Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi

Dětské neduhy a bolístky dokážou rodiče pěkně potrápit. A co teprve když dítě onemocní. Jenže není nemoc jako nemoc. K nočnímu počurávání se většinová společnost staví jako k neschopnosti, takže se není co divit, že se rodiče stresují, jak takovou situaci utajit před okolím. Je více než zřejmé, že chtějí dítě ušetřit posměchu. Ale kromě toho je trápí také plno dalších otázek. Jaké jsou ty nejčastější?


Noční počurávání u dítěte – zajímavé otázky a odpovědi
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Proč se moje dítě počůrává, a sousedovic ne?

Každé dítě je jiné. Jedno umí tohle, další zase ono. Bohužel na tuto otázku neexistuje žádná univerzální odpověď. Možných příčin, proč se tak děje, existuje vícero. Svou roli hraje opožděné dozrávání mozku, porucha regulace noční produkce moči, porucha funkce dolních močových cest, chybné stravovací a pitné návyky, abnormální spánkové stereotypy, genetika, stres, alergie nebo vliv léků. Nemusíte se ale bát, nejste jediní. Ve věku pěti let trápí pomočování 20 % dětí!

Jak to, že se dcera nepočurávala, a syn ano?

Ani sourozenci nebývají stejní. Stejně jako jeden může mít talent na sporty a druhý ne, tak se syn může počurávat a dcera nikoliv. Mezi čtvrtým a šestým rokem trpí enurézou stejné procentu kluků i děvčat. Později zastoupení dívek z celkového počtu enuretiků klesá a kolem 14. roku života tvoří 1/3, tudíž 2/3 jsou tvořeny chlapci.

Tatínek dcery v dětství trpěl enurézou, mám čekat, že i ona se bude počurávat?

Genetická predispozice hraje u enurézy velkou roli. Pokud se jeden z rodičů v noci pomočoval, je až 45% riziko, že se s touto situací bude potýkat i dítě. Jestliže se enuréza týkala obou rodičů, riziko se zvyšuje na 77 %. Geny pro toto onemocnění se dle DNA analýzy přenáší na dlouhém raménku 13. chromozomu.

Jak můžu dítěti pomoct zůstat přes noc v suchu?

Zaměřte se na režimová opatření, která dítě podpoří ve snaze se v noci nepočurat. Nemějte od nich ale přehnaná očekávání, většinou pomůže až samotný čas. Mezitím se ale snažte, aby většinu tekutin dítě vypilo během dopoledne a brzkého odpoledne. Navečer pití omezte. Stejně tak by se dítě mělo vyhnout slaným či pikantním jídlům a pochutinám. Redukujte i množství sladkostí, které dítě sní. Naopak do jídelníčku zařaďte vlákninu, která pomůže předcházet zácpě. Před usínáním dbejte na to, aby se dítě vymočilo.

Kdy můžu čekat, že se moje dítě přestane počurávat?

Čím je dítě starší, tím je větší šance, že enuréza vymizí. Zatímco do šesti let je noční pomočování poměrně časté, v sedmi letech se týká 10 % dětí, ve 12 letech 3 % a kolem 15 let většinou vymizí. V dospělosti se s enurézou potýká zhruba 1 % populace. Věděli jste, že i George Orwell trpěl na noční pomočování?

Kdy jít za lékařem?

Názory odborných společností se na tuto otázku liší. Zatímco v USA se doporučuje sedmý rok dítěte, v České republice se hovoří už o pátém roku života. Vhodnou dobou je tak preventivní prohlídka v pěti letech u pediatra. Nemusíte se strachovat. S lékařem proberete režimová opatření a on provede vyšetření moči. Další postup se bude odvíjet od výsledku vyšetření a věku dítěte.

Mám se bát léků na enurézu?

Pokud vám byly doporučeny léky na enurézu a vy s tímto postupem nesouzníte, proberte to s lékařem. Obecně ale není třeba mít strach. První volbou jsou léčivé přípravky, které působí podobně jako antidiuretický hormon (jde o tzv. syntetický analog tohoto hormonu), tedy látka snižující produkci moči.

Máme problém tajit před kamarády dítěte?

V dnešní době již existuje možnost speciálního spodního prádla pro jedince s těmito potížemi, které zachytí moč, a dítě tak zůstane přes noc suché. A navíc nikdo nepozná, že se jedná o speciální kalhotky či trenýrky. Není tedy nutné se o intimní problémy dělit nejenom s dětmi, ale ani s učiteli, trenéry či rodinou. Kdo by ale měl o problému vědět vždy, je praktický dětský lékař dítěte.

(rhl)

CZ-URO-2300001

Zdroje:

https://www.nocvsuchu.cz/poradna-lekare

https://dry-knight.com/faqs/

https://www.webmd.com/children/features/questions-answers

https://sancedetem.cz/problemy-s-pomocovanim

https://pardubice.rozhlas.cz/proc-se-nase-dite-jeste-v-peti-letech-pocurava-6032280

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Vše, co vás zajímá o nočním pomočování dětí

Vše, co vás zajímá o nočním pomočování dětí

Jste rozladění a vyčerpaní, současně však máte veliké obavy o zdraví vašeho dítěte, které již několikátým rokem navštěvuje školku, ale stále se po ránu probouzí počurané? Nebojte se, nejste v tom sami, podle některých dat se s nočním pomočováním potýká téměř 20 % dětí předškolního věku.

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Kvíz: Co víte a nevíte o nočním pomočování?

Zkuste si otestovat své znalosti o nočním pomočování dětí. Kvíz není určen jen pro rodiče dětí, které mají s pomočováním problém, ale také pro všechny, kteří se chtějí o tomto tématu něco dozvědět.

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Nezapadá vaše dítě do kolektivu? Tady jsou čtyři tipy, jak mu pomoci s hledáním kamarádů

Dítě, které trpí nočním pomočováním, může být v navazování vztahů s vrstevníky stydlivé a plaché. Rodiče však mohou hodně pomoci – nejen vstřícností, ale i nenásilným tréninkem.

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Za nočním pomočováním mohou stát i geny

Zdědí-li po nás dítě kudrnaté vlasy nebo velké oči, pravděpodobně budeme rádi. Některé geny bychom ale potomkům raději nepředali. Primární noční enuréza patří mezi poruchy, na jejichž vzniku se podílí řada faktorů, geny nevyjímaje.

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Šťastné rodinné příběhy: Noční pomočování dětí už je netrápí

Noční pomočování dovede poznamenat život celé rodiny. Přináší komplikace spojené s mokrou postelí, zanechává šrámy na duši a může se nepříznivě podepsat i na celkovém zdravotním stavu. Příběhy pacientů, kteří se s těmito obtížemi vypořádali, mohou sloužit jako motivace pro ostatní rodiny, které se ocitly v obdobné situaci.

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image