Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Pokud vás trápí časté noční močení a potřeba vás nutí vstávat víc než jednou za 6–8 hodin, možná trpíte nykturií. Příčin, které za tímto problémem stojí, může být několik. Některé je nutné léčit, v případě jiných stačí změna režimu.


Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Vliv na frekvenci nočního močení má více faktorů.

  • Pitný režim. Příjem tekutin je lepší několik hodin před ulehnutím omezit. Také se vyhýbejte nápojům s kofeinem či alkoholem. Těsně před spaním použijte toaletu.
  • Infekce. Záněty močových cest zvyšují frekvenci močení a též mohou být příčinou nočních návštěv WC. Infekci mohou signalizovat bolesti při močení, bolesti břicha a zad, případně zvýšená teplota. 
  • Věk. S přibývajícími léty se zvyšuje potřeba nočního vyprázdnění měchýře. 
  • Léky. Některé preparáty mohou působit močopudně a zvyšovat tvorbu moči. Zeptejte se lékaře, zda vaše medikace nemá tyto účinky. Pokud ano, problém se řeší například užitím přípravku v jinou denní dobu nebo jeho změnou.

Neklidné spaní 

Příčinou častého nočního močení nemusí být jen samotný měchýř. Za potížemi mohou být i poruchy spánku – když se vzbudíte, přirozeně máte potřebu na močení. Přerušovaný odpočinek může být způsobován:  

  • syndromem neklidných nohou,
  • návaly horka,
  • chronickou bolestí,
  • depresemi,
  • spánkovou apnoe.

Je-li případná porucha spánku správně léčena, většinou ustupuje i nykturie.

Pozor na nemoci! 

Za nadměrným nočním močením mohou stát také rozmanité choroby. Pokud je srdce nemocné, nepumpuje krev do těla tak, jak by mělo – tím dochází k městnání tekutin. Otoků si lze všimnout často nejprve kolem kotníků. Po ulehnutí se navíc zvyšuje prokrvení ledvin, a tvoří se tak více moči. Nykturii pak mohou vyvolat také:

  • nádory močového měchýře,
  • tumory prostaty,
  • hyperaktivní močový měchýř,
  • záněty měchýře,
  • těhotenství,
  • obezita,
  • cukrovka,
  • žíznivka (diabetes insipidus), 
  • selhání jater,
  • neurologická onemocnění (např. Alzheimerova či Parkinsonova choroba).

Jestliže se podaří vyřešit základní příčinu, obvykle odezní i problém s častým nočním močením. Je ale možné, že bude zapotřebí farmakoterapie.

Nebojte se poradit 

Pokud se v noci kvůli potřebě močení často budíte, může to mít nepříznivé důsledky i během dne. Často se dostavuje mimo jiné únava a snížená schopnost koncentrace. Obtěžují-li vás tedy tyto potíže a snižují kvalitu vašeho života, neváhejte se obrátit na lékaře.

(cean)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Potíže s pomočováním: buďte dítěti oporou

Noční pomočování je poměrně častým problémem. Podle odhadů trpí takzvanou noční enurézou asi pětina všech dětí ve věku 5 let. Obtíže se však nevyhýbají starším ani mladším jedincům. Tento problém dokáže napáchat značné škody na psychické pohodě dítěte. Dobrá zpráva je, že potíže se dají úspěšně řešit. Je však třeba se obrnit trpělivostí a být dítěti velkou oporou.

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vaše dítě se v noci počurává – jak o tom mluvit s okolím?

Vyplatí se o nočním pomočování dítěte s okolím mluvit, anebo je lepší držet informace pod pokličkou? A když už se rozhodnete mluvit, co je důležité zmínit?

S řešením nočního pomočování mohou pomoci různí specialisté

S řešením nočního pomočování mohou pomoci různí specialisté

Noční pomočování je velmi častým problémem, který trápí miliony dětí po celém světě. Únik moči během spánku má však celou řadu různých příčin, od čehož se odvíjí i příslušná léčba. Na terapii se tak může podílet široký lékařský tým.

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Jaké další onemocnění může signalizovat noční pomočování?

Počurávání u dětí do 5. roku se děje v důsledku dozrávání nervové soustavy a močového měchýře, jedná se tedy o přirozený vývoj. Pokud se však mimovolní úniky objevují i ve vyšším věku, je namístě vzít dítě na vyšetření k pediatrovi, protože se může jednat o příznak jiného závažného onemocnění.

Jak vybrat ten správný kroužek pro dítě s pomočováním?

Jak vybrat ten správný kroužek pro dítě s pomočováním?

Každý rodič chce pro své dítě to nejlepší. To platí i při výběru volnočasových aktivit. Nelze ovšem potomka nutit dělat něco, co ho nebaví nebo při čem se necítí dobře.

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image