Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!

Pokud vás trápí časté noční močení a potřeba vás nutí vstávat víc než jednou za 6–8 hodin, možná trpíte nykturií. Příčin, které za tímto problémem stojí, může být několik. Některé je nutné léčit, v případě jiných stačí změna režimu.


Chodíte místo spaní na záchod? Nykturii lze léčit!
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Vliv na frekvenci nočního močení má více faktorů.

  • Pitný režim. Příjem tekutin je lepší několik hodin před ulehnutím omezit. Také se vyhýbejte nápojům s kofeinem či alkoholem. Těsně před spaním použijte toaletu.
  • Infekce. Záněty močových cest zvyšují frekvenci močení a též mohou být příčinou nočních návštěv WC. Infekci mohou signalizovat bolesti při močení, bolesti břicha a zad, případně zvýšená teplota. 
  • Věk. S přibývajícími léty se zvyšuje potřeba nočního vyprázdnění měchýře. 
  • Léky. Některé preparáty mohou působit močopudně a zvyšovat tvorbu moči. Zeptejte se lékaře, zda vaše medikace nemá tyto účinky. Pokud ano, problém se řeší například užitím přípravku v jinou denní dobu nebo jeho změnou.

Neklidné spaní 

Příčinou častého nočního močení nemusí být jen samotný měchýř. Za potížemi mohou být i poruchy spánku – když se vzbudíte, přirozeně máte potřebu na močení. Přerušovaný odpočinek může být způsobován:  

  • syndromem neklidných nohou,
  • návaly horka,
  • chronickou bolestí,
  • depresemi,
  • spánkovou apnoe.

Je-li případná porucha spánku správně léčena, většinou ustupuje i nykturie.

Pozor na nemoci! 

Za nadměrným nočním močením mohou stát také rozmanité choroby. Pokud je srdce nemocné, nepumpuje krev do těla tak, jak by mělo – tím dochází k městnání tekutin. Otoků si lze všimnout často nejprve kolem kotníků. Po ulehnutí se navíc zvyšuje prokrvení ledvin, a tvoří se tak více moči. Nykturii pak mohou vyvolat také:

  • nádory močového měchýře,
  • tumory prostaty,
  • hyperaktivní močový měchýř,
  • záněty měchýře,
  • těhotenství,
  • obezita,
  • cukrovka,
  • žíznivka (diabetes insipidus), 
  • selhání jater,
  • neurologická onemocnění (např. Alzheimerova či Parkinsonova choroba).

Jestliže se podaří vyřešit základní příčinu, obvykle odezní i problém s častým nočním močením. Je ale možné, že bude zapotřebí farmakoterapie.

Nebojte se poradit 

Pokud se v noci kvůli potřebě močení často budíte, může to mít nepříznivé důsledky i během dne. Často se dostavuje mimo jiné únava a snížená schopnost koncentrace. Obtěžují-li vás tedy tyto potíže a snižují kvalitu vašeho života, neváhejte se obrátit na lékaře.

(cean)

Zdroj:
www.webmd.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Omezte solení – ubyde nočních návštěv toalety!

Jestliže se chcete pořádně a hlavně nerušeně vyspat, je dobré uklidit ze stolu slánku. Vědci totiž zjistili, že nadměrná konzumace soli zvyšuje frekvenci nočního vstávání s cílem vymočit se.

Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční cesty na toaletu a pomočování – mohou být příznakem úzkosti?

Noční močení i pomočování mohou mít řadu příčin a svou roli při nich může sehrát i psychika.

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Denní pomočování u starších dětí: V jakých případech je nutné zpozornět?

Pokud se vaše pětileté či šestileté dítko stále občas přes den počurává, je zcela pochopitelné, že vás problém trápí a negativně doléhá i na vašeho synka či dceru. Společnost v naší zemi má ohledně kontinence (udržení) moči na děti poměrně striktní nároky a také jde o podmínku k jejich přijetí do předškolních zařízení.

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Deset mýtů o nočním pomočování u dětí

Přestože noční pomočování děti nijak vážně neohrožuje, může mít vliv na pohodu celé rodiny. Jeho úspěšné odstranění vyžaduje od rodičů porozumění a trpělivost. Nenechte se zmást mýty a začněte s ním bojovat vybaveni správnými informacemi.

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Léčba nočního pomočování je běh na dlouhou trať. Dítě netrestejte a „neúspěchy“ se netrapte

Včasný záchyt onemocnění a vlídný a trpělivý přístup rodičů – to jsou dvě z hlavních „ingrediencí“, které jsou třeba pro léčbu sekundární enurézy. Jde o noční pomočování, jež se objevilo v době, kdy se dítě v noci již nepočurávalo. Jak k tomuto problému přistupovat? To se mimo jiné dočtete v následujícím rozhovoru s praktickou lékařkou pro děti a dorost MUDr. Marií Kmoníčkovou, která se problematikou sekundární enurézy dlouhodobě zabývá. Případné dotazy jí můžete položit v naší online poradně.

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Kvůli nočnímu pomočování nemusíte dítěti tábor zakazovat

Bylo by zbytečné odepírat dítěti výlety či různé aktivity s kamarády jen kvůli nočnímu pomočování. Napovíme, jak se na podobné dobrodružství správně připravit.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image