Světový den pomočování – je čas jednat

Již šestým rokem je 26. květen celosvětově věnován problematice nočního pomočování. Ačkoliv toto téma může u někoho vyvolat úsměv na tváři, pro jiného znamená každodenní starosti a trápení. Přičemž je potřeba říci, že noční pomočování se netýká pouze nejmenší populace, ale postihuje až 10 % sedmiletých dětí a nevyhýbá se ani dospělým.


Světový den pomočování – je čas jednat
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Závažný problém s mnoha příčinami

Ve většině případů se na nočním pomočování podílí více faktorů. Bývá to kombinace nedostatečně vyzrálých mechanismů řídících vylučování moči, nerovnováhy v produkci hormonů, snížené kapacity močového měchýře, zvýšeného příjmu tekutin před spaním či psychických problémů. Noční pomočování taky může být doprovodným příznakem některých nemocí, například zánětu močových cest, cukrovky, nervových onemocnění nebo chronické zácpy. Většinou se v těchto případech objeví i další obtíže. Situace je samozřejmě jiná u dospělé populace, kde se na těchto potížích podílejí zcela jiné mechanismy. Důsledek nočního pomočování je však stejný – narušená psychika jedince.

Noční pomočování ničí nejen sebevědomí

Na rozdíl od ostatních potíží postihujících močové cesty nevede noční pomočování k závažnému poškození těla, proto rodiče často před problémem zavírají oči a doufají, že postupem času sám odezní. Je však nutné si uvědomit, že noční úniky moči děti ohrožují především psychicky a emočně. Navíc v důsledku opakovaného nočního probouzení vykazují přes den nižší aktivitu, nesoustředěnost či podrážděnost. Dobrou zprávou je, že pomočování se dá s pomocí odborníků vyřešit, jen je potřeba vyhledat pomoc, a to ideálně již po 5. roce dítěte.

Nejčastěji kladené otázky rodičů

V souvislosti s nočním počůráváním se rodiče nejčastěji ptají na tyto otázky:

  1. Moje dítě se během spánku počůrá, aniž by se probudilo. Znamená to, že má příliš hluboký spánek? Dříve se předpokládalo, že některé děti mohou mít skutečně příliš hluboký spánek. Podle některých studií byla však u dětí, které se potýkají s nočním pomočováním, zjištěna častější fragmentace spánku neboli jeho přerušování neúplným probuzením, doprovázené zvýšenou pohyblivostí dolních končetin. Tyto projevy následně vedou ke snížení kvality spánku a následně zhoršené pozornosti během dne.
  2. Může noční počůrávání souviset s genetikou? Předpokládá se, že genetika hraje v rozvoji nočního pomočování významnou roli. Pokud s nočním počůráváním měli potíže oba rodiče, má jejich dítě 77% šanci, že se u něj projeví tentýž problém.
  3. Známí nás strašili, že noční pomočování může být způsobeno psychickými potížemi dítěte. Je to pravda? Psychické potíže mohou v některých případech způsobit opětovné pomočování dítěte po předchozím suchém období. I u těchto dětí se však správnou léčbou daří obtíže dobře zvládnout. Častěji však nastává situace, že noční nehody mohou mít vliv na psychický stav jedince, a proto je nezbytné tento problém aktivně řešit.
  4. Je skutečně nezbytné navštívit lékaře již po 5. roce dítěte, pokud u něj přetrvává noční počůrávání? Ačkoliv u většiny dětí noční pomočování nesouvisí se závažným onemocněním a většinou potíže s narůstajícím věkem postupně odezní, mělo by proběhnout vyšetření lékařem a vyloučit jiné příčiny. Navíc s nástupem do školy se děti začínají účastnit různých několikadenních akcí a každá nehoda mimo domov může mít nedozírné psychické následky.
  5. Můžeme jako rodiče svému dítěti nějak pomoci? V žádném případě dítě za noční nehody netrestejte ani fyzicky, ani psychicky, naopak je důležitý váš citlivý a chápající přístup. Sourozencům vysvětlete, že se jedná o soukromou záležitost, kterou není potřeba šířit mimo nejbližší rodinu. Ulehčete také dítěti noční cestu k toaletě použitím nočních světýlek či umístěním nočníku blízko postele.
  6. Mám dítě v noci budit, aby se došlo vyčůrat? Na toto téma panují stále kontroverzní názory. Na jednu stranu může probouzení dítěte přinést rodině úlevu a vyřešit mokrou postel, na druhou však může dojít k narušení spánkového rytmu dítěte, navíc z dlouhodobého hlediska tento přístup často nevede k vyřešení problému.

Světový den pomočování upozorňuje na problémy, které může noční pomočování způsobit. Není to nic, za co by se měl dotyčný stydět, naopak je potřeba o něm mluvit a aktivně jej řešit. 

 

(mraf)

Zdroje:

https://www.worldbedwettingday.com

www.nocvsuchu.cz

Hodnocení článku
Líbí se vám článek?
Počet hodnocení: 0
Čtěte dále
Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Jak spolu souvisí (dětské) počůrávání a psychika?

Psychika a pomočování jsou spolu úzce spojeny. Jedno ovlivňuje druhé. Jak tento začarovaný kruh přetnout, skoncovat s pomočováním a získat sebedůvěru?

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Kromě léčby pomohla i výborná spolupráce s rodinou osmileté Elišky

Eliška dosud vážně nestonala, s ničím se dlouhodobě neléčí. Její psychomotorický vývoj i růst jsou zcela v normě. Ráda sportuje, v době návštěvy naší ordinace chodila do druhé třídy. S maminkou přišla kvůli nočnímu pomočování. Přes den je bez plenky od 2,5 let, ale v noci zatím vydržela suchá maximálně týden v kuse. Zhruba pětkrát až šestkrát týdně se pomočovala, jiné symptomy (stavy výrazného nucení na močení, úniky moče v bdělém stavu, zácpu, infekce močových cest) neměla.

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

I dítě s enurézou může na tábor – hlavně bez stresu

Pokud se vaše dítě pomočuje, přespávání v cizím prostředí bývá problematické. Nabízíme několik tipů, jak potomka poslat na letní tábor bez větších obav. Stačí jen správná příprava a vše může proběhnout beze strachu a studu.

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Noční pomočování: jak často trápí děti poruchy vyměšování?

Primární noční enuréza (prvotní pomočování) je vývojově podmíněný fenomén, který neohrožuje tělesné zdraví dítěte. Samovolný únik moči během spánku přesto dokáže napáchat značné škody na rozvíjející se psychice dítěte. O jak častý jev se jedná a které děti jsou v ohrožení?

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Světový den pomočování 2024: Nezůstávejte s problémem sami!

Malé děti se počurávají běžně. Pokud to ale trvá i po pátém roce věku a děje se tak pravidelně během noci, rodiče by měli zpozornět. A nejen to – měli by se včas poradit s lékařem.  

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Noční počůrávání a chrápání? Mohou spolu souviset

Stále ještě pátráte po tom, proč se váš potomek v noci počůrává? Zkuste si v noci poslechnout, jak dýchá. Pokud dítě chrápe nebo špatně a přerývaně oddychuje, možná je váš problém vyřešen.

Chcete svému dítěti pomoci?

Nečekejte, až z toho vyroste. Lékař může vašemu dítěti pomoci jeho problém vyřešit.

Důležité je začít co nejdříve!

Doctor image