Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Tady je 7 chyb, kterých byste se měli vyvarovat

Noční pomočování dětí neboli enuréza může být velmi znepokojující jak pro rodiče, tak pro dítě samotné. Jakých chyb se dopouští rodiče, pokud se dítě probudí v mokré posteli? A jak by měli reagovat správně?


Trpí vaše dítě nočním pomočováním? Tady je 7 chyb, kterých byste se měli vyvarovat
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Sedmero chyb rodičů

Vyčerpání z nočních příhod, strach o zdraví potomka, bezradnost. To vše přispívá k tomu, že rodičům dochází s dětmi, které se v noci počurávají, trpělivost a snadno se rozčílí. Tím však na svého potomka jen přenáší stres a paradoxně tak mohou pravděpodobnost, že opět dojde obdobné situaci, zvýšit. Jak navzdory stresové situaci postupovat správně? Nejprve byste měli poznat slepé uličky.

1. chyba: Noční probouzení dítěte

Jde ji označit pravděpodobně za nejčastější chybu, které se rodiče dopouští. Mylně totiž předpokládají, že pokud se dítě v noci probudí, zabrání tím jeho pomočení během spánku a dítě se postupně nežádoucího jednání zbaví. Jenže malé děti nemusí mít nutkání na močení a nevyprazdňují svůj močový měchýř vědomě, a to platí dvojnásob v noci. Nočním probouzením také převezmete odpovědnost na sebe. Jenže stěžejní je naopak, aby si dítě samo uvědomilo, že kontrola močení je výhradně jeho úkolem.

2. chyba: Omezení tekutin před spaním

Nepít před spánkem se zdá jako vhodný způsob, jak enuréze předcházet. A mnoho rodičů si říká: Proč bychom chodili v noci čurat, když nepijeme? Předpoklad, že močový měchýř si na snížené množství tekutin v noci zvykne, nicméně neplatí a k úniku moči může dojít i tak. Navíc může být dítě kvůli zákazu pití před spánkem dehydratované.

3. chyba: Trestání dětí

Trest za to, že se vaše dítě v noci pomočilo, pouze prohlubuje jeho strach a stres a nevede ke změně chování. Dítě se totiž v noci nepočurává záměrně, a nemůže tedy problém ovlivnit.

4. chyba: Dítě si musí samo převléct peřiny

Vypadá to jako vhodný postup, jak dítěti ukázat, že musí přijmout vlastní odpovědnost. Ovšem ani tato metoda nevede ke zlepšení. Dítě je ponížené a potrestané za něco, co nedokáže ovlivnit. Můžete ho poprosit o pomoc s převlékáním postele, nezapomeňte mu za to však poděkovat.

5. chyba: Chováte se ochranitelsky

Ani přehnaně ochranitelský způsob není žádoucí. Pokud budete dítě neustále omlouvat a bránit, opět tím za něj zbytečně přebíráte odpovědnost.

6. chyba: Ignorování problému

Přehlížet noční pomočování také není namístě. Dítě potřebuje podporu od svých rodičů, kteří mu pomohou jeho problém vyřešit. Samo na něj nestačí a bude se cítit přehlížené.

7. chyba: Porovnávání s ostatními dětmi nebo se sourozenci

Možná jeho sourozenci nebo vrstevníci v jeho věku s nočním pomočováním nezápasili, ale to nic neznamená. Neustálým zdrůrazňováním rozdílnosti dítěte vypořádávajícího se s počuráváním v noci oproti ostatním pouze přispíváte k jeho demotivaci, frustraci a studu.

Opakujte si: Dítě za pomočování nemůže

Když se dostanete do úzkých, připomeňte si, že noční počurávání vzniká vlivem nevyzrálosti nervového systému, reflexů a močového systému. Dítě se nepočurává záměrně. Ve většině případů počurávání s věkem samo odezní. Pokud však trvá i po pátém roce života dítěte, může se na něm podílet také řada zdravotních problémů, včetně infekce močových cest, hormonální nerovnováhy, spánkové apnoe nebo cukrovky 1. typu.

Jak správně bojovat s nočním pomočování?

V první řadě byste měli pro dítě vytvořit bezpečný přístav, mělo by vědět, že ať se stane cokoliv, jste tu pro něj. Mělo by cítit podporu a porozumění. Stejně usilovně, jako bojujete se svou frustrací ze situace, pomáhejte jemu, aby se frustrace neprohlubovala ani u něj. Snažte se k němu být trpěliví.

Nic nezkazíte, když u svého dítěte omezíte denní příjem sladkých a kofeinových nápojů. Postel můžete vybavit chráničem matrace či alarmem vlhkosti. Neodkládejte ani návštěvu odborníka, který vám pomůže rozklíčovat, co je viníkem obtíží právě u vašeho dítěte. Zaznamenávejte si i další nezvyklé projevy, které by mohly posloužit ke stanovení rychlejší diagnózy, například časté močení, chrápání či nadměrnou žízeň. S přetrvávajícím nočním pomočování mohou pomoci i léky, které snižují produkci moči v ledvinách.

 

(ver), aktualizace 4/2025 (pok)

Zdroje:

www.bedwettingtherapy.com/parents-mistakes

www.aeroflowurology.com/parenting-mistakes-to-avoid-with-enuresis-bedwetting

www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bed-wetting/diagnosis-treatment/drc-20366711

www.webmd.com/drugs/2/drug-12128/desmopressin-oral/details

CZ-URO-2500001

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

Noční únik moči trápí i teenagery, co zabírá?

S nočním pomočováním se v době dospívání potýká zhruba 6 % všech mladistvých. Není nutné zdůrazňovat, že v tomto věku jde o velmi nepříjemný problém. Vše se ale dá naštěstí řešit.

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

U dětí, které se pomočují, hraje roli také genetika

Noční pomočování neboli enuréza je mimovolný únik moči během spánku u dítěte staršího pěti let. Jedná se o velmi častou a vyčerpávající poruchu dětského období, která může mít genetickou příčinu.

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Enuréza je problém, ovšem ne tak závažný, aby si kvůli němu dítě i rodiče nemohli užívat spousty krásných věcí v životě, říká psycholožka Mgr. et. Mgr. Pavla Koucká. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak se vyrovnat s posměváčky, jak zvládat probdělé noci i jak podpořit dítě, aby svůj problém nebralo jako důvod k méněcennosti.

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Osm tipů, jak pomoci enuretikovi zvládnout „lyžák“

Péče o dítě trpící pomočováním nebývá vždy úplně snadná doma, natož v cizím prostředí. Dospělí často mívají tendence potomka raději nikam nepouštět. Jenže to je chyba. Téměř vždy lze najít způsob, jak výlety nebo třeba lyžařský kurz naplánovat tak, aby to dítě zvládlo i samo, bez rodičů.

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image