Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?

Obezitou trpí celosvětově asi 18 % dětí ve věku 6 až 11 let, obdobná čísla platí i pro Českou republiku. Děti s nadměrnou tělesnou hmotností mají zvýšené riziko rozvoje závažných zdravotních komplikací, kterými mohou být cukrovka 2. typu, srdečně-cévní onemocnění, vysoký krevní tlak či obstrukční spánková apnoe. Jak souvisí obezita s noční enurézou, tedy poruchou vyprazdňování moči u dětí starších 5 let?


Může být obezita příčinou počůrávání u dětí a adolescentů?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nepodceňujte chrápání

Z průzkumů vyplývá, že až 50 % obézních dětí školního věku trpí obstrukční spánkovou apnoí. Jedná se o závažný stav charakterizovaný epizodami neprůchodnosti horních cest dýchacích v důsledku tukových usazenin v této oblasti. Spánek bývá doprovázen hlasitým chrápáním střídajícím se s krátkými dýchacími pauzami. Zástavy dechu vedou k nedostatečnému okysličení orgánů, neklidnému a nedostatečnému spánku, únavě, poruchám paměti a pozornosti. V horším případě může docházet i k poruchám srdečního rytmu a k rozvoji srdečně-cévních onemocnění. Obstrukční spánková apnoe bývá často doprovázená také noční polyurií neboli zvýšenou produkcí moči během spánku, což se u dětí projeví většinou nočním pomočováním.

Obézní děti mají zvýšené riziko pomočování

Čínská studie z roku 2019 dokládá, že riziko nočního pomočování je u obézních dětí až 1,36krát vyšší než u vrstevníků s normální tělesnou váhou. Toto riziko se dále zvyšuje, pokud navíc obézní děti během noci chrápou, s čímž patrně souvisí výskyt obstrukční spánkové apnoe. Přesný důvod nočního pomočování dětí trpících spánkovou obstrukční apnoí není zcela znám, ale pravděpodobně se na tom podílí více faktorů. Předpokládá se, že velikou roli hraje nedostatečné prokrvení kůry mozkové, vlivem čehož dochází k obtížnějšímu probuzení navzdory naplněnému močovému měchýři. Nižší množství kyslíku v mozku by také mohlo způsobovat změny hladiny antidiuretického hormonu, který se podílí na vylučování moči. V neposlední řadě by také z důvodu nižšího okysličení centrální nervové soustavy mohla být zhoršená komunikace mezi mozkem a močovým měchýřem.

Další potíže, které mohou vést k počůrávání

Studie se také zabývala souvislostí mezi obezitou, pomočováním a ADHD neboli hyperaktivním syndromem s poruchou pozornosti. ADHD je všeobecně považován za rizikový faktor pro vznik obezity, protože děti s touto poruchou mívají problém s nadměrným příjmem stravy v důsledku zvýšené chuti k jídlu. Navíc u dětí s ADHD dochází často k opožděnému zrání centrálního nervového systému, což pravděpodobně souvisí s častějším výskytem nočního pomočování.

Obezita je rizikovým faktorem pro rozvoj cukrovky 2. typu. Ačkoliv je toto onemocnění typické pro dospělou populaci, v posledních letech dochází k nárůstu případů cukrovky i mezi adolescenty. Onemocnění se mimo jiné projevuje žízní a zvýšeným výdejem moči a někdy také opětovným pomočováním po předchozím suchém intervalu.

U obézních dětí se noční pomočování objevuje mnohem častěji než u vrstevníků s normální tělesnou hmotností. Pomočování bývá v těchto případech často pouze doprovodným příznakem jiného, vážnějšího onemocnění, jakým může být cukrovka či spánková apnoe. I proto by každé dítě starší 5 let mělo být vyšetřeno pediatrem, aby se tyto možné příčiny vyloučily.

(mraf)

Zdroje:

https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2015/03/03.pdf

https://www.nature.com/articles/s41598-019-44532-5

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6837595/

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 1
Čtěte dále
Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Jaká vyšetření vás mohou čekat, pokud se vaše dítě stále počůrává?

Pokud se dítě počůrává ještě po pátém roce, měli by jej rodiče vzít k lékaři na vyšetření. To i přesto, že se noční pomočování u pětiletých dětí vyskytuje v 15–20 % případů a s postupujícím věkem tento problém často sám odezní. Na druhé straně je nutné pomýšlet i na jiné možné příčiny pomočování, které je potřeba vyloučit.

Jak funguje náš močový systém?

Jak funguje náš močový systém?

Přemýšleli jste někdy, jak vypadá vylučovací systém jedince, který se v noci počůrává? Je stejný nebo jiný než u těch, kteří zvládnou prožít noc v suchu?

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Chodíte v noci často močit? Důvodem může být spánková apnoe!

Spánek rušený neustálým odbíháním na toaletu není kvalitní. Tyto potíže se nazývají nykturie a nemusí za nimi stát jen onemocnění močového traktu. Jednou z často přehlížených příčin je i nemoc, kterou lze objevit ve specializované laboratoři – tzv. spánková apnoe.

Když léčba nočního počurávání selhává

Když léčba nočního počurávání selhává

Každý rodič si přeje, aby bylo jeho dítě zdravé a spokojené. Pokud jej dlouhodobě trápí noční pomočování, má to výrazný vliv na kvalitu jeho života. Ačkoliv je v dnešní době možné enurézu (pomočování) léčit, jsou případy, kdy terapie není natolik úspěšná, jak by se čekalo. Jaké mohou být příčiny těchto obtíží a co lze v takových případech dělat?

Víte o enuréze opravdu všechno?

Víte o enuréze opravdu všechno?

Nedobrovolný odchod moči v průběhu noci u jedinců starších 5 let bývá velmi citlivým tématem. Nejen pro děti, ale i pro rodiče. Mnoho okolností provázejících pomočování je však často zkresleno či nesprávně pochopeno. Která tvrzení jsou pravdivá a co lze odkázat mezi mýty?

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Noční pomočování náctiletých: probuzení lze nacvičit

Přestože se problém nočního pomočování týká především menších dětí, v malém procentu přetrvává až do období dospívání nebo i déle. Čím si mohou dospívající sami pomoci, aby co nejdříve začali trávit noci v suchu?

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image