Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci

Denní pomočování je poměrně častým problémem u menších dětí. Když zabrousíme do našich vzpomínek, určitě si na nějakou tu vlhkou nehodu také vzpomeneme. Nechtěný únik moči během dne může být totiž způsoben celou řadou příčin, od naprosto nezávažných až po život ohrožující choroby.


Denní pomočování: součást dětského vývoje, nebo příznak závažné nemoci
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Denní pomočování jako součást vývoje

Denní pomočování není tolik časté jako samovolný únik moči během spánku. Statistiky přesto udávají, že každé čtvrté dítě trpící nočním pomočováním má také epizody denního úniku moči. Děti se většinou naučí používat toaletu mezi 2. a 4. rokem věku. Do té doby je tak denní pomočování naprosto běžnou součástí vývoje. Nicméně problém není vzácností ani v pozdějším věku. Kolem 4 % dětí ve věku 4–12 let také sužují epizody denního pomočování. Příčinou může být nadměrný zápal pro hru, ale třeba i rozvíjející se cukrovka.

Důvody denního pomočování

Důvodů, proč se vaše dítě pomočuje, může být hned několik. Problém je vždy vhodné konzultovat s dětským lékařem, který vám pomůže odhalit příčinu epizod samovolného úniku moči. Co všechno tedy může zapříčinit denní pomočování?

  • Infekce močových cest,
  • cukrovka,
  • neúplné vyprázdnění močového měchýře (v důsledku spěchu nebo jiné poruchy),
  • zácpa,
  • intenzivní soustředění (ignorování potřeby),
  • vrozené vady močových cest,
  • stres,
  • zvýšený příjem tekutin.

Kdy urychleně k lékaři?

Neváhejte a dítě ihned převezte k lékaři, pokud se objeví některý z těchto příznaků:

  • bolest břicha,
  • krev v moči (růžová moč),
  • zácpa,
  • bolest při močení,
  • časté močení malého množství moči,
  • nadměrné močení a pocit žízně.

Viníkem může být stres

Stěhování do jiného města, první návštěva nové školy, rozvod rodičů nebo šikana. Dětská psychika je velmi křehká a každý nový stresový podnět může značně ovlivnit chování dítěte. Po stresu je zapotřebí pátrat, pokud lékař neprokáže žádné jiné onemocnění, které by mohlo způsobit denní pomočování. Zkuste si vybavit, zda se dítě nezačalo pomočovat právě v souvislosti se vznikem nějaké krušné životní situace. Pro dítě může být velmi stresující i narození nového sourozence. Snažte se od svého potomka dozvědět, zda ho něco netrápí. Děti však často svoje pocity skrývají, a tak můžete pátrat po změně chování například ve škole nebo v zájmovém kroužku.

Denní pomočování je příznakem mnoha tváří. Samovolný únik moči je často projevem vývoje organismu, ale také může stát za rozvojem vážných chorob, jako jsou infekce ledvin nebo cukrovka. V každém případě je lepší navštívit lékaře, který vám pomůže s odhalením pravé příčiny epizod vlhkých nehod.

(holi)

Zdroje:
www.emedicinehealth.com
bedwettingstore.com

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 5
Čtěte dále
Vše, co vás zajímá o nočním pomočování dětí

Vše, co vás zajímá o nočním pomočování dětí

Jste rozladění a vyčerpaní, současně však máte veliké obavy o zdraví vašeho dítěte, které již několikátým rokem navštěvuje školku, ale stále se po ránu probouzí počurané? Nebojte se, nejste v tom sami, podle některých dat se s nočním pomočováním potýká téměř 20 % dětí předškolního věku.

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Počurávání dětí může být příznakem cukrovky

Cukrovka 1. typu je celoživotní onemocnění, při kterém se inzulín v těle tvoří v nedostatečném množství. Hlavní funkce tohoto hormonu spočívá v hospodaření s krevním cukrem. Nemoc se většinou projeví buď v raném dětství, anebo v dospívání a jediná léčebná možnost spočívá v aplikaci inzulínu. Jak se cukrovka u dětí může projevovat?

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Rodiče dětí, které se počůrávají – nezapomeňte pečovat i o sebe!

Neustále přemýšlíte, jak pomoct vašemu dítku, a přitom už sami nevíte, kde vám hlava stojí? Myslete i na sebe!

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Nočnímu pomočování nevěnujte větší pozornost, než si skutečně zaslouží, radí psycholožka

Enuréza je problém, ovšem ne tak závažný, aby si kvůli němu dítě i rodiče nemohli užívat spousty krásných věcí v životě, říká psycholožka Mgr. et. Mgr. Pavla Koucká. Povídali jsme si mimo jiné o tom, jak se vyrovnat s posměváčky, jak zvládat probdělé noci i jak podpořit dítě, aby svůj problém nebralo jako důvod k méněcennosti.

Kdy je na nočník ještě brzy

Kdy je na nočník ještě brzy

Období druhého a třetího roku života dítěte je výjimečné v mnoha aspektech. Dítě je často již schopné kontrolovat vylučování stolice a moči a začíná být vysazováno na nočník. Rady pediatrů na toto téma by se daly shrnout do tří slov: neuspěchat, netrestat a nesrovnávat!

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Z veselého školáka hromádka neštěstí

Radostné dítě se vám mění před očima a odmítá chodit do školy? Nezavírejte před tím oči a situaci řešte.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image