Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?

Noční pomočování dětí neboli enuréza může být velmi znepokojující jak pro rodiče, tak pro dítě samotné. Jakých chyb se dopouští rodiče, pokud se dítě probudí v mokré posteli? A jak by měli reagovat správně?


Jakých chyb se vyvarovat, pokud se vaše dítě v noci počurává?
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Příčiny enurézy

Noční počurávání vzniká vlivem nevyzrálosti nervového systému, reflexů a močového systému. Nicméně pokud trvá i po pátém roce života dítěte, může se za ním skrývat i jiný problém, se kterým je důležité navštívit lékaře.

Mezi možné příčiny potíží patří:

  • Nedostatečně vyvinutý močový měchýř a jeho menší objem.
  • Nedostatečná zralost nervového systému, což může vést k tomu, že dítě není schopné rozpoznat, kdy už je močový měchýř naplněný.
  • Hluboký spánek, ze kterého se dítě neprobudí při potřebě močení.
  • Hormonální nerovnováha, při níž se netvoří dostatek antidiuretického hormonu. Tento hormon je důležitý pro zpětnou resorpci vody v ledvinách. Při jeho nedostatku se tvoří velké množství moči.
  • Spánková apnoe.
  • Diabetes mellitus I. typu.
  • Infekce močových cest.

Mezi rizikové faktory enurézy také patří genetické faktory či stres.

Čeho se vyvarovat 

Vyčerpání z nočních příhod spojené se strachem o zdraví dítěte může často vést k tomu, že rodičům dochází trpělivost, snadno se rozčílí a tím stresují svého potomka. Nicméně další stres a strach z opětovného počurání mohou vést k tomu, že k nežádoucí příhodě v noci znovu dojde.

Možná nevíte, kde přesně začít a jak s danou situací naložit. Nejprve je důležité vyvarovat se hlavních chyb, které rodiče často dělají, pokud jejich dítě trpí enurézou: 

  • Noční probouzení dítěte je pravděpodobně nejčastější chyba, které se rodiče dopouští. Předpokládají totiž, že pokud v noci dítě probudí a tím zabrání jeho pomočení během spánku, postupně se dítě nežádoucího jednání zbaví. Opak je pravdou. Malé děti nemusí mít nutkání na močení a nevyprazdňují svůj močový měchýř vědomě, a to hlavně v noci. Nočním probouzením převezmete zodpovědnost na sebe. Jenže ono je naopak důležité, aby si samo uvědomilo, že kontrola močení je výhradně jeho úkolem.
  • Omezení tekutin před spaním se zdá také jako vhodná prevence, jak enuréze předcházet. Nicméně močový měchýř si na snížené množství tekutin v noci zvykne a může dojít k úniku moči i při jeho sníženém objemu. Navíc toto řešení může vést k dehydrataci.
  • Trestání dětí rozhodně není vhodným přístupem. Trest za to, že se vaše dítě v noci pomočilo, pouze prohlubuje jeho strach a stres. Tímto způsobem nedojde ke změně chování. Dítě se v noci nepočurává záměrně a nemůže problém ovlivnit.
  • Dítě si musí samo převlékat peřiny – tento pokyn může působit jako vhodný způsob, jak dítěti ukázat, že jde o jeho vlastní odpovědnost. Ovšem ani tato metoda nevede ke zlepšení. Dítě je ponížené a potrestané za něco, co nedokáže ovlivnit. 
  • Ani přehnaně ochranitelský způsob není vhodný. Pokud budete dítě neustále omlouvat a bránit, opět tím za něj přebíráte zodpovědnost.
  • Ignorování problému také není namístě. Dítě noční pomočení vnímá velmi špatně a potřebuje podporu od svých rodičů.
  • Porovnávání s ostatními dětmi nebo se sourozenci, kteří v daném věku s nočním pomočením již problém neměli, může vést k demotivaci, frustraci a studu.

Jak na to?

Vždy je důležité, aby vaše dítě vědělo, že jste tu pro něj. Že ho podporujete a rozumíte mu. Je dobré dítě nějakým způsobem motivovat, snažit se, aby se jeho frustrace z nezvládnutého neprohlubovala. Snažte se být trpěliví. Požádejte jej o pomoc při převlékání postele a poděkujte mu za to.

Dále je důležité změnit denní režim v souvislosti s příjmem tekutin. Dítě musí omezit pití sladkých a kofeinových nápojů, a to hlavně večer. Další možností je používat igelitové chrániče na matraci či alarmy vlhkosti.

Zároveň je nezbytné navštívit lékaře. Ne vždy je důvodem enurézy nezralost dítěte. Pokud pozorujete i další nezvyklé projevy, jako je časté močení, chrápání či nadměrná žízeň, vezměte své dítě k lékaři.

Pokud problém stále přetrvává, další variantou je terapie pomocí léků. Vhodnou volbou může být léčivý přípravek, který snižuje produkci moči v ledvinách.

(ver)

Zdroje:

https://www.bedwettingtherapy.com/parents-mistakes/

https://aeroflowurology.com/parenting-mistakes-to-avoid-with-enuresis-bedwetting/

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/bed-wetting/diagnosis-treatment/drc-20366711

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-12128/desmopressin-oral/details

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 3
Čtěte dále
Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Jak dítěti vysvětlit problém s nočním pomočováním: základem je porozumění a empatie

Během noci uslyšíte z dětského pokoje křik a pláč. Když vstoupíte dovnitř, uvidíte svou ratolest v promáčené posteli se slzami v očích. Noční pomočování trápí až pětinu dospívajících dětí. Jak ale problém s nočními nehodami svému potomkovi vysvětlit?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Jaké následky má noční pomočování v dospělosti?

Deprese, nízké sebevědomí, poruchy spánku nebo samovolný únik moči. To je výčet jen některých obtíží, jež se mohou projevit u lidí, kteří v dětství trpěli nočním pomočováním a jejichž obtíže nikdo adekvátně neléčil.

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Noční enuréza? Zásadní pro dítě je duševní pohoda!

Psychoterapie tvoří nedílnou součást léčby nočního pomočování. Významnou roli přitom nehrají jen vyškolení odborníci, ale i samotní rodiče. Děti by totiž rozhodně neměly být za pomočování trestány, tím se obtíží nezbaví. Naopak je třeba je přiměřeně chválit a být jim oporou.

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Více „suchých nocí“ zajistí večerní rituály

Noční počůrávání může být u dítěte spojeno s úzkostí a rozrušením. Uklidnit malého pacienta a navodit pocit bezpečí dokážou večerní rituály. Nabízíme pár tipů, díky kterým se množství „suchých nocí“ bude určitě zvyšovat.

Enuréza? Nemusí být překážkou ani při zahraniční dovolené

Enuréza? Nemusí být překážkou ani při zahraniční dovolené

Noční pomočování je pro děti nesmírně stresující záležitost. Spolu s rodiči pak mohou mít strach z přespávání jinde než doma, dovolenou nevyjímaje. Ovšem při dodržení určitých pravidel a dobré přípravě si můžete rodinné výlety užívat bez obav.

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Školní rok začíná – velká změna, která může být příčinou nočního pomočování

Zatímco přes den si vaše dítě pomalu zvyká na nový školní rozvrh, během noci u něj může zcela nečekaně dojít k úniku moči. Změna v režimu aktivit dítěte v kombinaci se stresem z nového prostředí totiž může posloužit jako spouštěč pro vznik nebo obnovení problémů s nočním pomočování.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image