěkně potrápit. A co teprve když dítě onemocní. Jenže není nemoc jako nemoc. K nočnímu počurávání se většinová společnost staví jako k neschopnosti, takže se není co divit, že se rodiče stresují, jak takovou situaci utajit před okolím. Je více než zřejmé, že chtějí dítě ušetřit posměchu. Ale kromě toho je trápí také plno dalších otázek. Jaké jsou ty nejčastější?


Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Proč se moje dítě počůrává, a sousedovic ne?

Každé dítě je jiné. Jedno umí tohle, další zase ono. Bohužel na tuto otázku neexistuje žádná univerzální odpověď. Možných příčin, proč se tak děje, existuje vícero. Svou roli hraje opožděné dozrávání mozku, porucha regulace noční produkce moči, porucha funkce dolních močových cest, chybné stravovací a pitné návyky, abnormální spánkové stereotypy, genetika, stres, alergie nebo vliv léků. Nemusíte se ale bát, nejste jediní. Ve věku pěti let trápí pomočování 20 % dětí!

Jak to, že se dcera nepočurávala, a syn ano?

Ani sourozenci nebývají stejní. Stejně jako jeden může mít talent na sporty a druhý ne, tak se syn může počurávat a dcera nikoliv. Mezi čtvrtým a šestým rokem trpí enurézou stejné procentu kluků i děvčat. Později zastoupení dívek z celkového počtu enuretiků klesá a kolem 14. roku života tvoří 1/3, tudíž 2/3 jsou tvořeny chlapci.

Tatínek dcery v dětství trpěl enurézou, mám čekat, že i ona se bude počurávat?

Genetická predispozice hraje u enurézy velkou roli. Pokud se jeden z rodičů v noci pomočoval, je až 45% riziko, že se s touto situací bude potýkat i dítě. Jestliže se enuréza týkala obou rodičů, riziko se zvyšuje na 77 %. Geny pro toto onemocnění se dle DNA analýzy přenáší na dlouhém raménku 13. chromozomu.

Jak můžu dítěti pomoct zůstat přes noc v suchu?

Zaměřte se na režimová opatření, která dítě podpoří ve snaze se v noci nepočurat. Nemějte od nich ale přehnaná očekávání, většinou pomůže až samotný čas. Mezitím se ale snažte, aby většinu tekutin dítě vypilo během dopoledne a brzkého odpoledne. Navečer pití omezte. Stejně tak by se dítě mělo vyhnout slaným či pikantním jídlům a pochutinám. Redukujte i množství sladkostí, které dítě sní. Naopak do jídelníčku zařaďte vlákninu, která pomůže předcházet zácpě. Před usínáním dbejte na to, aby se dítě vymočilo.

Kdy můžu čekat, že se moje dítě přestane počurávat?

Čím je dítě starší, tím je větší šance, že enuréza vymizí. Zatímco do šesti let je noční pomočování poměrně časté, v sedmi letech se týká 10 % dětí, ve 12 letech 3 % a kolem 15 let většinou vymizí. V dospělosti se s enurézou potýká zhruba 1 % populace. Věděli jste, že i George Orwell trpěl na noční pomočování?

Kdy jít za lékařem?

Názory odborných společností se na tuto otázku liší. Zatímco v USA se doporučuje sedmý rok dítěte, v České republice se hovoří už o pátém roku života. Vhodnou dobou je tak preventivní prohlídka v pěti letech u pediatra. Nemusíte se strachovat. S lékařem proberete režimová opatření a on provede vyšetření moči. Další postup se bude odvíjet od výsledku vyšetření a věku dítěte.

Mám se bát léků na enurézu?

Pokud vám byly doporučeny léky na enurézu a vy s tímto postupem nesouzníte, proberte to s lékařem. Obecně ale není třeba mít strach. První volbou jsou léčivé přípravky, které působí podobně jako antidiuretický hormon (jde o tzv. syntetický analog tohoto hormonu), tedy látka snižující produkci moči.

Máme problém tajit před kamarády dítěte?

V dnešní době již existuje možnost speciálního spodního prádla pro jedince s těmito potížemi, které zachytí moč, a dítě tak zůstane přes noc suché. A navíc nikdo nepozná, že se jedná o speciální kalhotky či trenýrky. Není tedy nutné se o intimní problémy dělit nejenom s dětmi, ale ani s učiteli, trenéry či rodinou. Kdo by ale měl o problému vědět vždy, je praktický dětský lékař dítěte.

(rhl)

CZ-URO-2300001

Zdroje:

https://www.nocvsuchu.cz/poradna-lekare

https://dry-knight.com/faqs/

https://www.webmd.com/children/features/questions-answers

https://sancedetem.cz/problemy-s-pomocovanim

https://pardubice.rozhlas.cz/proc-se-nase-dite-jeste-v-peti-letech-pocurava-6032280

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Třináctiletý syn se v noci občas počůrá. Říkám mu, že se nemá za co stydět

Noční mokré příhody jsou nepříjemné u všech (starších) dětí, u dívek či chlapců na prahu puberty to pochopitelně platí dvojnásob. Jak tento choulostivý problém zvládli v rodině Silvie a jejího třináctiletého syna? Kdy si chlapec začal užívat klidný a ničím nerušený spánek? Jak s ním maminka komunikovala, aby enuréza (noční pomočování) negativně neovlivnila jeho psychiku? Co napomohlo, aby chlapec navzdory nočním těžkostem úspěšně absolvoval letní tábor? A proč je tak důležité, aby si rodiče včas uvědomili, že noční pomočování není chybou dítěte?

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Nenechte enuretika žíznit, hlavně v létě!

Při léčbě enurézy je nutné dodržovat správný pitný režim. Nadbytečný příjem vody však situaci zhoršuje, dehydratací ale ohrozíme dítě ještě více. Jak tedy správně pít?

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Světový den nočního pomočování aneb V zájmu klidné rodiny

Enuréza je častý zdravotní problém, který veřejnost běžně podceňuje a zlehčuje. Rodiče spoléhají na to, že pomočování u jejich dětí samo vymizí, v horším případě děti trestají. Přitom jde o nemoc jako každou jinou, kterou lze navíc účinně a bezpečně léčit. Zvýšit povědomí o tomto problému by měl Světový den pomočování. Letos připadá na 17. října.

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.

Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!

Nenechá vás vyspat časté močení? Možná trpíte (ovšem zbytečně) nykturií!

Každému se někdy stane, že místo poklidného spánku stráví noc chozením na toaletu. Jednou za čas je to normální, ale pokud vás nadměrné močení obtěžuje opakovaně, je nutné problém řešit.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image